Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu? 11 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

ABC Bezpiecznego korzystania z bankomatu. 11 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę korzystając z bankomatu, aby zachować bezpieczeństwo.

Bezpieczny bankomat

Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze, lepiej użyć karty, a może Blika? Zobacz, co musisz wiedzieć przed wypłatą gotówki z bankomatu.

Bankomat, bezpieczeństwo – najważniejsze zasady kiedy wypłacasz pieniądze

Bankomatów w Polsce ubywa, od 2019 zniknęło 1,5 tys. urządzeń, jednak wielu z nas nadal potrzebuje gotówki i ceni jej użycie np. ze względu na ochronę prywatności (jej użycie nie zostawia śladu), wygodę (szybko uregulujesz należności), łatwiejsze kontrolowanie wydatków i edukowanie finansowe dzieci oraz poczucie bezpieczeństwa (lepszy pieniądz w garści niż cyfrowy zapis na internetowym koncie…).

Obsługa bankomatu – głównego kanału dostępu do gotówki – nie jest skomplikowana. Przygotowałem przewodnik, jak wypłacić pieniądze z bankomatu kartą lub przy użyciu telefonu i nie paść ofiarą złodziei. To również dobre wskazówki jeżeli interesuje Cię inna czynność, np. doładowanie telefonu, sprawdzenie salda lub wpłata pieniędzy.

Bankomat

1. Chroń swój kod PIN

Kod PIN to najważniejsza informacja związana z kartą bankomatową. Z zasady powinien go znać tylko właściciel karty. Ochrona numeru PIN to jedna z fundamentalnych zasad bezpiecznego korzystania z karty i bankomatów.

Z pewnością znasz te zasady, jednak myślę, że warto je przypomnieć:

  • nigdy nie udostępniaj karty i kodu PIN osobom trzecim,
  • nie zapisuj kodu PIN na karcie, nie noś go zanotowanego na kartce w portfelu,
  • przed podaniem numeru PIN w bankomacie sprawdź czy nie ma nikogo w pobliżu,
  • wpisując PIN na ekranie bankomatu osłoń klawiaturę ręką lub ciałem,
  • pamiętaj, aby PIN nie był łatwy do odszyfrowania (kombinacja cyfr związanych z datą Twoich urodzin odpada).
Błędy i złe nawyki związane z kodem PIN
Typowe błędy i złe nawyki związane z kartami bankomatowymi (fot. Związek Banków Polskich)

2. Korzystaj z bankomatu w dobrze oświetlonym, publicznym miejscu

To ważne przede wszystkim wieczorem i wczesnym rankiem. Staraj się wybierać bankomaty w uczęszczanych miejscach (np. galeriach handlowych przy głównych ulicach), a unikać wypłaty w odosobnionych punktach.

3. Nie zostawiaj włączonego silnika lub otwartego samochodu przed wypłatą

Spokojnie odbierz pieniądze zamiast spieszyć się do pozostawionego auta. Nie stracisz gotówki i nikt nie odjedzie Twoim samochodem.

4. Nie przyjmuj pomocy od obcych

W wielu sytuacjach warto korzystać z życzliwości innych ludzi, jednak nie, jeśli chcą Ci pomóc wypłacić pieniądze z bankomatu.

W żadnych wypadku nie wpuszczaj nieznajomych do bankomatów wewnętrznych, do których można dostać się tylko przy użyciu karty.

Wypłata pieniędzy z bankomatu

5. Sprawdź wygląd bankomatu przed dokonaniem transakcji

Przestępcy używają różnych technik aby przechwycić dane karty i ukraść pieniądze z Twojego konta.

Jednym z bardziej pomysłowych rozwiązań jest skimming czyli nielegalne kopiowanie zawartości paska magnetycznego karty płatniczej, oczywiście bez wiedzy prawowitego właściciela.

Skradzionych danych używają do przygotowania duplikatu karty. Kolejny krok to naturalnie wypłata gotówki lub zakupy na konto ofiary.

Do kopiowania danych służą m.in. urządzenia instalowane w bankomatach, w otworach, do których wkładamy karty. Dodatkowo mikroskopijna kamera odczytuje numer PIN, który wpisujesz. Przestępca może również zamontować nakładkę na klawiaturę bankomatu przechwytującą cyfry lub urządzenie zatrzymujące karty/gotówkę w bankomacie.

Przed wypłatą gotówki sprawdź wygląd urządzenia – jeżeli coś budzi Twoje wątpliwości (np. ruchoma klawiatura, wystający czytnik kart), to zrezygnuj z transakcji.

6. Używaj bezpiecznych form wypłacania pieniędzy bez użycia karty

Najpopularniejszą choć jednocześnie najbardziej ryzykowną formą wypłaty pieniędzy z bankomatu jest użycie karty płatniczej. Czy jest dla niej alternatywa?

Wypłata bez karty – BLIK

Popularność zdobywa bardzo młody, bo uruchomiony w 2015 roku system płatności mobilnych BLIK stworzony przez Polski Standard Płatności.

BLIK w bankomacie
BLIK umożliwia wypłaty w największej sieci bankomatów Euronet liczącej ponad 7 tys. urządzeń

Wypłata BLIK pozwala bardzo bezpiecznie korzystać z bankomatu.

Pieniądze wypłacasz za pomocą kodu BLIK czyli jednorazowych, 6-cyfrowych kodach dostępnych w aplikacji mobilnej banku. Cała operacja jest bardzo prosta: kliknij w logo BLIK w aplikacji, wybierz kwotę wypłaty w bankomacie, wpisz na klawiaturze kod wygenerowany w aplikacji i potwierdź transakcję na telefonie.

Dlaczego BLIK jest bezpieczny (i wygodny)? Nie musisz nosić przy sobie karty, wkładać jej do bankomatu (narażając się na skopiowanie zawartości paska magnetycznego karty i podawać numeru PIN, który ktoś może podejrzeć.

Z BLIK wypłacisz pieniądze korzystając z aplikacji 19 banków, m.in. Mobile Bank Millennium, ING Mobile mBank, Bank Pocztowy, BNP Paribas, system obsługuje również aplikacja Getin Mobile, aplikacja Gomobile Credit Agricole, Alior Bank, ING Bank Śląski, Getin Bank oraz IKO T-Mobile Usługi Bankowe.

Wypłata bez karty telefonem

Możesz również wypłacić pieniądze z bankomatu zbliżeniowo telefonem. Warunek: musisz mieć zainstalowany na smartfonie Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay lub kartę Visa zbliżeniowa oraz urządzenie z technologią NFC.

Aby wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem:

  • sprawdź czy na urządzeniu jest logo płatności zbliżeniowych,
  • przyłóż telefon do miejsca oznaczonego naklejką płatności zbliżeniowych,
  • kolejna czynność to podanie numeru PIN,
  • odbierz wypłaconą gotówkę.

Wypłaty zbliżeniowe telefonem to również bezpieczny sposób na gotówkę bez użycia karty. M.in. nie wypuszczasz telefon (lub karty) z dłoni.

Transakcje zbliżeniowe obsługują bankomaty sieci Euronet oraz Planet Cash.

7. Zadbaj o kartę i gotówkę po transakcji

Natychmiast po zakończeniu transakcji, wyjmij kartę, odbierz gotówkę i potwierdzenie transakcji z bankomatu. Sprawdź, czy nic nie zostało w maszynie.

Najlepiej przeliczyć pieniądze w bezpiecznym miejscu. Jeżeli widzisz, że ktoś ewidentnie idzie za Tobą, to nie wahaj się zadzwonić na policję.

Klawiatura bankomatu

8. Zabierz paragon i regularnie sprawdzaj swój stan konta

Pobieranie paragonu (potwierdzenia transakcji) to dobra praktyka przy wypłacaniu gotówki z bankomatu. Po wypłacie gotówki sprawdź też stan swojego konta bankowego.

9. Kontaktuj się z bankiem w przypadku problemów z kartą lub gotówką

Bankomat nie wydał pieniędzy lub karty, a może wypłacił mniej niż wpisałeś/wpisałaś na na ekranie?

W takiej sytuacji jak najszybciej zadzwoń do wystawcy karty. Numer kontaktowy znajdziesz w internecie lub na odwrocie karty bankomatowej.

Możesz również zadzwonić na dostępną całodobowo infolinię udostępnioną przez Zintegrowany System Zastrzegania Kart Płatniczych – 828 828 828. Warto upewnić się wcześniej czy Twój bank należy do tego systemu.

10. Przemyśl dzienny limit wypłat z bankomatu

Zmniejszenie limitu może uchronić Cię przed wyczyszczeniem konta bankowego przez przestępcę, który ma dostęp do niego i zechce wypłacić pieniądze z bankomatu kartą.

11. Wypłata gotówki poza Polską – wybieraj bankomaty podobne do krajowych

Jeżeli potrzebujesz gotówki podczas zagranicznego wyjazdu, to ostrożnie korzystaj z miejscowych bankomatów.

Najlepiej – o ile to możliwe – wybrać system, który z wyglądu przypomina urządzenie znane z Polski.

Z zasady staraj się wypłacać pieniądze z urządzeń należących do znanych Ci banków.

Wygląd bankomatu budzi Twoje wątpliwości? Poproś o pomoc pracowników hotelu, w którym mieszkasz lub w punkcie informacji turystycznej.

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA