Zabezpieczenie laptopa, dokumentów, pieniędzy i nie tylko czyli wszystko, co warto wiedzieć o bezpieczeństwie podczas podróży.
- O tym pamiętaj w trakcie podróży – 12 najważniejszych zasad
- 1. Zrób to przed wyjazdem
- 2. Płać kartą kredytową/debetową za usługi turystyczne
- 3. Ubezpieczenie turystyczne
- 4. Zabezpiecz bagaż
- 5. Uważaj na zdjęcia podczas podróży
- 6. Znajdź bezpieczne noclegi
- 7. Dokumenty i recepcja
- 8. Bezpieczne przemieszczanie się
- 9. Bezpieczne korzystanie z internetu
- 10. Zadbaj o pieniądze, paszport, dowód osobisty, laptopa i inne przedmioty pozostawione w hotelu
- 11. Dbaj o bezpieczeństwo karty płatniczej
- 12. Pamiętaj przy wyborze kierunków egzotycznych
- PS. Prawo – VPN i nie tylko
O tym pamiętaj w trakcie podróży – 12 najważniejszych zasad
Bezpieczna podróż to nie tylko ubezpieczenie turystyczne wykupione przed podróżą. Zobacz, jakie są najważniejsze zasady poprawiające bezpieczeństwo podczas podróży.
1. Zrób to przed wyjazdem
Lepiej przeciwdziałać niż później płakać. Już na etapie planowania podróży zadbaj o bezpieczny pobyt i powrót. Przed wyjazdem dokładnie przemyśl podróż i rozważ, jakie mogą być ewentualne zagrożenia:
- sprawdź aktualne zalecenia i ostrzeżenia przed zagraniczną podróżą, znajdziesz je np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
- upewnij się, że masz wszystkie dokumenty – paszport, wiza – wymagane w danym kraju. Zobacz czy ważność dokumentów nie wygaśnie w trakcie podróży,
- zachowaj ostrożność podczas płacenia za np. hotel. Możesz paść ofiarą phishingu – oszuści podstawią Ci fałszywą stronę, podasz na niej dane swojej karty, a oni wykorzystają je aby ogołocić Twoje konto. Transakcję finalizuj zawsze na oficjalnej stronie hotelu lub pośrednika, zwróć uwagę na adres strony (czy za zamkniętą kłódką kryje się certyfikat SSL rzeczywiście wystawiony na instytucję, której chcesz zapłacić), nietypowe prośby, np. o przelew pieniędzy na wskazane konto zamiast użycia karty płatniczej mogą świadczyć, że ktoś próbuje Cię oszukać,
- zabezpiecz swoje dane i pieniądze, np. poprzez wynajęcie sejfu na lotnisku lub skorzystanie z usług firmy oferującej karty podróżne z funkcją blokowania,
- nie zapomnij o polisie turystycznej (jeżeli korzystasz z ubezpieczenia podczas podróży). Przed podróżą po krajach UE warto wyrobić sobie Ekuz czyli bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego leczenia w innym kraju unijnym niż Polska,
- rozważ zgłoszenie wyjazdu w konsulacie/ambasadzie RP działającej na terenie danego kraju (przede wszystkim przed podróżą do egzotycznych, odległych państw),
- zrób ksero/zdjęcie najważniejszych dokumentów, np. paszportu i ubezpieczenia turystycznego,
- sprawdź, czy w docelowym kraju potrzebne są szczepienia (ochronne szczepionki dzielą się na zalecane i obowiązkowe), dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem chorób tropikalnych,
- ściągnij na telefon mapy w wersji offline (np. Google Maps) – skorzystasz z nich jeżeli nie będzie dostępu do sieci,
- wykup lekarstwa, które stale przyjmujesz w przypadku chorób przewlekłych aby nie być zależnym od zaopatrzenia miejscowych aptek, pomyśl o zabraniu potwierdzenia konieczności ich przyjmowania spisanego w języku angielskim,
- zaopatrz się w solidny powerbank (warto zabrać jeżeli planujesz wycieczki w miejsca, gdzie nie będzie dostępu do elektryczności).
2. Płać kartą kredytową/debetową za usługi turystyczne
Za hotel lub bilety lotnicze, kolejowe, autobusowe najlepiej płacić kartą płatniczą. Dlaczego? Bo to dla Ciebie najbezpieczniejszy sposób.
Przesądza o tym mechanizm chargeback czyli obciążenie zwrotne. Jeżeli ktoś niepowołany użył Twojej karty lub zakupiona usługa/towar jest wadliwa czy niezgodna z opisem, możesz wystąpić do banku o zwrot pobranych pieniędzy.
Chargeback przyda się na wakacjach jeżeli będziesz miał/miała pecha i zbankrutuje Twoje biuro podróży.
Pamiętaj, że chargeback obowiązuje w każdym przypadku użycia karty płatniczej, także podczas płatności z portfela elektronicznego, Apple Pay, Google Pay lub PayPal.
Chargeback nie ma w płatnościach mobilnych typu BLIK i SkyCash.
3. Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie turystyczne – kupować czy nie?
Kwestia ubezpieczenia turystycznego to indywidualny wybór każdego z nas. Będziesz spał/spała spokojniej wiedząc, że masz wykupioną polisę? Nie wahaj się! Zazwyczaj to nie jest droga usługa biorąc pod uwagę koszty leczenia w obcym kraju.
Jeżeli przed wyjazdem wykupisz ubezpieczenie turystyczne, to powinno ono zapewnić pomoc na wypadek zachorowania lub nieprzewidzianych zdarzeń (m.in. transport medyczny).
Warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie podróżne z pakietem medycznym dostosowanym do stanu zdrowia i przewidywanej aktywności oraz assistance przydatnym w razie konieczności pomocy medycznej i dotarcia do Polski. Możesz pomyśleć o opcjach dodatkowych, np. klauzula alkoholowa daje ochronę jeżeli we krwi ubezpieczonego zostanie wykryty alkohol.
4. Zabezpiecz bagaż
Korzystaj z walizek z zamkiem szyfrowym oraz blokad rowerowych aby uniknąć kradzieży.
Laptop to cenny łup dla złodzieja. Wraz z urządzeniem możesz stracić ważne dane. Przed wyjazdem warto zrobić kopię bezpieczeństwa kluczowych plików oraz zainstalować solidny antywirus, który pomoże Ci namierzyć skradziony/zgubiony telefon lub laptop.
Jeżeli musisz na chwilę zostawić laptop np. na stoliku w kawiarni, to zabezpiecz go specjalną linką uniemożliwiającą kradzież. Do wyboru masz np. linki wykorzystujące K-Slot czyli gniazdo (otwór) w obudowie w laptopie.
5. Uważaj na zdjęcia podczas podróży
Są dwie szkoły: jedni twierdzą, że można wrzucać fotki z wakacji na media społecznościowe, inni twierdzą, że lepiej zrobić to po powrocie, aby nie kusić złodziei (jeżeli mieszkanie zostało bez opieki).
Na pewno lepiej nie robić zdjęć biletów lotniczych. Dlaczego? Zawierają dane, które umożliwiają uzyskanie wielu informacji na Twój temat (np. numeru telefonu). Dodatkowo jakiś „dowcipniś” może zmienić szczegóły Twojej podróży.
Jeżeli nie możesz się oprzeć pokusie, to zamaż kod kreskowy i inne wrażliwe dane (np. numer rezerwacji lub boarding pass).
Kody kreskowe odczyta każdy używając narzędzi online, np. z serwisu Inliteresearch.com.
Zobacz też: EXIF, czyli jakie ukryte informacje zapisane są w zdjęciach
6. Znajdź bezpieczne noclegi
Wybierając miejsce zakwaterowania kieruj się opiniami innych turystów – znajdziesz je np. na Bookingu.
Zwróć uwagę na na lokalizację i bezpieczeństwo obiektu. Zrób „wizję lokalną” czyli przyjrzyj się okolicy na Google Street View.
Drzwi do Twojego pokoju powinny być zamykane na klucz/kartę. Zobacz czy okna są zabezpieczone przed intruzami z zewnątrz.
Jak zadbać o przedmioty pozostawione w pokoju dowiesz się niżej.
Czytaj: Booking.com: 7 trików, które pozwolą Ci tanio rezerwować hotele i apartamenty
7. Dokumenty i recepcja
Nie spuszczaj swojego paszportu z oczu, nie pozwalaj na jego kserowanie lub skanowanie. Paszport to najważniejszy dokument, który potwierdza Twoją tożsamość podczas podróży, przede wszystkim poza krajami Unii Europejskiej.
W Polsce nie zgadzaj się na skanowanie dowodu osobistego i nie zostawiaj go jako zastawu za np. wynajęcie sprzętu turystycznego.
Z drugiej strony pamiętaj, że lokalne przepisy (np. w Ameryce Południowej) mogą wymagać skserowania paszportu przez obsługę hotelu.
Czytaj: Kto może kserować/skanować dowód osobisty, a komu nie wolno tego robić?
8. Bezpieczne przemieszczanie się
Okolice lotniska i dworców to raj dla złodziei i naciągaczy. Do tej grupy należy również część taksówkarzy.
Z zasady zamawiaj taksówki online lub używając aplikacji typu Uber, a nie ze słupka. Jeżeli wybierasz tradycyjną taksówkę to najbezpieczniej jechać z włączonym taksometrem.
Nie ma taksometru? Umów się na konkretną zapłatę i upewnij, że kierowca dobrze zrozumiał o jakiej kwocie mówicie.
Bilety na autobusy i pociągi kupuj online i z wyprzedzeniem. Niektóre trasy bywają oblężone i tuż przed wyjazdem może zabraknąć biletów w okienku na dworcu.
9. Bezpieczne korzystanie z internetu
Niegdyś hotelowe Wi-Fi cieszyło się bardzo złą sławą. Teraz to się zmieniło – ataki crackerów na osoby korzystające z takiej sieci są mało prawdopodobne, a połączenia np. z bankiem chronione przez HTTPS.
Ostrożnie korzystaj z ogólnodostępnych komputerów, które czasem udostępniają hotele. Szczególnie istotne – nie loguj się na nich na e-maila lub konto bankowe (mogą mieć zamontowane keyloggery czyli programy/urządzenia do przechwytywania klawiszy).
Przed wyjazdem zaktualizuj system operacyjny na swoim laptopie i telefonie. Przestępcy używają do ataków luki w legalnym oprogramowaniu, a regularne aktualizacje pomogą zlikwidować takie podatności.
Jeżeli chcesz się jednak dodatkowo zabezpieczyć, to skorzystaj z sieci VPN, która szyfruje Twoją komunikację w internecie. Dodatkowo wejdziesz na dowolną stronę nie martwiąc się, że jest zablokowana przez hotel (o VPN w podróży przeczytasz więcej za chwilę).
I jeszcze jedno: nie musisz kupować browaru, żeby napić się piwa. Większość renomowanych dostawców VPN oferuje 30-dniowe bezpłatne testowanie sieci, darmową usługę (z limitem transferu danych) mają też niektóre programy antywirusowe.
10. Zadbaj o pieniądze, paszport, dowód osobisty, laptopa i inne przedmioty pozostawione w hotelu
Kluczowa zasada bezpiecznej podróży: w hotelu, pensjonacie lub pokoju wynajętym przez Airbnb nie jesteś u siebie.
Dokumenty możesz przechowywać w hotelowym sejfie, jednak nie jest to optymalne zabezpieczenie. Wiele z nich da się otworzyć używając fabrycznego kodu.
Jeżeli chcesz wiedzieć, czy ktoś manipulował przy sejfie/walizce/laptopie, który został w pokoju, użyj specjalnych nalepek hologramowych. Zaklejasz nimi sejf lub pokrywę laptopa. Jeżeli ktoś zechce je otworzyć, to zabezpieczenie odpadnie – naklejki nie można ponownie przykleić.
Wewnętrzne drzwi zabezpieczysz sprytnym i prostym w HowsarLockiem.
To mieszczący się w dłoni przedmiot wykonany z plastiku lub metalu, który wkładasz między drzwi a framugę i w ten sposób blokujesz wejście do pomieszczenia. Zalety: jest prosty w użyciu i szybko go zamontujesz bez użycia narzędzi.
Co z laptopem? Z zasady – jeżeli nie jest to podróż służbowa – lepiej zostawić go w domu lub wziąć ze sobą urządzenie, z którego nie korzystasz do pracy. Inne rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz takiego sprzętu na wyjeździe, to przygotowanie przed podróżą kopii bezpieczeństwa najważniejszych plików i zaszyfrowanie dysków.
Pamiętaj, że przed wjazdem do niektórych krajów możesz usłyszeć od pograniczników polecenie włączenia laptopa i podania haseł. Komputer nie powinien zawierać wrażliwych/poufnych danych, do których dostaną się niepowołane osoby.
11. Dbaj o bezpieczeństwo karty płatniczej
Planując zagraniczną podróż rozważ ile wziąć gotówki (najwygodniejszy i najbardziej prywatny sposób płacenia) i czy chcesz posługiwać się kartą.
Ustaw limit wypłat z karty i po każdej transakcji lub wizycie w bankomacie sprawdzaj saldo.
Zachowaj ostrożność przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu. Do najbezpieczniejszych metod należy wypłacenie przy użyciu BLIK czyli systemu płatności mobilnych stworzonego przez Polski Standard Płatności (działa tylko w naszym kraju). Generujesz jednorazowe, 6-cyfrowe kody na swoim telefonie, a później podajesz je na ekranie bankomatu. Nie musisz wkładać karty do urządzenia (ktoś może skopiować zawartość paska magnetycznego) i wklikać PIN (narazisz się na jego podejrzenie).
Zobacz: Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu? 11 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę
W niektórych hotelach nadal panuje zwyczaj proszenia o dane z karty kredytowej. Zazwyczaj chodzi o kod CVV służący do autoryzacji transakcji. Czasem możesz się z nim spotkać również w wypożyczalniach sprzętu: rowerów, nart, łódek. Nie wolno tego robić!
Przestępcy używają wyrafinowanych technik, aby przechwycić Twoje dane z karty płatniczej, więc nie należy ich dobrowolnie przekazywać obcym ludziom (pracownikom hotelowej recepcji), którzy mogą zrobić z nich dowolny użytek.
Zawsze – nie tylko podczas podróży – stosuj się do zasady minimalizacji swoich danych, które podajesz innym ludziom.
12. Pamiętaj przy wyborze kierunków egzotycznych
Temat bezpieczeństwa podczas podróży do krajów Azji, Afryki lub Ameryki Południowej to bardzo obszerne zagadnienie. Tutaj przedstawię tylko podstawowe wskazówki. Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność i dobrze przygotować się do takiej wyprawy. Wycieczka na Wybrzeże Kości Słoniowej to nie to samo, co weekendowy wypad do Rzymu.
W egzotycznych krajach potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne (koszty leczenia potrafią być astronomiczne), szczepionki (na np. wirusowe zapalenie wątroby typu A), przed wylotem zorientuj się czy nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub inne obostrzenia związane z Covid 19 i jakie są ewentualne koszty izolacji.
Przestrzegaj zasad wynikających z lokalnych norm kulturowych. Pij wodę butelkowaną, unikaj spożywania produktów niewiadomego pochodzenia. Pamiętaj, że drobne przestępstwa (np. kradzieże kieszonkowe) są plagą w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów.
PS. Prawo – VPN i nie tylko
VPN to wspaniałe narzędzie, które poprawia prywatność i bezpieczeństwo podczas podróży i nie tylko. Dla wielu osób, to narzędzie do omijania cenzury i dlatego w niektórych krajach autorytarnych VPN jest zabroniony.
Przed podróżą sprawdź czy będziesz mógł swobodnie używać swojego VPN. Np. VPN-y informują, że jego usługi nie można pobrać i aktywować na Białorusi, w Chinach, Arabii Saudyjskiej, Iranie, Omanie, Pakistanie i Katarze.
Są dostawcy VPN, którzy działają w Chinach czy Rosji, jednak pamiętaj, że używanie tej sieci wiąże się z ryzykiem poniesienia konsekwencji prawnych.
Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA
i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe: