Norton Safe Web: rozszerzenie do przeglądarki do bezpiecznego przeglądania internetu

Co to jest i jak w praktyce działa rozszerzenie do przeglądarek (Chrome, Opera, Firefox) Norton Safe Web do bezpiecznego przeglądania internetu.

Norton Safe Web

Jak bezpiecznie przeglądać internet? Jednym z prostych, skutecznych i łatwych w obsłudze rozwiązań jest rozszerzenie Norton Safe Web dla Google Chrome i innych przeglądarek.

Norton Safe Web to darmowa usługa, która chroni użytkowników przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi, które mogą zawierać wirusy, phishing i inne zagrożenia.

Spójrz na szczegóły, jak działa rozszerzenie z logo firmy NortonLifeLock*.

Artykuł powstał we współpracy z marką Norton. Za artykuł otrzymujemy wynagrodzenie, jednak nie ma to żadnego wpływu na jego treść.

Co to jest Norton Safe Web i jak działa?

Norton Safe Web

Norton Safe Web (NSW) to narzędzie stworzone przez firmę Norton, które pozwoli Ci na bezpieczne przeglądanie stron, wyszukiwanie informacji i robienie zakupów online. Zainstalujesz je w najpopularniejszych przeglądarkach, np. Google Chrome, Mozilla Firefox czy Windows Edge.

Norton Safe Web analizuje odwiedzane witryny internetowe i sprawdza czy nie ukrywają wirusy, programy szpiegujące i inne rodzaje malware lub pozostałe zagrożenia związane z Internetem (np. dla Twojej prywatności).

Rozszerzenie ocenia bezpieczeństwo witryn przed ich odwiedzeniem – już na etapie wyszukiwania użytkownicy zobaczą, które strony są bezpieczne (oznaczone na zielono), a których lepiej unikać.

NSW wykrywa również nowe typy zagrożeń w internecie:

 • cryptojacking – przestępcy wykorzystują moc Twojego komputera do kopania kryptowalut,
 • formjacking – przechwycony formularz płatności w sklepach online,
 • fałszywe wsparcie techniczne – przestępcy podszywają się pod dział pomocy „ostrzegający” przed awarią.
Ochrona przed przechwytywaniem danych w formularzach Norton Safe Web

Główne funkcje Norton Safe Web

Oto najważniejsze funkcje, na które możesz liczyć korzystając z rozszerzenia od Norton:

 1. Analiza odwiedzanych witryn internetowych – celem jest wykrycie wirusów, fałszywych stron i innych zagrożeń.
 2. Ocena bezpieczeństwa strony internetowej – rozszerzenie analizuje witrynę i daje jej ocenę bezpieczeństwa (uwzględnia m.in. zawartość strony, historię ataków, a także opinie użytkowników).
 3. Informacja o zagrożeniach – zobaczysz na ekranie ostrzeżenie jeżeli rozszerzenie wykryje np. stronę phishingową.
 4. Skanowanie wyników wyszukiwania – po integracji z wyszukiwarkę, NSW wyświetli Ci ocenę bezpieczeństwa każdej witryny, do której link znalazł się w wynikach wyszukiwania.
 5. Ochrona przed nowymi rodzajami zagrożeń internetowych (np. cryptojacking, formjacking i fałszywe wsparcie techniczne) – rozszerzenie analizuje zachowanie witryn i blokuje niebezpieczne treści.
 6. Ochrona przed atakami typu drive-by-download – NSW monitoruje strony internetowe, które próbują automatycznie pobierać i instalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu użytkownika (zobaczysz ostrzeżenie przed takim atakiem).
 7. Ochrona przed spamem – Norton Safe Web blokuje też strony www, które generują niechciane wiadomości e-mail.
Funkcje Norton Safe Web

Jak zainstalować Norton Safe Web na swojej przeglądarce?

Instalacja Norton Safe Web jest bardzo prosta. Musisz otworzyć przeglądarkę (np. Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox, Microsoft Edge) i wejść na stronę Norton.

Kliknij przycisk „Więcej informacji” a następnie „Zainstaluj” – witryna sama rozpozna z jakiej korzystasz przeglądarki.

Strona Norton Safe Web

Jeżeli używasz np. Google Chrome, to zostaniesz przeniesiony do Chrome Web Store – kliknij „Dodaj do Chrome”. Po zakończeniu instalacji, ikona Norton Safe Web powinna pojawić się w górnej części przeglądarki. Podczas wizyt na stronach zobaczysz kolorową informację na temat bezpieczeństwa danej witryny.

Dlaczego warto korzystać z Norton Safe Web podczas przeglądania internetu?

NSW to wygodne i bezpłatne narzędzie. Działa w tle i nie wymaga od Ciebie wiedzy czy umiejętności technicznych.

Stosując Norton Safe Web zyskasz:

1. Ochronę przed szkodliwymi witrynami i phishingiem

Rozszerzenie analizuje witryny i ocenia ich reputację na podstawie różnych kryteriów, np. poziom zagrożenia, występowanie spamu, jej zawartości lub występowania złośliwego oprogramowania. Jeśli witryna zostanie uznana za podejrzaną lub szkodliwą, dostaniesz ostrzeżenie i zalecenie, aby jej unikać.

NSW automatycznie przeskanuje pliki, które pobierzesz z sieci. Jeżeli rozszerzenie wykryje wirusa, trojana lub innego szkodnika, to pobieranie zostanie zablokowane, a Ty ostrzeżony.

Rozszerzenie potrafi też wykryć próby phishingu czyli wykradzenia od użytkownika poufnych danych, np. hasła do bankowości online. Zostaniesz zaalarmowany jeżeli NSW zidentyfikuje fałszywą witrynę służącą przestępcom.

Ostrzeżenie od Norton Safe Web w Chrome

2. Analizę bezpieczeństwa wyszukiwanych stron

Po wprowadzeniu adresu strony internetowej, Norton Safe Web skanuje ją pod kątem obecności szkodliwego oprogramowania, wirusów, phishingu, scamu oraz innych zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem. NSW korzysta z różnych źródeł informacji, np. bazy danych szkodliwych adresów IP, domen i plików oraz analizuje zawartość strony, jej kod źródłowy i linki.

Aplikacja wykorzystuje również technologię oceny reputacji stron internetowych. Bazuje ona na ocenach podanych przez innych użytkowników NSW, którzy mieli już do czynienia z daną witryną.

Wyniki analizy bezpieczeństwa stron internetowych wskazują, czy dana strona jest bezpieczna, podejrzana czy niebezpieczna. Informacje te są przedstawione w postaci ikon: zielonej, pomarańczowej, czerwonej lub szarej (jeżeli aplikacja nie ma informacji na temat witryny).

Ikonki te wyświetlane są zarówno w wynikach wyszukiwania, jak i w przeglądarce internetowej, obok paska adresowego.

Ostrzeżenie w wynikach wyszukiwania Google od Norton Safe Web
Informacja o bezpieczeństwie strony wyświetlanej w wynikach wyszukiwania

Zobacz: 9 wyszukiwarek internetowych, które chronią Twoją prywatność

3. Ostrzeżenia przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym

Ostrzeżenia w czasie rzeczywistym są jednym z najważniejszych elementów Norton Safe Web. Polegają na wykrywaniu potencjalnie niebezpiecznych stron www, kiedy je otwierasz.

W przypadku aplikacji NSW, ostrzeżenia w czasie rzeczywistym są generowane na podstawie bazy danych, która ma informacje o milionach stron internetowych. Kiedy otworzysz stronę internetową, aplikacja sprawdzi ją w bazie danych i w razie wykrycia zagrożenia, ostrzeże Cię o potencjalnym ryzyku.

4. Automatyczne blokowanie podejrzanych plików do pobrania

Automatyczne blokowanie podejrzanych plików do pobrania to kolejny atut rozszerzenia Norton Safe Web.

Funkcjonalność wykorzystuje różne technologie i algorytmy analizujące w czasie rzeczywistym pliki, które chcesz pobrać z sieci.

NSW sprawdza je pod kątem różnych cech, np. sygnatur wirusów, zachowań i źródeł pochodzenia. Jeśli plik zostanie uznany za podejrzany lub niebezpieczny, Norton Safe Web automatycznie zablokuje pobieranie.

Aplikacja Nortona stosuje technologię SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response). Co to jest?

SONAR to funkcja, która umożliwia wykrywanie nowych zagrożeń (zero-day). Bada zachowanie aplikacji i stron pod kątem podejrzanych zachowań.

Norton Safe Web korzysta też z baz danych z informacjami o znanym złośliwym oprogramowaniu.

Konfiguracja ustawień Norton Safe Web

Aplikację włączysz/wyłączysz w ustawieniach przeglądarki. Np. w Google Chrome kliknij w trzy kropki w prawym górnym rogu, wejdź w Ustawienia, wybierz Rozszerzenia i przesuń suwak obok rozszerzenia Norton Safe Web, aby je włączyć lub wyłączyć.

Z NSW skorzystasz mając zainstalowany antywirus Norton. Możesz samodzielnie skonfigurować ustawienia bezpieczeństwa aplikacji – zdecydować, jakie pliki powinny być automatycznie blokowane, a które mogą być pobierane bezpośrednio.

Aby skonfigurować ustawienia Norton Safe Web:

 1. Otwórz program Norton na swoim komputerze.
 2. Kliknij „Ustawienia” w oknie głównym programu.
 3. Wybierz „Ochrona” z menu ustawień.
 4. Kliknij „Norton Safe Web”.
 5. Zaznacz/odznacz opcje:
 • „Włącz Norton Safe Web”,
 • „Wyświetlaj ikonę Norton Safe Web obok wyników wyszukiwania w przeglądarce”,
 • „Ostrzegaj przed niebezpiecznymi wynikami wyszukiwania”.
 • „Ostrzegaj przed niebezpiecznymi witrynami”.
 • „Ostrzegaj przed niebezpiecznymi plikami”.
  1. Kliknij „Zastosuj”, aby zapisać ustawienia.

Norton Safe Web Lite

Co to jest Norton Safe Web Lite? Tak nazywał się moduł w programie antywirusowym Norton Internet Security i Norton 360. Używany był do oceny poziomu bezpieczeństwa odwiedzanych stron www – nie służył natomiast do blokowania złośliwych stron. Producent udostępnił ją za darmo, a potem dodał nowe funkcje i przekształcił w NSW.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Norton, oferująca łatwą w obsłudze i instalacji ochronę antywirusową przed malware i innymi zaawansowanymi zagrożeniami online. A ponadto ochronę prywatności w Internecie z wybranymi planami.

Opisywany w tym artykule Norton Safe Web jest także integralną częścią rozwiązań antywirusowych Norton, które w pakietach Norton 360, oprócz ochrony przed wirusami, oprogramowaniem destrukcyjnym i wymuszającym okup oraz atakami hakerskimi oferują także m.in. obietnicę (gwarancję) ochrony przed wirusami, prywatne połączenie internetowe dzięki sieci VPN oraz Dark Web Monitoring i kontrolę rodzicielską.

🎁 Aktualnie trwa promocja, w której można nabyć oprogramowanie antywirusowe i Internet Security Norton 66% taniej. Ofertę Norton dla Windows, macOS, Android i iOS sprawdzisz pod tym adresem.

*Nazwy Norton, logo LockMan i logo Checkmark są znakami towarowymi firmy NortonLifeLock, inne nazwy wymienione w tekście (np. Firefox) są znakami towarowymi odpowiednich właścicieli.

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA