Dzień Bezpiecznego Internetu – co to? Kiedy wypada?

Czym jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)? Kiedy wypada? Na czym polega? Jak zachować bezpieczeństwo w internecie przez cały rok?

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 obchodzimy 11 lutego. Jednak o bezpieczeństwo online swoich dzieci warto dbać cały czas.

Na czym polega Dzień Bezpiecznego Internetu?

Dzień Bezpiecznego Internetu DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku, a jego popularność rośnie (celebruje go niemal 200 krajów na całym świecie). W tym roku DBI wypada 11 lutego, jednak najróżniejsze wydarzenia na rzecz lepszego internetu będą trwały do końca marca 2025 roku.

Celem DBI jest pomoc dzieciom i młodzieży, jak bezpiecznie korzystać z sieci internetowej, pokazanie dorosłym, na czym polega bezpieczeństwo online oraz promocja dobrego wykorzystania internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 – co jest w planach?

To m.in.:

  • lekcje online dla dzieci i młodzieży oraz webinary dla dorosłych (uczniów i profesjonalistów pracujących z młodymi ludźmi) oraz inne rodzaje zajęć edukacyjnych,
  • konkursy, gry, spektakle, zabawy i happeningi,
  • organizowanie kampanii informacyjnych,
  • Gala DBI 2025 11 lutego w Warszawie (do obejrzenia online)

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) utworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Szczegółowe informacje, materiały edukacyjne o bezpiecznym korzystaniu z zasobów internetowych (np. konspekty lekcji, webinary) znajdziesz na stronie DBI: www.dbi.pl

Polskie Centrum Programu Safer Internet namawia szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne, aby przyłączyli się do DBI. Wystarczy wejść na witrynę wydarzenia i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Bezpieczny internet – co nam zagraża najbardziej

Zagrożeń online jest sporo, wybrałem, to, z czym Ty i Twoim bliscy możecie się spotkać najczęściej.

Według CERT ponad połowa cyberataków w polskim internecie to phishing. Przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić ważne informacje lub pieniądze, czy zainfekować urządzenie ofiary niebezpiecznym oprogramowaniem. Oszust może to robić np. w emailach lub rozsyłając złośliwe SMS-y (smishing) czy podrobione „głosówki” (vishing).

W 2023 roku popularne były wiadomości od „dzieci” na wakacjach o treści: mamo, czy możesz wysłać mi wiadomość WhatsApp na mój nowy numer …. Celem było szybkie wyłudzenie pieniędzy lub danych do skuteczniejszego podszywania się.

Phishing: mamo, czy możesz wysłać mi wiadomość WhatsApp na mój nowy numer
Źródło: CERT Polska

Oszuści wykorzystują do swoich celów komunikatory (np. Messenger, WhatsApp), fałszywe ankiety i kody QR.

To nie wszystko. Przestępcy lubią używać e-maili i komunikatorów do rozsyłania złośliwych plików, które po pobraniu i uruchomieniu infekują komputery programami do kradzieży danych lub pozwalają na zdalny dostęp do urządzenia. Ciągle popularne są fałszywe reklamy inwestycyjne wykorzystujące wizerunek celebrytów.

Firmy i instytucje publiczne (choć prywatne osoby też) narażone są na ataki ransomware. Przestępcy szyfrują dostęp do danych i żądają okupu za ich odblokowanie lub/i nieujawnianie przechwyconych poufnych informacji.

Ransomware WannaCry

Jak się chronić w internecie?

Dzień Bezpiecznego Internetu to dobry pomysł na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Jednak, jak na co dzień chronić siebie i rodzinę w internecie? Oto najbardziej fundamentalne wskazówki:

  1. Używaj tylko legalnego oprogramowania, unikaj software pochodzącego od niezweryfikowanych producentów.
  2. Zabezpiecz swoje urządzenia dobrym antywirusem (cenionych firm).
  3. Używaj bezpiecznych haseł do kont – im dłuższe, tym lepiej (12+ znaków, nie musisz stosować znaków specjalnych i cyfr, lepiej budować pełne zdania lub zwroty); nie używaj jednego hasła do wielu kont; nie podawaj hasła innym osobom; najlepiej używaj menedżera haseł.
  4. Wykorzystuj weryfikację dwuetapową, czyli 2FA – po użyciu loginu i hasła będziesz musiał podać dodatkowy składni, aby dostać się na konto (np. poprzez powiadomienia push na telefon lub fizyczny klucz bezpieczeństwa U2F).
  5. Twórz kopie zapasowe ważnych danych – nie stracisz dokumentów, zdjęć, czy nagrań po ataku ransomware lub awarii urządzenia.
  6. Nie klikaj w linki w e-mailach od nieznanych/niezaufanych nadawców i nie otwieraj plików zawartych w takiej korespondencji; Sprawdzaj pliki przed otwarciem.
  7. Przed wykonaniem przelewu, zrobieniem zakupów lub innej ważnej czynności sprawdź, czy nie jesteś na podstawionej stronie. Zweryfikuj adres witryny, z której przyszedł komunikat ponaglający Cię do działania (np. wysłanie pieniędzy, podania hasła).
  8. Rozmawiaj z dziećmi o zasadach bezpiecznego internetu (m.in. fałszywych sklepach online, niepodawaniu prywatnych danych w sieci).
  9. Używaj aplikacji do kontroli rodzicielskiejto programy, które pozwolą Ci m.in. blokować dostęp do szkodliwych/niepożądanych stron (np. z pornografią czy patostreamingiem), regulować czas spędzany przez dzieci przed monitorem/wyświetlaczem czy sprawdzać jakie strony odwiedzają.
  10. Zobacz też: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – 15 najlepszych wskazówek

PS. Zobacz też infografikę z naszego badania Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie:

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA