11 prezentów, które możesz podarować bliskim, aby byli bezpieczni w sieci (i poza nią)

Pomysły na prezenty, które zwiększą bezpieczeństwo online i prywatność obdarowanych.

11 pomysłów na bezpieczny prezent

W dzisiejszym poradniku przygotowałem 14 pomysłów na prezenty dla bliskich, którzy chcą być bezpieczni w Internecie (i poza nim) i chcą zadbać o swoją prywatność.

Bez obaw – nie będę tu pisał o gazie pieprzowym, pałkach teleskopowych czy pistoletach hukowych. Skupię się na ochronie sprzętów elektronicznych i danych.

Zaczynamy?

Informacyjnie: Cześć linków na tej stanie to tzw. linki afiliacyjne. Ty nic nie tracisz, a ja mogę otrzymać wynagrodzenie, jeśli kupisz coś z wykorzystaniem linka na blogu. Z góry dziękuję!

1. Filtr prywatyzujący do telefonu i laptopa

Filtr prywatyzujący (folia prywatyzująca) to specjalna naklejka, którą umieszcza się na ekranie smartfona lub na monitorze czy wyświetlaczu laptopa.

Jej sposób działania jest prosty – użytkownik urządzenia, który siedzi na wprost od ekranu widzi wszystko tak jak wcześniej. Natomiast osoba patrząca na nasz ekran pod kątem (z boku, z góry, z dołu) nie widzi nic. Nikt przez ramię czy kątem oka nie dostrzeże, co robisz na swoim telefonie, czy laptopie w miejscu publicznym.

Filtr prywatyzujący na smartfonie
Filtr prywatyzujący na smartfonie
Filtr prywatyzujący na laptopie
Filtr prywatyzujący na laptopie

Dodatkowo taki filtr prywatyzujący chroni sam ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi (zarysowaniem, potłuczeniem itd.) Idealne rozwiązanie na prezent dla każdego.

Znane i polecane są filtry firmy 3M, ale w sieci znajdziesz też sporo ofert od tańszych producentów.

Cena: ok. 50 – 300 zł

Zobacz:

Filtry prywatyzujące na Allegro »
Filtry prywatyzujące na Ceneo »

2. Klucz U2F

Klucz U2F jest jedyną metodą weryfikacji dwuetapowej, która chroni w 100% przed najpopularniejszym rodzajem ataku – phishingiem.

Klucz U2F to urządzenie przypominające pendrive, które pozwala na zabezpieczenie kont internetowych w takich miejscach jak Facebook, Instagram, Google (Gmail, YouTube itd.), Dropbox i wielu innych.

Klucz U2F
Klucz U2F

Sam korzystam z kluczy firmy Yubico, ale w internecie znaleźć można wiele produktów tańszych firm. Niektóre działają wyłącznie po podłączeniu do portu USB, a inne także bezprzewodowo (przez Bluetooch czy NFC). Wszystkie one działają tak samo i są równie dobre do zwykłych zastosowań.

Moim zdaniem: must have w arsenale każdego internauty, więc warto obdarować nimi całą rodzinę!

Cena: ok. 100 – 300 zł

Zobacz:

Klucze U2F na Allegro »
Klucze U2F na Ceneo »

3. Menedżer haseł

Menedżer haseł to program komputerowy (lub aplikacja na telefon), której zadaniem jest generowanie bezpiecznych i trudnych do załamania haseł, oraz automatyczne ich wypełnianie na stronach logowania.

Świetnym pomysłem na prezent, jest wykupienie subskrypcji na taki program dla obdarowanego lub podarowanie mu konta w ramach subskrypcji rodzinnej (wielu użytkowników i wiele urządzeń).

Jeśli masz wybrać jedną rzecz z tej listy, to niech będzie to właśnie subskrypcja na menedżer haseł.

Menedżer haseł
Menedżer haseł

Cena: ok. 2-3 USD (ok. 8-12 zł) miesięcznie w subskrypcji dla jednej osoby lub 5 USD (ok. 20 zł) miesięcznie w subskrypcji rodzinnej do 5-6 użytkowników

Zobacz:

Menedżer haseł 1Password »
Menedżer haseł NordPass »

PS. W sieci znajdziesz też darmowe menedżery haseł. Czasem nie oferują one wszystkich funkcji (jak np. synchronizacja haseł między komputerem a telefonem), ale są to w pełni funkcjonalne programy. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, podaruj bliskiej osobie swój czas i pomóż jej wdrożyć menedżer haseł.

4. Bloker mikrofonu

Bloker mikrofonów (nazwany też górnolotnie blokerem podsłuchów) to po prostu wtyczka do złącza minijack (złącza słuchawkowego), którą wtykamy w gniazdo komputera, aby zabezpieczyć się przed przypadkowym lub celowym podsłuchiwaniem.

Gdy do portu jack komputera czy laptopa włożony jest taki bloker, urządzenie wykrywa je jako mikrofon wraz ze słuchawkami, które można użyć. Nie ma tam jednak ani mikrofonu, ani słuchawek a jest to jedynie zaślepka. Bloker mikrofonu to jednocześnie też bloker dźwięku.

Blokada mikrofonu
Blokada mikrofonu

Podłączamy go, a w komputerze przestaje działać dźwięk i wbudowany mikrofon. Wyjmujemy – możemy korzystać z niego normalnie.

Cena: 18 – 50 zł

Zobacz:

Blokery mikrofonów na Allegro »

5. Kondom USB – prezerwatywa USB

Gdy podłączamy telefon do ładowania za pomocą USB (lub Lightning czy USB-C), nasz smartfon oprócz ładowania swojej baterii może pobierać i wysyłać także dane. Jeśli to jest nasza domowa ładowarka to nie ma problemu – gorzej, gdy chcemy podładować smartfon, podłączając go do czyjegoś komputera czy np. publicznej ładowarki.

Aby zachować pewność, że ładujemy smartfona, bez wymiany jakichkolwiek danych możemy użyć kondoma USB. To proste i niewielkie urządzenie, które podłączamy między kablem naszej ładowarki a urządzeniem, które chcemy ładować. Urządzenie pozwala tylko na samo ładowanie, a blokuje wszystkie próby wymiany danych, które pozostają bezpieczne.

Kondom USB / USB data blocker
Kondom USB / USB data blocker

Cena: ok. 40 zł

Zobacz:

Kondom USB na Amazon »

6. VPN

VPN to usługa, która zwiększa bezpieczeństwo i prywatność podczas połączenia z internetem poprzez szyfrowanie całego ruchu sieciowego i ukrycie lokalizacji oraz adresu IP. Pisałem o niej w moim poradniku: Co to jest VPN? 8 porad jak wybrać VPN, aby być bezpiecznym w Sieci.

NordVPN
NordVPN

Moim zdaniem świetny prezent dla rodziny czy znajomych, którzy mogą zainstalować usługę VPN na wielu swoich urządzeniach (komputerach, smartfonach). Całość może działać na zasadzie „włącz i zapomnij”.

Cena: 2-5 euro (9-23 zł) miesięcznie przy zakupie na 1-2 lata z góry.

Zobacz:

VPN NordVPN »

7. Zaślepka na kamerę w laptopie

Tutaj nie ma co za wiele tłumaczyć. Zaślepka czy osłonka na kamerę to kawałek plastiku, który naklejamy w miejsce, w którym mamy w laptopie kamerę, aby w czasie gdy z niej nie korzystamy, była fizycznie zasłonięta.

W praktyce raczej niewielu atakujących lubuje się w obserwowaniu obcych osób, które to wpatrują się w swój ekran, dłubiąc sobie od czasu do czasu w nosie. Ale zawsze jednak warto się zabezpieczyć.

Zaślepka na kamerę
Zaślepka na kamerę

Cena: ok. 5 – 20 zł

Zobacz:

Zaślepki na kamerę na Allegro »
Zaślepki na kamerę na Ceneo »

8. Portfel lub osłona na karty RFID

Swego czasu modny pomysł na prezent. Taki portfel czy osłonka na karty RFID dobrze chroni przed próbą odczytania danych z kart płatniczych, blokując komunikację RFC i RFID.

Nie chroni jednak przed atakami zbliżeniowego „czyszczenia karty bankowej” nabijania płatności na odległość czy klonowania kart płatniczych, bo… nikt takich ataków nie wykonuje.

Z kart można odczytać jednak w pewnych warunkach niektóre dane (jak np. ostatnie transakcje). To samo dotyczy danych na chipach kart miejskich czy innych kart RFID. Jeśli ktoś więc jest paranoikiem dbającym o swoją prywatność, takie etui na karty czy portfel RFID może okazać się dla niego trafionym prezentem.

Etui na karty anty-RFID
Etui na karty anty-RFID

Cena: ok. 2 – 40 zł (etui na karty) 40 – 500 zł (portfel)

Zobacz:

Etui na karty na Allegro »
Etui na karty na Ceneo »

Portfele anty-RFID na Allegro »
Portfele anty-RFID na Ceneo »

9. Antywirus

Program antywirusowy to klasyka zabezpieczeń w systemach operacyjnych – wykrywa on znane złośliwe oprogramowanie i stara się je zablokować jeszcze przed uruchomieniem. W wielu przypadkach (w Windowsie) wystarczającym zabezpieczeniem będzie bezpłatny „Windows Defender”, jednak niektórzy wolą wybrać komercyjne (płatne) rozwiązania antywirusowe typu Norton, AVG, ESSET, Kaspersky, Avast, McAfee czy Bitdefender, które często oferują znacznie więcej niż sam program antywirusowy.

Antywirusy
Antywirusy

Może więc licencja na antywirusa też będzie dobrym pomysłem na prezent?

Cena: ok. 25 – 200 zł na rok za 1 stanowisko

Zobacz:

Ranking 11+ najlepszych antywirusów »

10. Pendrive szyfrowany sprzętowo

Innym trafionym pomysłem na prezent – tym razem fizycznym – może okazać się pendrive z szyfrowaniem sprzętowym. To nośnik danych USB, na którym wszystkie informacje zaszyfrowane są w sposób sprzętowy – nie wymagający dodatkowych programów do szyfrowania czy odszyfrowywania danych.

Pendrive szyfrowany
Pendrive szyfrowany

Zgubiony czy ukradziony pendrive? Nikt nie dostanie się do danych, które są na nim w pełni zaszyfrowane.

Cena: ok. 40 – 150 zł zależnie od marki i pojemności

Zobacz:

Pendrive szyfrowane na Allegro »
Pendrive szyfrowane na Ceneo »

11. Pieczątka do ochrony danych osobowych

Na koniec produkt fizyczny, ale nie elektroniczny. Pieczątka do ochrony danych osobowych, zwana też przez sprzedawców pieczątką RODO, pieczątką kamuflującą, pieczątką maskująca czy pieczątką incognito.

Jej zadanie jest proste – zamaskować dane, które chcemy ukryć w dokumentach czy na etykietach adresowych, które chcemy wyrzucić do śmieci. Działa prosto i skutecznie. Nie musisz już kupować drogiej, hałaśliwej i wiecznie zatykającej się niszczarki.

Pieczątka incognito

Cena: ok. 20 – 40 zł

Zobacz:

Pieczątka do ochrony danych na Allegro »
Pieczątka do ochrony danych na Ceneo »


Trochę tych pomysłów wyszło. Liczę, że udało mi się zainspirować Cię do zakupów ciekawych prezentów niezależnie od okazji. Niektóre z nich są bardzo przydatne (jak np. menedżer haseł czy klucz U2F). Inne są ciekawostkami i gadżetami dla geeków (osłonki RFID, bloker mikrofonów). W każdym razie wszystkie świetnie nadają się na prezent świąteczny czy urodzinowy.

Zainspiruj też innych i podziel się linkiem do tej strony z innymi. Kto wie – może i Tobie podarują później jeden z prezentów z tej listy 😉

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA