Co to jest adres IP? Jak sprawdzić IP i ustalić lokalizację?

Co to jest IP, jak działa i do czego służy? Zobacz, jak sprawdzić adres IP dla komputera, telefonu, routera, drukarki czy strony internetowej i jak ustalić lokalizację adresu IP.

Adres IP

Co to jest adres IP?

Adres IP to skrót od Internet Protocol Address. Tak nazywamy numer identyfikacyjny każdego komputera lub innego fizycznego/wirtualnego urządzenia, które łączą się z Internetem. Swój adres IP ma każda strona odwiedzana przez Ciebie w sieci.

IP odpowiada za prawidłową komunikację komputerów, telefonów, drukarek, routerów czy też urządzeń typu smart home w sieci www. 

Najbardziej popularną wersją adresu IP jest protokół IPv4. Urządzeń podłączonych do sieci przybywa, kończą się liczby adresów i dlatego używany jest również protokół IPv6. Warto o tym wiedzieć, bo sprawdzając swój adres IP, znajdziesz go przy jednym z tych skrótów.

Adres IP tworzą 4 liczby z zakresu 0-255, które oddzielone są kropkami, np. 172.16.254.1

Adres IP w wersji IPv6 wygląda inaczej: tworzy go 8 grup składających się z 4 znaków oddzielonych dwukropkami. Te znaki to cyfry od 0 do 9 i litery od a do f, do których przypisane są liczby od 10 do 15. Możliwe są również formy skrócone, np. ff06::c3.

Kto nadaje adres IP? Nadzór nad przydziałem adresów IP sprawuje (upoważniona przez rząd USA) amerykańska organizacja ICANN. Szczebel niżej są Regionalne Rejestry Internetowe (RIR), które przydzielają IP dla dostawców Internetu, a ci klientom.

Adresy IP mogą być stałe, zmienne, publiczne i prywatne:

adres IP statyczny nie zmieni się nawet po wykonaniu resetu routera, statyczny adres IP nadaje komputerowi dostawca usług internetowych
adres IP dynamicznynajczęściej spotykany, zmienia się po każdym połączeniu z Internetem lub po upływie np. doby
adres IP publicznyunikatowy, łączący się bezpośrednio z każdą dostępną siecią, widoczny dla innych użytkowników
adres IP prywatny (lokalny)do użytku wewnętrznego w sieci lokalnej (LAN) – np. w domu lub firmie, przy komunikacji z zewnętrznymi serwerami używane jest jedno IP publiczne, użytkownicy spoza LAN nie mogą dołączyć do tej sieci

Specjaliści wyróżniają jeszcze adresy IP klasy A, B, C, D, E. Rodzaj klasy wiąże się z obsługiwaną siecią. Np. adres IP należy do klasy A, jeżeli obsługuje bardzo duże sieci, adres IP klasy B do obsługi dużych i średnich sieci.

Warto pamiętać, że urządzenia podłączone do routera mają osobne adresy wewnątrz podsieci. Wyjściowy adres IP będzie natomiast taki sam.

Jak działa adres IP?

Używając internetu – przeglądarki, YouTube, poczty e-mail, oglądając film w streamingu — wysyłamy komunikat ze swojego komputera na serwer z interesującą nas zawartością/usługą. W ten sposób ujawniamy swój adres IP, a serwer wie, gdzie przesłać odpowiedź.

Dla Ciebie, jako użytkownika Internetu, ten proces wymiany danych jest niewidoczny. Tymczasem wejście na wybraną witrynę, wysłanie maila lub zostawienie komentarza na Facebooku możliwe jest właśnie dzięki adresowi IP.

Jaki jest mój IP — jak sprawdzić adres IP?

Sprawdzenie IP może być przydatne, np. do konfiguracji urządzeń używanych w domowej sieci lub do nałożenia limitów prędkości transferu sieci (np. na smartfona używanego przez dziecko).

Z zasady adres IP każdego urządzenia podłączonego do sieci znajdziesz wchodząc w jego ustawienia.

Lokalizacja IP – fakty i mity

Jak to jest ostatecznie z możliwością lokalizacji IP, a konkretnie użytkownika korzystającego z komputera stacjonarnego lub smartfona? Skoro każde urządzenie podpięte do sieci ma adres IP, to może da się go użyć do geolokalizacji?

Taką usługę bez problemu znajdziesz w sieci. Ofertę wskazania lokalizacji użytkownika po jego adresie IP proponuje wiele serwisów. Jednak należy traktować te oferty z dużym dystansem i zdrową dozą krytycyzmu (szczególnie jeżeli obiecywane są szczegóły w płatnym raporcie).

Dlaczego? 

IP nie zawiera danych na temat fizycznej lokalizacji komputera/smartfona, do którego jest przypisany. Użytkownik jest “tropiony” na podstawie baz zawierających IP przypisane konkretnym dostawcom Internetu.

To nie wszystko. Użytkownik może skutecznie ukrywać swoje IP.  Adres IP zamaskuje np. przy użyciu VPN. Podczas korzystania z tej usługi prawdziwy adres IP zastępowany jest publicznym adresem serwera proxy VPN współdzielonym przez wielu użytkowników na całym świecie. Dla zewnętrznego obserwatora widoczny będzie tylko IP serwera VPN wybranego z puli serwerów z dowolnej lokalizacji, np. w USA, Brazylii, Indiach lub innym kraju.

Czy możliwa jest zatem lokalizacja IP na mapie?

Po wpisaniu IP w okienku wyszukiwania system może wskazać miejscowość, w której znajduje się namierzane urządzenia, ale nie uzyskasz precyzyjnego adresu. Zdobyte dane są bardzo ogólne i mogą wprowadzać w błąd “detektywa”. 

Im mniejsza miejscowość, tym mniejsza dokładność lokalizacji IP. Często wskazane będzie najbliższe duże miasto — nawet oddalone o kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów od miejsca pobytu osoby używającej komputera. 

Jeszcze większy problem nastręcza lokalizacja IP na mapie urządzeń połączonych z internetem mobilnym. System pokaże lokalizację dostawcy usługi. W praktyce oznacza to tylko trafienie w państwo.

Skuteczność geolokalizacji IP możesz sprawdzić samodzielnie. Spróbuj zlokalizować swój komputer/smartfon. Możliwe, że po wpisaniu swojego IP będziesz zaskoczony lokalizacją wskazaną przez internetowy serwis. W moim przypadku — używam internetu mobilnego LTE — lokalizacja IP wskazała w jednym serwisie Warszawę, a w drugim Rzeszów. W obu wypadkach błąd wyniósł kilkaset kilometrów…

Jednym słowem, lokalizacja IP dostępna dla “zwykłego” użytkownika Internetu jest bardzo nieprecyzyjnym narzędziem. Wgląd do szczegółowych danych mają operatorzy sieci oraz państwowe służby. 

Jak sprawdzić adres IP komputera?

Jak sprawdzić IP komputera i/lub routera? To nie jest trudne zadanie. Możesz skorzystać z kilku opcji:

  • na dedykowanych stronach www np. ip.pc.pl, whatismyipaddress.com lub whatismyip.com, a także innym oferującym sprawdzenie IP online — informacja o adresie IP pojawi się automatycznie (to informacja o publicznym adresie IP),
  • w ustawieniach komputera, z którego korzystasz poznasz IP lokalny/prywatny,
    • Windows 10/11 → System → Panel Sterowania → Sieć i Internet i Centrum Sieci i Udostępniania → sieć Wi-Fi 
    • macOS  → logo Apple → Ustawienia systemowe → Sieć → Zaawansowane → TCP/IP
  • używając wiersza polecenia (na komputerach z Windows 10/11) → Menu Windows → System → Wiersz polecenia  → wpisz ipconfig (adres IP znajdzie się w wierszu IPv4 lub IPv6).
  • wchodząc do panelu zarządzania routera — zobaczysz listę wszystkich podłączonych urządzeń. Konkretne działania, które musisz wykonać zależą od tego, jakiej marki jest router

Jak sprawdzić adres IP routera?

Najszybciej adres IP routera sprawdzisz:

  • Windows — System → Wiersz polecenia, wpisujesz: ipconfig → adres w wierszu Default Gateway,
  • macOS — Ustawienia systemowe → Sieć → Zaawansowane → adres znajdziesz przy słowie Router

Zobacz też: Jak zabezpieczyć router i sieć WiFi? 14 ustawień, o których musisz pamietać

Jak sprawdzić adres IP telefonu?

Oto sposoby jak sprawdzić adres IP telefonu (musi być połączony z siecią):

  • z Androidem (uwaga — to ogólne wskazówki, ścieżka może się różnić w zależności od producenta urządzenia) – Ustawienia → Telefon informacje → Informacje o stanie → Adres IP,
  • iPhone — Ustawienia → sieć Wi-Fi 

Jak sprawdzić adres IP drukarki?

Adres IP drukarki potrzebny jest do m.in. jej konfiguracji, rozwiązania problemów z połączeniem z komputerem oraz do podłączenia innych urządzeń.

IP drukarki znajdziesz podobnie jak IP innego urządzenia. Drukarka działa w sieci lokalnej. Jeżeli podłączona jest do komputera za pomocą routera, to IP drukarki odszukasz na kilka sposobów:

  • Windows 10/11 – Panel sterowania → System Sprzęt i dźwięk → Urządzenia i drukarki → Właściwości (prawy przycisk myszki),
  • macOS  → logo Apple → Preferencje systemowe → Drukarki i skanery (IP będzie przy polu Lokalizacja),
  • używając wiersza polecenia (na komputerach z Windows 10/11) → Menu Windows → System → Wiersz polecenia  → wpisz ipconfig (uzyskasz listę wszystkich urządzeń sieciowych podłączonych do komputera z adresem IP),
  • adres IP drukarki zdobędziesz, drukując stronę konfiguracji (za pośrednictwem panelu sterowania drukarką),
  • adres IP drukarki znajdziesz na urządzeniu — zazwyczaj (szczegóły różnią się w zależności od modelu/producenta) w Ustawieniach urządzenia bezprzewodowego, ewentualnie w oknach: TCP/IP, Status sieci lub Status Wi-Fi.

Sposób na znalezienie IP drukarki zamieszczony jest również w jej instrukcji obsługi.

Jak sprawdzić adres IP strony internetowej?

Najprostszy sposób to użycie osobistego komputera. W wierszu poleceń wpisz polecenie — ping i nazwę domeny, która Ciebie interesuje. Np. ping onet.pl

Po wciśnięciu enter otrzymamy informację o IP strony www.

Do znalezienia IP strony internetowej możesz również użyć jednego z licznych narzędzi online.

Adres IP domeny może służyć do wejścia na daną stronę, np. po wpisaniu w pasku adresowym adresu 31.13.71.1 wejdziesz na stronę Facebooka. Tłumaczeniem adresu strony na adres IP zajmują się serwery DNS.

Jak zmienić adres IP?

Jeżeli masz dynamiczny adres IP, to najprostszym rozwiązaniem jest zrestartowanie routera, czyli wyłączenie go i włączenie po 5 minutach. Czasem potrzebne będzie odczekanie kilku lub kilkunastu godzin (czyli np. wyłączenie routera na całą noc). Jednak ta metoda nie działa, jeżeli chcesz np. skorzystać z serwisu, który ma blokadę regionalną nałożoną na Polskę. 

Prostym i jednocześnie bardzo skutecznym sposobem na zmianę adresu IP jest użycie sieci VPN (Virtual Private Network — wirtualna sieć prywatna). VPN szyfruje cały ruch internetowy. Zapytanie wysłane z Twojego urządzenia przechodzi najpierw przez zdalny serwer VPN, adres IP jest zmieniany, a potem pobierane i wysyłane dane są szyfrowane.

Używając sieci VPN każdy obserwujący — np. reklamodawca, dostawca usługi internetowej, właściciel strony www — widzi Cię jako publiczny adres IP usługi VPN, którą współdzielisz z innymi osobami. Nie może powiązać aktywności w sieci z konkretną osobą lub urządzeniem.

Sposobem na ukrycie/zmianę IP jest również korzystanie z sieci Tor np. przy użyciu Tor browser. Komunikaty wysłany z Twojego urządzenia — komputera lub telefonu — przechodzi przez wiele losowo wybranych węzłów (serwerów), a każdy z nich zna IP tylko poprzedniego i następnego. 

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA