Recenzja Signal: bezpieczny, szyfrowany komunikator [opinie]

Recenzja Signal: Popularnego bezpiecznego i szyfrowanego komunikatora. Poznaj opinie, wady, zalety i sposób działania. Czy warto?

Signal

Signal to aplikacja, z której korzystają miliony osób na całym świecie, chwali ją Elon Musk i Edward Snowden. Dlaczego podbija serca i umysły coraz większej liczby użytkowników zniechęconych do komunikatorów wielkich cyber korporacji? Zobacz co oferuje Signal i dlaczego warto z niego korzystać jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie i prywatności.

Nie lubisz jak ktoś Cię podgląda? Czyta Twoje wiadomości, ogląda prywatne zdjęcia i filmy? Nie chcesz śledzenia przez reklamodawców? Użyj aplikację Signal. To jeden z najlepszych komunikatorów dostępnych na rynku – bezpłatny i szyfrujący całość komunikacji.

Za chwilę dowiesz się:

  • jak działa komunikator Signal,
  • do czego służy,
  • w jaki sposób chroni naszą prywatność,
  • czy ktoś oprócz Ciebie i odbiorcy ma dostęp do wiadomości,
  • czy można się włamać na Signala,
  • jakie są minusy korzystania z Signal,
  • dlaczego jest lepszych jeżeli chodzi o prywatność i bezpieczeństwo niż inne popularne aplikacje, np. WhatsApp i Messenger.
Komunikator Signal

Komunikator Signal – co to jest?

Signal to bezpieczny, szyfrowany komunikator stworzony przez Signal Technology Foundation, amerykańską organizację non-profit.

Komunikator Signal pozwala na przesyłanie wiadomości tekstowych, głosowych i wideo oraz udostępnianie plików (zdjęć, dokumentów, GIF-ów) i lokalizacji. Aplikacja korzysta z Twojego numeru telefonu.

Co jest najważniejsze w Signalu?

Aplikacja używa szyfrowania end-to-end (Signal Protocol), to znaczy, że ​​tylko osoba, do której kierujesz wiadomość, może ją odczytać. Osoby trzecie – także pracownicy Signal – nie zobaczą treści lub nie wysłuchają nagrań. Żadne dane nie są udostępniane podmiotom trzecim, np. sieciom reklamowym.

Signal - prywatny komunikator
Aplikacja dostępna jest na wiele platform, m.in. iOS, Android, Windows, MacOS i Linux.

Signal jest popularny wśród dziennikarzy, aktywistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych, którym zależy na prywatnej, trudnej do przechwycenia komunikacji. Aplikacja służy też do przesyłania danych w firmach czy instytucjach publicznych.

Signal jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych i najprywatniejszych sposobów komunikowania się online. Ma swoje duże zalety i pewne ograniczenia – poznasz je za moment.

Sama aplikacja przeżywa w ostatnim czasie swoje wielkie chwile. Signala zarekomendował Elon Musk i Edward Snowden, a tylko między 12 a 14 stycznia 2021 roku liczba użytkowników aplikacji skoczyła z 10 do 50 milionów (w odpowiedzi na zmianę polityki prywatności WhatsApp).

Połączenia wideo w Signal
Połączenia głosowe i wideo Signal mają charakterystyczny wygląd, a w czasie ich trwania na ekranie wyświetla się napis Signal

Signal aplikacja – cechy

Głównym celem komunikatora Signal jest umożliwienie prywatnej i bezpiecznej komunikacji między użytkownikami.

Oto najważniejsze cechy komunikatora Signal:

1. Aplikację Signal pobierzesz i użyjesz za darmo.

Signal dostępny jest w sklepach Google Play i App Store, możesz go również pobrać ze strony głównej programu.

Signal korzysta z przesyłu danych telefonii komórkowej – wysyłanie i odbieranie wiadomości przez dowolne połączenie internetowe, z którego korzystasz (dane komórkowe, Wi-Fi), jest bezpłatne.

2. Szyfrowanie end-to-end.

Szyfrowanie E2EE (Signal Protocol) sprawia, że nikt oprócz wskazanego odbiorcy nie jest w stanie odczytać twoich wiadomości tekstowych, zobaczyć rozmów wideo, podejrzeć grupowe czaty lub odsłuchać „głosówki”.

Wiadomość jest szyfrowana u nadawcy i odszyfrowana u docelowego odbiorcy. Nie można jej przechwycić lub podsłuchać.

Kod protokołu Signal jest otwarty i każdy z wiedzą techniczną może sprawdzić jakość i sposób szyfrowania komunikacji.

3. Brak limitów na ilość wiadomości.

Możesz je wysyłać w dowolnej liczbie, nie ma też ograniczeń na połączenia, np. rozmowy prowadzone przy użyciu aplikacji z osobami w innych krajach.

4. Brak reklam.

Signal to niezależna organizacja non-profit. Nie zarabia na śledzeniu użytkowników i sprzedawaniu ich danych sieciom reklamowym. Nie wyświetla również reklam.

Z czego utrzymuje się Signal? Z dotacji i darowizn użytkowników oraz sympatyków.Twórcy aplikacji zapewniają i deklarują: „Nie jesteśmy związani z żadną z dużych firm technologicznych i żadna z nich nas nie przejmie”.

Darowizny w Signal
Możesz wpłacić darowiznę na Signal korzystając z tradycyjnego przelewu lub przekazując kryptowaluty
Wpłacania darowizny na Signal

5. Opcja ustawienia automatycznego usuwania wiadomości po określonym czasie.

Signal to aplikacja, która pozwoli Ci na przekazywanie poufnych treści, tak aby nie pozostawały na urządzeniu. Służy do tego funkcja znikających wiadomości.

Jak to działa? Tego typu wiadomości po odczytaniu znikają z urządzenia nadawcy i odbiorcy po wyznaczonym przez Ciebie czasie. Maksymalny okres, po którym znikną rozmowy to 4 tygodnie.

Dostępna jest również opcja trwałego kasowania odczytanych wiadomości.

6. Łatwość korzystania.

Aplikację pobierzesz ze strony głównej (Signal.org) lub z Google Play i App Store. Instalacja jest szybka, a konfiguracja nie wymaga technicznych umiejętności.

Do instalacji aplikacji, Signal potrzebuje twojego numeru telefonu – dostaniesz na niego kod weryfikacyjny. Po wprowadzeniu kodu i potwierdzeniu numeru telefonu będziesz mógł się zarejestrować.

Kod weryfikacyjny w Signalu
Signala może zainstalować również na komputerze stacjonarnym lub laptopie, a następnie połączyć z telefonem.

Jakie są ograniczenia Signala?

Przede wszystkim obie strony komunikacji muszą używać aplikacji. Osoba, która nie ma Signala nie zobaczy np. zaszyfrowanego zdjęcia, które jej wyślesz.

Signal usuwa ze swojej aplikacji w systemie Android obsługę SMS-ów oraz MMS-ów. Powód? Twórcy aplikacji podkreślają, że SMS-y nie są bezpieczne i prywatne, np. przestępcy, służby specjalne lub operatorzy telekomunikacyjni mogą je łatwo przechwycić. Czasem użytkownicy przez pomyłkę wysyłali niezaszyfrowane SMS-y zamiast zabezpieczonych wiadomości.

Możesz ustawić czas, po którym zniknie wiadomość jednak nie masz gwarancji, że odbiorca (lub osoba, która ma dostęp do jego smartfonu) nie zrobiła jej kopii (np. zdjęcia innym telefonem).

Signal skupia się na prostocie i prywatności, ma mniej dodatkowych funkcji niż np. Telegram.

Czy Signal jest bezpieczny?

Signal cieszy się sławną bardzo bezpiecznego komunikatora. To opinia zasłużona.

Pamiętaj jednak, że Signal nie jest kuloodporny. Przestrzegaj podstawowych zasad higieny korzystania z aplikacji, które przygotował CERT-EU:

  • zawsze pobieraj aplikację z pewnych źródeł czyli strony producenta oraz oficjalnych sklepów Google Play oraz AppStore,
  • regularnie wykonuj aktualizacje/korzystaj z automatycznych aktualizacji,
  • weryfikuj prośby o kontakt z numeru telefonu, którego nie masz zarejestrowanego na swoim telefonie (przy użyciu inne zaufanego środka komunikacji, np. e-maila),
  • włącz blokadę rejestracji (PIN) – zabezpieczysz się przed oszustem, który podszywa się pod Ciebie zmieniając kartę SIM w telefonie,
  • upewnij się, że Twoje konto jest zsynchronizowane tylko z zaufanymi urządzeniami (to może być 1 smartfon i do 5 komputerów),
  • aktywuj blokadę ekranu (jeżeli jeszcze jej nie masz) i włącz prywatność powiadomień (żeby nikt nie przeczytał ich nawet przy zablokowanym ekranie),
  • używaj funkcji znikających wiadomości – ustaw rozsądny czas, po którym przesłana informacja zostanie automatycznie skasowana z konwersacji,
  • raz na dzień zrestartuj telefon – to pomaga usunąć z urządzenia niechciane implanty (choć atak może być ponowiony).
Ktoś w rękawiczkach bez palców przy laptopie
Po ataku phishingowym na firmę Twilio, która świadczy Signalowi usługę weryfikacji numerów telefonów przez SMS (sierpień 2022), przestępcy zdobyli dane 1,9 tys. użytkowników komunikatora – numery telefonów i kody SMS, służące do rejestracji w aplikacji. Historia konwersacji, listy kontaktów, treść czatów i dane profilowe użytkowników pozostały niezagrożone.

Co z poufnością korespondencji w szyfrowanych komunikatorach?

Dokumenty amerykańskiego FBI pokazały, jakie dane mogą uzyskać służby specjalne od operatorów usług szyfrowania wiadomości.

Dobra informacja: przedstawiciele państwa nie mają dostępu do treści wiadomości Signal. Mogą natomiast dostać:

  • datę i godzinę rejestracji użytkowników,
  • ostatnią datę połączenia z usługą.
„Signal wciąż nic o tobie nie wie, ale rząd wciąż nas pyta, czy coś wiemy” – tak Signal komentował kolejny wniosek sądu o przekazanie informacji na temat jednego z kont aplikacji.

Dla porównania, według danych FBI, możliwy był częściowy dostęp do treści wiadomości w WhatsApp, Apple iMessage oraz Line.

Signal kontra Messenger i WhatsApp

Komunikatory

Messenger to komunikator bardzo popularny w Polsce i na świecie. Czym różni się od Signala?

Wiadomości, które wysyłasz Messengerem nie są domyślnie szyfrowane. Komunikator należący do Facebook dopiero pracuje nad wprowadzeniem automatycznego szyfrowania każdej wiadomości przy użyciu E2EE.

W Messengerze możesz wysłać zaszyfrowaną wiadomość – nie jest to jednak wygodne. Musisz wybrać specjalną opcję przed każdą rozmową.

Na pierwszy rzut oka Signal i WhatsApp to podobne aplikacje do komunikacji. Oferują przesyłanie zaszyfrowanych domyślnie wiadomości tekstowych, głosowych, wideo, plików i lokalizacji. Jednak, jeśli chodzi o prywatność i bezpieczeństwo, Signal jest uważany za lepszą opcję niż WhatsApp należący do Facebooka (Meta Platforms) – zob. Co wie o mnie Facebook?.

Obie aplikacje używają szyfrowania (co ciekawe, WhatsApp korzysta z protokołu Signal). Jednak Signal ma otwarty kod źródłowy i bardziej przejrzyste zasady dotyczące polityki prywatności oraz braku reklam – jako użytkownik masz większą kontrolę nad ich danymi i przesyłanymi wiadomościami.

Pamiętaj też, że Signal zaprojektowano z myślą o prywatności. WhatsApp należy natomiast do Facebooka i przekazuje mu metadane związane z komunikacją użytkowników.

W przeciwieństwie do wielu innych komunikatorów, Signal nie wymienia się danymi ze swoimi partnerami biznesowymi, bo ich nie ma.

Jakie dane zbierają komunikatory?
Porównanie informacji zbieranych przez komunikatory opublikowane przez sklep Apple

Signal – bezpieczny, szyfrowany komunikator – pytania i odpowiedzi (Q&A)

Na czym polega Signal?

Signal to komunikator, który wykorzystuje numer telefonu jako identyfikator, szyfruje wszystkie wysyłane wiadomości (także wiadomości głosowe, zdjęcia, filmy, dokumenty) i zapewnia pełną prywatność rozmówców.

Stworzyła go Signal Technology Foundation, amerykańska organizacja non-profit, a za rozwój odpowiada Signal Messenger LLC. Aplikacja jest bezpłatna i ma w pełni otwarty kod źródłowy. Nie zbiera danych o użytkownikach i nie wyświetla reklam. Możesz go używać na smartfonie z Android i iOS oraz na komputerach.

Dlaczego Signal nie WhatsApp?

Signal jest lepszą opcję niż WhatsApp jeżeli cenisz sobie prywatność komunikacji online. Oba komunikatory używają pełnego, domyślnego szyfrowania, ale Signal nie zbiera metadanych, które można powiązać z użytkownikami (w przeciwieństwie do Messengera czy WhatsAppa).

Czy można włamać się na Signal?

Teoretycznie to możliwe, bo żadne rozwiązanie nie jest w 100 proc. bezpieczne. Np. konto może zostać przejęte przez niepowołane osoby. Przy przeniesieniu Signala na nowe urządzenie należy podać swój numer telefonu i wpisać kod z SMS-a. Osoba, która przechwyci SMS-a zyska dostęp do aplikacji. Komunikator należy zatem dodatkowo zabezpieczyć kodem PIN czyli wprowadzić uwierzytelnienie dwuetapowe.

Co jest lepsze, Signal czy Telegram?

Kiedy mówimy o prywatności i bezpieczeństwie, Signal jest uważany za lepszą opcję niż Telegram. Działa przy użyciu szyfrowania end-to-end dla wszystkich wiadomości, co oznacza, że ​​tylko docelowy właściciel, użytkownik aplikacji, może je odczytać. Telegram nie używa szyfrowania E2EE. Możesz jedynie skorzystać z tzw. tajnych czatów z udziałem dwóch osób.

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA