Jak zmienić adres IP komputera i telefonu?

Jak zmienić adres IP komputera i telefonu? Dlaczego warto? 5 sprawdzonych sposobów i instrukcja krok po kroku.

Jak zmienić IP?

Troska o prywatność i bezpieczeństwo, chęć ominięcia blokad regionalnych, nieskrępowane korzystanie z zasobów Internetu – powodów do zmiany adresu IP jest wiele. Jeżeli szukasz odpowiedzi “Jak zmienić adres IP?” to przygotowałem przewodnik z najbardziej skutecznymi sposobami

Adres IP (Internet Protocol Address) to numer identyfikacyjny każdego urządzenia, które jest podłączone do Internetu. Adres IP mają komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, routery, urządzenia peryferyjne (np. drukarki) oraz strony www. IP służy do komunikacji między urządzeniami – bez niego wymiana danych byłaby niemożliwa.

Adresu IP potrzebujesz, żeby łączyć się ze stronami Internetowymi oraz korzystać z usług, np. wysyłać e-maile. Jednak IP może również posłużyć do naruszania Twojej prywatności. Dzięki niemu dostawcy internetu, a także osoby trzecie mogą obserwować co robisz w sieci, a zebrane dane np. sprzedać reklamodawcom i brokerom danych osobowych.

Adres IP może posłużyć do:

 • geolokalizacji czyli wskazania państwa, województwa, kodu pocztowego, miasta, a nawet ulicy, przy której znajduje się IP,
 • sprawdzenia, kto jest dostawcą usług internetowych,
 • gromadzenia informacji na temat aktywności w sieci, np. historię przeglądanych stron,
 • działalności przestępczej, np. próby przejęcia kontroli nad urządzeniem lub pozyskania Twoich danych osobowych,
 • śledzenia Twojej aktywności w godzinach pracy, jeżeli używasz firmowego komputera.

Trzeba pamiętać, że dostawcy usług internetowych mają obowiązek przekazywać prokuraturze, policji, tajnym służbom dane zebrane na podstawie adresu IP.

Kto widzi adres IP? Tych osób jest zaskakująco wiele. Oprócz dostawcy Internetu będą to m.in. użytkownicy torrentów (jeżeli sam z nich korzystasz), osoby, które choć na chwilę mają dostęp do Twojego komputera/telefonu, odbiorcy e-maili (w niektórych usługach pocztowych, zobacz bezpieczne skrzynki e-mail) oraz właściciele serwerów ze stronami, na które wchodzisz.

Jak sprawdzić adres IP?

Sprawdzenie własnego adresu IP jest bardzo łatwe. Wystarczy skorzystać z jednej ze stron oferujących taką usługę, np. https://ip.pc.pl/. Dowiesz się na nich czasem także, kto jest Twoim dostawcą Internetu, czy też jaki jest typ połączenia (np. mobilny).

Adres IP mają również odwiedzane przez Ciebie strony. Ich numer identyfikacyjny sprawdzisz np. za pomocą polecenia ping.

Czy warto zmieniać adres IP?

Czy warto zmieniać adres IP? Jeżeli dbasz o swoje bezpieczeństwo i anonimowość w sieci, to odpowiedź brzmi “tak”.

Każda wizyta na stronie www lub skorzystanie z usług internetowych (np. poczty e-mail) pozostawia ślad. Dzięki IP operator oraz upoważnione do tego służby mogą śledzić Twoją aktywność w Internecie. 

Nie zapominaj o przestępcach. Dla nich Twoje IP może być pierwszym krokiem do zdobycia danych osobowych, przejęcia kontroli nad telefonem lub komputerem i wykorzystaniem go do działalności sprzecznej z prawem.

Co daje zatem zmiana IP? Zwiększa bezpieczeństwo korzystania z Internetu, zapewnia anonimowość użytkownika oraz ma znaczenie praktyczne. Nie musisz robić nic nielegalnego, wystarczy, że cenisz sobie swoją prywatność.

Zalety zmiany adresu IP zebraliśmy w tabelce:

większa anonimowośćmożliwość śledzenia IP pozwala: uzyskać informacje o aktywności użytkownika w sieci (odwiedzane strony, używane usługi, robione zakupy), ustalać jego przybliżoną fizyczną lokalizację, przewidzieć przyszłe zachowania np. konsumenckie, dane pozyskane dzięki IP mogą być sprzedawane innym firmom, np. reklamowym lub obsługującym polityków
praktyczne zalety zmiany IPpo zmianie IP możesz:
ominąć lokalne ograniczenia, m.in.nałożone przez serwisy streamingowe VOD (np. niektóre filmy/seriale można oglądać tylko w USA),
wyszukać okazje zakupowe, np. atrakcyjniejsze ceny biletów lotniczych jeśli korzystasz z porównywarek cen,
uniknąć natrętnych reklam, które dobierane są pod kątem Twoich poprzednich wyszukiwań w sieci,
korzystać ze stron www blokowanych ze względu na ich zawartość (m.in. kasyna online) lub cenzurę polityczną (np. w Chinach),
zwiększyć swoje cyberbezpieczeństwo i ochronę przed e-przestępcami, kiedy korzystasz z niezabezpieczonej sieci, w tym publicznego Wi-Fi.

Jak zmienić adres IP?

Jest kilka sposobów na zmianę IP komputera stacjonarnego, laptopa lub smartfona. Nie wszystkie są równie skuteczne. Spójrz, jakie masz najlepsze opcje.

1. Wyłączenie routera

Na początek weźmy na warsztat najszybsze choć też najmniej skuteczne sposoby zmiany IP. Pierwszy to po prostu wyłączenie routera na przynajmniej 5 minut (czasem na całą noc). 

Jeżeli dostawca Internetu przydzieli Ci dynamiczne IP, to adres zmieniany jest co pewien czas (np. 24 godziny) lub po rozłączeniu routera. Przed taką operacją warto zanotować aktualny adres IP i sprawdzić, czy zmienił się po odłączeniu.

Pamiętaj, że ten sposób nie sprawdzi się, jeżeli korzystasz ze stałego adresu IP. Oczywiście w tym rozwiązaniu otrzymasz inne IP przypisane do Ciebie, Twojej lokalizacji i Twojego ISP (dostawcy internetu).

Zobacz też: Jak zabezpieczyć router i sieć WiFi? 14 ustawień, o których musisz pamietać

2. Zmień sieć, z którą się łączysz

Adres IP zmieni się, jeżeli połączysz się swoim laptopem, smartfonem i laptopem z publiczną siecią Wi-Fi. To tymczasowe rozwiązanie i wiąże się z pewnym ryzykiem – Wi-Fi dostępne dla każdego, czyli również dla cyberprzestępców. Nie ominiesz też blokad regionalnych.

W smartfonie lub tablecie zmienisz sieć, przełączając się na internet mobilny (5G/LTE).

3. Sieć Tor

Komunikat wysłany przez Twój komputer jest szyfrowany i wędruje do docelowego serwera przez liczne węzły. W poszczególnych węzłach zdejmowane są kolejne warstwy szyfrowania. Węzły (to serwery wolontariuszy) znają tylko IP serwera, z którego przyszło zapytania, i do którego mają je przesłać. 

Tor zapewnia duży poziom anonimowości w sieci. Służy m.in. od obejścia cenzury politycznej oraz przeczesywania zasobów Dark Net. 

Jego podstawową wadą jest m.in. powolne działanie (nie nadaje się np. do streamingu lub torrentów). Dla wielu osób dodatkowym atutem sieci Tor będzie możliwość korzystania ze stron z domeną .onion, które są niedostępne przez “zwykłe” przeglądarki np. Google Chrome. 

Tor browser – przeglądarkę dedykowaną do obsługi sieci Tor – pobierzesz darmowo ze strony Torproject.org. Dostępne są wersje na Windows, Linux, macOS oraz Android.

4. Serwer proxy

Serwer proxy pośredniczy w połączeniach z serwerami, do których urządzenie wysyła żądanie, np. dostępu do strony www. Komunikat z Twojego komputera lub telefonu nie trafi bezpośrednio do serwera, tylko przejdzie przez proxy maskujący źródło żądania.

Serwer proxy to umiarkowanie skuteczny sposób na ukrycie adresu IP. Ryzykujesz, że szpiegujący przechwyci pliki cookies, a Twoje działania w sieci są też przejrzyste dla właściciela proxy. 

Serwer pośredniczący możesz wykorzystać do np. ominięcia ograniczeń geograficznych nałożonych przez firmy oferujące filmy w streamingu. Dostępne są płatne i darmowe serwery proxy.

Pamiętaj: serwer proxy nie szyfruje Twojej aktywności w internecie. Nie będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli zależy Ci na maksymalnej anonimowości i cyberbezpieczeństwie. Użycie proxy spowalnia korzystanie z Internetu.

Serwer proxy można ustawić na komputerze stacjonarnym/laptopie (w Ustawieniach sieci i internetu) oraz na smartfonach:

 • Android → Ustawienia → Połączenia → Wi-Fi → Wyświetl więcej → Proxy, 
 • iOS → Ustawienia → Wi-Fi → PROXY HTTP → Konfiguruj proxy.

Z pewnością wadą proxy jest brak szyfrowania Twojej komunikacji w sieci. Proxy jest niezłą alternatywą, kiedy musisz skorzystać z publicznego Wi-Fi np. na lotnisku lub w kawiarni.

5. Usługa VPN

To najskuteczniejsze narzędzie do zmiany (ukrycia) adresu IP. Łatwe w dostępie i użyciu. VPN dodatkowo w pełni szyfruje wszystko, co robisz w Internecie. VPN może pobrać i użyć na komputerze, telefonie, tablecie, routerze, telewizorze.

Ze względu na skuteczność tego narzędzia, weźmy pod lupę VPN.

VPN – co to jest i jak działa?

 VPN to wirtualna sieć prywatna (virtual private network). Używając VPN ukrywasz swój adres IP oraz szyfrujesz komunikację. Dostawca Internetu lub osoby trzecie nie będą widziały, co robisz w sieci.

Jak działa VPN? Bardzo często porównywany jest do wirtualnego tunelu. To w takim tunelu Twoje urządzenie komunikuje się z odbiorcą (stroną www, aplikacją internetową, pocztą e-mail). Nikt z zewnątrz nie jest w stanie zdobyć danych związanych z taką sesją. Dlaczego? Bo dane wysyłane między Tobą a serwerem docelowym są szyfrowane.

Od strony technicznej wygląda to tak: żądanie wysłane z komputera lub telefonu przechodzi przez serwer pośredniczący VPN i dopiero później trafią do odbiorcy. Adres IP urządzenia jest już skutecznie ukryty. Odbiorca widzi IP wirtualnego serwera VPN. 

Co więcej, użytkownik VPN może wybrać serwer, przez który będzie się łączył ze stronami www. To może być serwer w niemal dowolnym miejscu na świecie udostępnionym przez dostawcę usługi VPN. Możesz wybrać kraj, a czasem konkretne miasto.

Dzięki VPN adres IP można zmienić na komputerze z każdym systemem operacyjnym (Windows, macOS, Linux) oraz na tabletach i telefonach działających pod Androidem i iOS. Renomowani dostawcy VPN pozwolą Ci korzystać z usługi na kilku urządzeniach.

Część ofert VPN zawiera opcję dodawania wtyczek do przeglądarek – Google, Firefox, Edge – które umożliwiają korzystanie z sieci przy użyciu serwerów proxy (z szyfrowaniem komunikacji).

Jak skorzystać z VPN?

Do korzystania z serwera VPN nie potrzebujesz żadnych zaawansowanych umiejętności informatycznych.

Pierwszy krok to wybranie dostawcy. Do wyboru masz darmowy VPN oraz płatny VPN.

Dla wielu osób darmowy VPN jest dobry, bo jest … darmowy. Jednak dobrze pamiętać o starym powiedzeniu, że nie ma darmowych obiadów. Ktoś musi płacić za utrzymanie serwerów i infrastruktury “darmowego” VPN. Musisz liczyć się, że np. dane o Twojej aktywności w sieci będą śledzone, zapisywane (i sprzedawane reklamodawcom), limit transferu ograniczony do np. 500 MB na miesiąc, a udostępniony serwer wolny i zatłoczony.

Mówiąc inaczej, korzystanie z “VPN za darmo” to często pozorna oszczędność. Zapłatą może być Twoja prywatność i bezpieczeństwo, czyli to, co przecież chciałeś zabezpieczyć.

Wybierając między płatnymi VPN-ami zwróć uwagę na cenionych i dobrze znanych dostawców, np. NordVPN, który ma 5700+ bardzo szybkich serwerów dostępnych w 60 krajach na całym świecie.

Jak zmienić adres IP komputera i telefonu z VPN – krok po kroku

Każdy dostawca ma własną procedurę, jednak w większości przypadków wymagają wykonania tych samych czynności:

 1. załóż konto,
 2. wykup usługę (niektórzy dostawcy oferują darmowy okres próbny, np. 30-dniowy),
 3. zainstaluj darmowy program/aplikację,
 4. zaloguj się na swoim koncie,
 5. wybierz kraj z serwerem, który chcesz wykorzystać.

Jak skonfigurować VPN?

Na telefonie należy wejść do ustawień systemowych, Połączeń, a następnie Więcej ustawień połączenia oraz wybrać opcję VPN (na telefonach z Androidem) lub wejść do zakładki Sieć i następnie VPN oraz Dodaj konfigurację VPN (dla iPad oraz iPhone).

Na komputerze stacjonarnym użyjesz VPN wchodząc do Ustawień, Sieci i internetu, a następnie klikając przycisk VPN (Windows). 

W macOS wygląda to podobnie: po kliknięciu w Apple i wejściu w Ustawienia Systemowe należy wybrać Sieć, a potem zaznaczyć usługę VPN i przejść do konfiguracji.

Oczywiście z aplikacją czy programem dostarczonym przez dostawcę komercyjnej usługi VPN, ręczna konfiguracja nie jest konieczna.

Czy VPN działa?

Jak sprawdzić, czy VPN działa? To proste. Najpierw wejdź na stronę sprawdzającą adres IP i sprawdź, jaki jest Twój aktualny numer identyfikacyjny. To samo zrób po uruchomieniu VPN. Jeżeli okaże się, że dane zostały zmienione, to usługa działa.

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA