Co firmy robią z Twoją historią lokalizacji? Płacą setki tysięcy dolarów, aby dowiedzieć się gdzie chodzisz i jeździsz, bo dzięki temu mogą wpłynąć na Twoje zachowanie i zachęcić do zakupów.
Serwis Clario.co wylicza, co firmy poznają dzięki lokalizacji:
- poziom Twoich dochodów – w połączeniu z hobby przygotują reklamy w dobranym dla Ciebie przedziale cenowym,
- nawyki zakupowe – wyślą Ci kupony promocyjne lub zniżkowe,
- miejsce pracy/nauki – dowiedzą się, jaki masz rozkład dnia i czy jesteś obecny,
- z kim spędzasz czas – aby mieć wpływ na Ciebie i znajomych,
- codzienne rutyny – do przewidzenia, co zrobisz w najbliższym czasie.
Mówiąc wprost: różne marki chcą mieć Cię na celowniku od chwili kiedy się obudzisz po zgaszenie światła wieczorem. Wszystko dzięki lokalizacji telefonu, czyli urządzenia, które większość z nas ma przez całą dobę przy sobie.
Historia lokalizacji telefonu – firmy płacą za to miliony
Historia lokalizacji to dane zapisywane na urządzeniu, które określają, gdzie i kiedy byłeś/byłaś w danym miejscu. W przypadku Google aby dane zostały zapisane musisz być zalogowany, a wcześniej włączyć historię lokalizacji oraz raportowanie lokalizacji.
Google namawia do włączenia historii lokalizacji. Dzięki temu m.in. dostaniesz rekomendacje na podstawie odwiedzanych miejsc, możesz zobaczyć spersonalizowane mapy, odzyskać zgubiony/skradziony telefon czy otrzymać aktualne informacje o ruchu na trasie.
Dane lokalizacyjne zbierają również inne aplikacje zainstalowane na smartfonie, np. do nawigacji oraz te, którym przyznasz takie uprawnienia.
Do firm, które zbierają najwięcej danych o lokalizacji należy Snapchat, Apple, Instagram. Serwis Clario zauważył, że producenta iPhonów interesuje np. skąd wysyłasz SMS-y. Urządzenia iOS mają też „znaczące lokalizacje” czyli funkcję, która rejestruje często odwiedzane miejsca.
Co trzeba wiedzieć o historii lokalizacji?
Do czego służą dane lokalizacyjne?
Właściciele aplikacji przekonują, że do personalizowania usług i oferowania Ci rekomendacji precyzyjnie dobranych do Twoich zainteresowań i miejsca pobytu.
Jednak to tylko część prawdy. Dane lokalizacyjne zbierane są przez brokerów danych, którzy sprzedają je każdemu, kto zapłaci. Wiedza o tym, co robisz w świecie rzeczywistym jest bezcenna dla marketingowców, polityków i reklamodawców.
Na szczęście możesz kontrolować, które aplikacje i usługi mają dostęp do do historii lokalizacji na swoim smartfonie. Zrobisz to w ustawieniach prywatności i bezpieczeństwa na swoim urządzeniu.
Po wyłączeniu historii lokalizacji miejsce Twojego pobytu nie jest automatycznie zapisywane. Jednak poprzednia aktywność nadal jest w historii. Całą historię lokalizacji skasujesz ręcznie (poniżej dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku).
Dlaczego lepiej interesować się swoją historią lokalizacji?
Wiedzą, co robisz w świecie rzeczywistym jest bardzo przydatna, a wielkie firmy zarabiają na jej sprzedaży duże pieniądze.
Wyobraź sobie, że Twój każdy krok jest śledzony. Ktoś wie do jakiego sklepu i kiedy wszedłeś, gdzie umówiłaś się z koleżanką na kawę, jak wygląda Twoja codzienna podróż do pracy, weekendowa wycieczka na rowerze lub spacer z dzieckiem.
To nie wszystko. „Ktoś” – aplikacja w smartfonie – wysyła te dane dalej, aby po analizie i połączeniu z innymi informacjami na Twój temat sprzedać je z zyskiem.
Właśnie dlatego wiele aplikacji prosi o dostęp do Twojej lokalizacji. Nawet, jeżeli na pierwszy rzut oka nie widać związku z ich przeznaczeniem.
Np. gra na smartfona może być darmowa, bo jej producent ma dostęp do usług lokalizacyjnych i handluje pozyskanymi informacjami z brokerami danych osobowych i sieciami reklamy behawioralnej.
Co ciekawe, to właśnie aplikacje do gier gromadzą tony danych lokalizacyjnych. Na liście Clario są m.in. Apex Legends i Candy Crush.
Zazwyczaj firmy żyjące z kolekcjonowania informacji o użytkownikach – np. miejscu jego pobytu – korzystają z naszej nieuwagi i roztargnienia. Kto przed kliknięciem zgody na używanie aplikacji czyta zapisy umowy?
Usuwanie historii lokalizacji ze smartfona – jak to zrobić?
Usunięcie historii lokalizacji nie jest trudnym zadaniem. Konkretne kroki zależą od urządzenia, z którego korzystasz. Poniżej znajdziesz odpowiedź jak sprawdzić historię i ją usunąć na urządzeniach z Android i iOS oraz z poziomu przeglądarki.
Jak sprawdzić historię lokalizacji na Android?
Aby wyświetlić historię lokalizacji na Android wejdź na swoje konto na Mapach Google. Po rozwinięciu menu (po lewej stronie) zobaczysz kolejne opcje, wybierz „Twoja oś czasu”.
Druga bardzo ciekawa opcja – z punktu widzenia prywatności Twoich danych lokalizacyjnych – to „Twoje dane w Mapach„.
W tej sekcji możesz zarządzać swoimi danymi zgromadzonymi na koncie Google:
- wyłączyć historię lokalizacji – m.in. miejsca, które odwiedziłeś/odwiedziłaś nie zostaną zapisane, nie zobaczysz też spersonalizowanych rekomendacji i map związanych z odwiedzanymi miejscami,
- sprawdzić i usunąć Twoją aktywność w internecie i aplikacjach – te dane pozwalają Google na personalizowanie usług, także związanych z aktywnością w Google Mapy. W tym miejscu masz szansę m.in. aktywować automatyczne usuwanie informacji,
- wyłączyć reklamy spersonalizowane – ważna opcja jeżeli chcesz ograniczyć śledzenie i zależy Ci na bardziej prywatnym korzystaniu z wyszukiwarki Google,
- pobrać swoje dane z Map Google – tutaj zlecisz Google spakowanie informacji związanych z lokalizacją tak, aby później je pobrać i przejrzeć. Do wyboru jest historia lokalizacji, Twoje ustawienia i osobiste miejsca w Mapach, rekordy z miejscami skomentowanymi i oznaczonymi przez Ciebie gwiazdką oraz mapy, warstwy, funkcje i multimedia zapisane w Moich mapach. Google wyśle Ci e-maila z linkiem do pliku do pobrania. Możesz też wybrać typ pliku (.zip lub .tgz), jego rozmiar (1, 2, 4, 10, 50 GB) oraz częstotliwość tworzenia raportu (jednorazowe lub co 2 miesiące przez rok).
Zobacz też: Co wie o mnie Google?
Jak usunąć historię lokalizacji na Android?
Historię lokalizacji Google na Androidzie lub w przeglądarce usuniesz ręcznie lub automatycznie. Skasujesz całą historię, wybrane elementy, dzień lub przystanek.
Zacznę od przedstawienia ręcznego usuwania historii lokalizacji.
Jeśli używasz aplikacji Mapy Google na urządzeniu z Androidem:
- Otwórz aplikację Google Maps.
- Kliknij zdjęcie profilowe lub inicjały konta.
- Wybierz opcję „Twoja oś czasu”.
- Kliknij „Więcej” >”Ustawienia i prywatność”.
- W sekcji „Ustawienia lokalizacji” wybierz odpowiednią opcję: usuń całą historię, usuń zakres historii, usuń dzień lub usuń przystanek.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
W przeglądarce:
- Otwórz swoją oś czasu Map Google.
- Wybierz odpowiednią opcję: usuń całą historię lub usuń dzień.
- Kliknij „Usuń”.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Pamiętaj, że usuniętych danych historii lokalizacji nie można już odzyskać.
Automatyczne usuwanie historii lokalizacji
Możesz również wybrać automatyczne kasowanie historii lokalizacji Google. Opcja dotyczy historii starszej niż 3, 18 lub 36 miesięcy.
Proces usuwania jest bardzo prosty (nie wymaga od Ciebie wiedzy technicznej) i wykonasz go na dwa sposoby, w aplikacji Mapy Google na urządzeniu z Androidem oraz w przeglądarce, na koncie Google.
W aplikacji Mapy Google:
- Otwórz aplikację.
- Kliknij swoje zdjęcie profilowe lub inicjały konta.
- Wybierz opcję „Twoja oś czasu”.
- W prawym górnym rogu kliknij opcję „Więcej” >”Ustawienia i prywatność”.
- Przewiń do sekcji „Ustawienia lokalizacji” >”Automatyczne usuwanie Historii lokalizacji”. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
W przeglądarce:
- Otwórz swoją oś czasu Map Google.
- W prawym dolnym rogu kliknij ikonę ustawień.
- Wybierz opcję „Automatyczne usuwanie Historii lokalizacji”.
Pamiętaj, że automatyczne kasowanie historii lokalizacji jest jednym z lepszych sposobów na ochronę Twojej prywatności. Używając tej funkcji zmniejszysz ryzyko nieautoryzowanego dostępu do twoich danych lokalizacyjnych. Jest też szansa, że prywatne dane o tym gdzie chodzisz i jeździsz nie będą towarem, którym handlują brokerzy danych.
Jak sprawdzić historię lokalizacji na iOS?
Jeśli chcesz sprawdzić historię lokalizacji na swoim urządzeniu z systemem iOS, to wykonaj następujące kroki:
- Zaloguj się na swoje konto Google na iPhonie/iPadzie.
- Włącz historię lokalizacji: przejdź do Ustawień > Prywatność > Usługi lokalizacji. Włącz opcję „Historia lokalizacji”.
- Włącz raportowanie lokalizacji: przejdź do Ustawień > Prywatność > Usługi lokalizacji. Włącz opcję „Raportowanie lokalizacji”.
- Otwórz aplikację „Mapy Google”.
- W górnym lewym rogu wybierz Oś czasu.
- Wybierz okres, który chcesz wyświetlić. Zobaczysz mapę z zaznaczonymi miejscami, które odwiedziłeś/odwiedziłaś w wybranym okresie.
Jak usunąć historię lokalizacji na iOS?
Jeżeli chcesz usunąć historię lokalizacji na urządzeniu z iOS wykonaj kolejne kroki:
- Przejdź do Ustawień.
- Wybierz Prywatność i bezpieczeństwo.
- Wybierz Usługi lokalizacyjne.
- Wybierz Systemowe usługi.
- Kliknij na Gorące miejsca.
- Kliknij na Wymaż historię.
To wymaże twoje ważne miejsca z wszystkich urządzeń zalogowanych z tą samą nazwą Apple ID.
Historię lokalizacji możesz wyłączyć również z poziomu osi czasu Map Google lub ustawić automatyczne usuwanie historii lokalizacji (obie czynności wykonasz po przejściu do aplikacji na iPhonie lub iPadzie).
Dlaczego warto często usuwać historię lokalizacji?
W skrócie: bo wiele osób i firm, o których istnieniu nie masz nawet pojęcia, używa usług lokalizacyjnych do poznania szczegółów Twojego prywatnego życia.
Kiedy wyłączysz historię lokalizacji i usuniesz dane o Twojej lokalizacji z przeszłości, to poprawisz swoją prywatność i bezpieczeństwo.
Informacje o naszej lokalizacji są cennym źródłem dla cyberprzestępców. Mogą wykorzystać je do ataków, np. wyłudzenia informacji osobistych, włamania się do kont online czy kradzieży tożsamości.
Dodatkowo historią lokalizacji interesują się firmy – to dla nich bezcenne źródło wiedzy wykorzystywane do personalizowania reklam czyli oferowania produktów i usług dobranych do naszych upodobań. Jednak, jeśli nie chcesz być śledzony/śledzona i wystawiona na niechciane reklamy, to wymazanie historii lokalizacji jest jednym z dobrych sposobów, aby temu zapobiec.
Jak chronić prywatność swojej lokalizacji
Są cztery podstawowe metody, które od ręki pozwoli Ci lepiej chronić prywatność swojej lokalizacji:
1. Wyłącz usługi lokalizacyjne
Już wiesz, jak to zrobić – dzięki wyłączeniu tych usług np. Google Maps nie będzie gromadziło informacji gdzie i kiedy byłeś/byłaś. Ceną jest brak dobranych pod Ciebie reklam i podpowiedzi, korzyścią brak inwigilacji.
W iPhone możesz wyłączyć znaczące lokalizacje – zrobisz to w Usługach systemowych.
2. Używaj trybu incognito na mapach Google
Aby włączyć tryb incognito w Mapach Google na urządzeniu z systemem Android:
- Otwórz aplikację Mapy Google.
- Kliknij swoje zdjęcie profilowe znajdujące się w prawym górnym rogu.
- Kliknij opcję „Włącz tryb incognito”.
Aby wyłączyć tryb incognito, należy powtórzyć kroki 1 i 2, a następnie kliknąć opcję „Wyłącz tryb incognito”.
W trybie incognito mapy nie zapiszą historii przeglądania i wyszukiwania na Twoim koncie, ani nie wyślą powiadomień. Aktywność w Mapach nie będzie również wpływać na personalizację usługi. Pamiętaj jednak, że część funkcji, w tym trasa dojazdu, nie będzie dostępne w trybie incognito.
Nie jest to rozwiązanie idealne. Włączenie trybu incognito w Mapach Google nie ma wpływu na to, jakie dane o Twojej aktywności są zapisywane przez inne usługi Google, dostawców internetu czy inne aplikacje.
3. Wyłącz udostępnianie lokalizacji dla wybranych aplikacji
W ten sposób aplikacje, które masz na telefonie nie poznają Twojej lokalizacji.
W telefonie z Android wejdź w Ustawienia >Lokalizacja/Dostęp do lokalizacji. Odznacz pole Włączone (dla wszystkich aplikacji).
Po kliknięciu w pole Uprawnienia aplikacji zobaczysz, które z nich mają dostęp do lokalizacji urządzenia (ciągły, podczas używania lub nie mają dostępu). Po wejściu w konkretną aplikację możesz nadać jej uprawnienia lub odebrać.
W iOS wyłączysz udostępnienie lokalizacji:
- Otwórz aplikację Ustawienia.
- W sekcji Prywatność i ochrona wybierz Usługi lokalizacji.
- Sprawdź czy usługi lokalizacji są włączone.
- Przewiń w dół i wybierz aplikację, dla której chcesz wyłączyć udostępnianie lokalizacji.
- Stuknij aplikację i wybierz opcję „Nigdy”.
Pamiętaj, że niektóre aplikacje muszą mieć dostęp do lokalizacji jeżeli chcesz z nich korzystać.
4. Używaj sieć VPN lub/i sieć TOR
Obie sieci ukrywają dane użytkowników widoczne dla zewnętrznych usług w formie adresu IP. Sieć VPN szyfruje całą komunikację z internetem – możesz wybrać serwer, przez który przeglądasz strony www (np. zlokalizowany w Kanadzie), zmieniając jednocześnie adres IP.
Jednak dla pewności – możesz być śledzony przy użyciu geolokalizacji – lepiej wyłącz usługi lokalizacji na urządzeniu, z którego korzystasz (w przeglądarce lub systemie operacyjnym:
- Windows w Ustawieniach >Prywatność >Lokalizacja;
- w Mac Preferencje systemowe >Ochrona i prywatność).
Podczas korzystania z TOR Twoje zapytanie przechodzi przez kilka węzłów, obserwujący widzi tylko dane ostatniego, wychodzącego.
Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA
i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe: