9 wyszukiwarek internetowych, które chronią Twoją prywatność

Wyszukiwarka internetowa bez śledzenia: czy to możliwe? Tak! Lista 9 wyszukiwarek, które są alternatywą dla Google chroniącą prywatność.

Prywatne wyszukiwarki

Prywatna wyszukiwarka – co to jest?

Internet tylko pozornie jest za darmo. Za korzystanie z „bezpłatnych” serwisów i stron każdy z nas płaci swoimi prywatnymi danymi.

Zwykłe wyszukiwarki – przede wszystkim Google – zbierają i przechowują dane dotyczące swoich użytkowników. Chcą znać Twoją historię wyszukiwania, wiedzieć w najdrobniejszych szczegółach, jakie strony internetowe odwiedziłeś, co, kiedy i gdzie kupowałeś/kupowałaś. Potem analizują te dane i sprzedają reklamodawcom. Tak wygląda zaplecze internetu, na którym powstają reklamy behawioralne, idealnie dopasowane do naszych najbardziej skrytych zainteresowań.

Brokerzy danych zarabiają krocie na obrocie informacjami o użytkownikach sieci. Sam rynek danych lokalizacyjnych – o tym, co robimy w świecie rzeczywistym – szacowany jest na 12 miliardów dolarów.

Nie każdy ma ochotę być śledzonym przez handlarzy danymi.

W odpowiedzi pojawiły się prywatne wyszukiwarki internetowe. Na pierwszym miejscu stawiają prywatność użytkowników.

DuckDuckGo

Czym są prywatne wyszukiwarki?

Prywatna wyszukiwarka internetowa to narzędzie wyszukiwania, które pozwala wyszukiwać informacje w sieci bez ujawniania Twojej tożsamości lub śledzenia Twojej aktywności (i sprzedania jej sieciom reklamowym).

Model biznesowy Google polega na gromadzeniu gigantycznych baz danych o każdym użytkowniku, tworzeniu precyzyjnych profili i monetyzowaniu tej wiedzy (czytaj: Co wie o mnie Google?). W odróżnieniu od Google (i jego aplikacji, np. YouTube i Google Maps), prywatne wyszukiwarki nie przechowują informacji dotyczących użytkowników, np. wpisanych zapytań i adresów IP, nie interesuje ich też Twoja historia przeglądania.

Dane o zbieraniu informacji przez Google
Aplikacje Google, które wiedzą najwięcej o swoich użytkownikach (fot. Clario.co)

To nie wszystko. Prywatna wyszukiwarka uwalnia Cię z bańki informacyjnej.

Google dopasowuje wyniki wyszukiwania do Twoich wyszukiwań z przeszłości oraz innych aktywności. Zobaczysz linki do stron z informacjami, które idealnie pasują do tego, co przeglądałeś/przeglądałaś wcześniej. Krótko mówiąc, nie masz dostępu do informacji, które mogą być użyteczne i prawdziwe, ale nie pasują do Twojej historii wyszukiwania. Podobnie wiadomości z kraju i ze świata – są skrojone pod Ciebie.

Najlepsze prywatne wyszukiwarki

Niepokoisz się brakiem prywatności online? Skorzystaj z prywatnej wyszukiwarki, aby chronić swoje dane osobowe, a jednocześnie znaleźć to czego szukasz w internecie.

Oto lista najlepszych prywatnych wyszukiwarek: godnych zaufania, bezpiecznych i szanujących Twoją prywatność.

1. DuckDuckGo

DuckDuckGo

DuckDuckGo (działa od 2008 roku) to jedna z najbardziej znanych wyszukiwarek, która szanuje Twoją prywatność. Nie zbiera żadnych informacji o tym, jak korzystasz z Internetu i nie dostarcza spersonalizowanych reklam.

Korzystając z DuckDuckGo unikasz też profilowania wyników wyszukiwania, bo wyszukiwarka nie pamięta Twojej historii przeglądania oraz adresu IP.

Ciekawym narzędziem są tzw. bangs, czyli skróty, które prowadzą do wyników wyszukiwania w innych witrynach.

Możesz zainstalować rozszerzenie DuckDuckGo do przeglądarki Chrome – uchroni Cię przed m.in. śledzącymi aplikacjami i wymusi na stronach www korzystanie z szyfrowanych połączeń.

Co więcej, DuckDuckGo jest domyślną wyszukiwarką w przeglądarce TOR, co pozwala użytkownikom na bardzo anonimowe i bezpieczne przeglądanie sieci.

Link: https://duckduckgo.com/

2. StartPage

StartPage

StartPage to holenderska wyszukiwarka, która troszczy się o ochronę prywatności użytkowników (na rynku od 2006 roku).

Start Page daje dwa w jednym: korzysta z wyników wyszukiwania Google, ale nie śledzi, nie zapisuje i nie udostępnia, co robisz w internecie. StartPage przyznaje, że zbiera niektóre zanonimizowane dane potrzebne do zmierzenia np. ruchu na stronie (deklarując jednocześnie: „nie wiemy nic o poszczególnych użytkownikach”).

Dzięki StartPage masz dokładne i aktualne wyniki wyszukiwania, bez profilowanych reklam i obawy o utratę swojej prywatności. Jeżeli szukasz w internecie newsów, to wiadomości nie będą selekcjonowane.

StartPage ma wiele przydatnych funkcji, m.in. blokowanie reklam przekierowujących i systemów zmieniających cenę (oczywiście na wyższą). Ciekawy jest też tryb prywatny, czyli wyszukiwanie za pośrednictwem serwera proxy, który ukrywa np. dane o Twojej lokalizacji, typie przeglądarki, dostawcy internetu, zawartości cookies. Niestety, wyszukiwanie przy użyciu proxy trwa dość długo.

Link: https://www.startpage.com/pl/

3. Qwant

Qwant

Francuska wyszukiwarka, która nie śledzi i nie profiluje użytkownika. Qwant korzysta z oprogramowania open-source – każdy z odpowiednią wiedzą może sprawdzić, jak ona działa.

Qwant nadaje użytkownikom unikalne identyfikatory odpowiadające za podstawowe preferencje dotyczące np. języka. Wyszukiwarka nie zapisuje, czego szukałeś/szukałaś i tym samym możesz mieć pewność, że nie sprzeda tych informacji reklamodawcom.

Qwant ma własny indeks wyników oraz korzysta z wyszukiwarki Bing. Działa szybko, a wyniki wyszukiwania są dość precyzyjne. Na Qwant znajdziesz też różne usługi np. mapy (choć nie zawsze dają prawidłowe wyniki).

Link: https://www.qwant.com/

4. Brave Search

Brave Search

Brave Search to domyślna wyszukiwarka przeglądarki Brave, ale możesz ją używać także z poziomu np. Chrome. Oparta jest na silniku wyszukiwania Bing, działa szybko, ma też funkcję automatycznego blokowania reklam i skryptów śledzących.

Jeżeli chcesz, to za pośrednictwem Brave znajdziesz również wyniki wyszukiwania z innych serwisów.

Warto pamiętać, że serwis płaci za oglądanie dyskretnych reklam przeglądarce Brave (tokenami BAT). Przeglądarka jest alternatywą dla Chrome, Firefox, Edge czy wcześniej Internet Explorer. Reklamy są wyświetlane na podstawie Twojej aktywności przeglądania stron www, ale dopasowanie jest niewidoczne dla Brave i reklamodawców (odbywa się na urządzeniu).

Link: https://search.brave.com/

5. Presearch

Presearch

Zdecentralizowana wyszukiwarka oparta o technologię blockchain, która nie zbiera i nie przechowuje danych osobowych swoich użytkowników, historii wyszukiwania czy informacji o lokalizacji. Wyszukiwanie obsługują niezależne węzły i wykrycie tożsamości osoby, która zadała pytanie, jest niemal niemożliwe.

Presearch to metawyszukiwarka – możesz przy jej pomocy znaleźć pożądane informacje w kilkudziesięciu różnych serwisach podzielonych na różne sekcje, np. Web, Shopping, Social, Music, Images, Crypto.

Atrakcyjności Presearch dodaje opcja zarabiania na używaniu wyszukiwarki (w kryptowalutach).

Link: https://presearch.com/

6. MetaGer

MetaGer

Niemiecka MetaGer łączy w sobie jakość wyników wyszukiwania i pełną ochronę prywatności. Silnik wyszukiwania dostarczyło Yahoo, użytkownicy mają zapewnione bezpieczne, szyfrowane połączenie przez serwer proxy.

MetaGer jest metawyszukiwarką. Co to znaczy? Zadaje pytanie, a mechanizm MetaGer agreguje wyniki z kilka różnych wyszukiwarek oraz uzupełnia je o własny indeks.

MetaGer nie przechowuje danych osobowych ani informacji na temat wyszukiwań użytkownika. Wyszukiwarka prowadzona jest przez organizację non-profit Suma-Ev, oparta na otwartym i darmowym kodzie źródłowym.

Link: https://metager.org/

7. Mojeek

Mojeek

Mojeek jest niezależną, brytyjską wyszukiwarką, która nie współpracuje z innymi dużymi korporacjami, nie śledzi użytkowników i nie przechowuje żadnych danych osobowych ani informacji na temat wyszukiwań użytkownika.

Mojeek opiera się na własnym indeksie stron i oferuje bardziej naturalne i zróżnicowane wyniki wyszukiwania niż niektóre inne wyszukiwarki. To oznacza, że często Mojeek zaproponuje Ci listę zupełnie innych wyników na tą samą frazę kluczową niż Google.

Link: https://www.mojeek.com/

8. Searx

Searx

Searx to propozycja dla nieco bardziej „technicznych” osób.

Metawyszukiwarka Searx jest zdecentralizowana, korzysta z Google, Bing i Yahoo oraz kilkudziesięciu innych serwisów, aby uzyskać najlepsze wyniki. Listę wykorzystywanych wyszukiwarek możesz dobrać według własnych upodobań. Jednocześnie Searx nie przechowuje żadnych danych osobowych ani informacji na temat wyszukiwań użytkownika.

W Searx możesz wejść na docelową stronę lub kliknąć w link prowadzący do archiwalnej wersji witryny w Wayback Machine. Dostępne jest również pobieranie listy wyników (w plikach CSV, JSON, RSS) oraz wyszukiwanie przez sieć TOR.

Searx to projekt open source, czyli kod wyszukiwarki jest otwarty i dostępny dla każdego. Nie ma interfejsu kojarzącego się z tradycyjną wyszukiwarką (niektórzy użytkownicy mogą potrzebować czasu, aby się do tego przyzwyczaić).

Link: https://searx.space/ (lista instancji)

9. Wolfram Alpha

Wolfram Alpha

Na koniec strona internetowa, którą warto znać, choć wyraźnie różni się od innych wyszukiwarek. Dlaczego? W Wolfram Alpha nie znajdziesz najnowszych plotek o księciu Harrym. To wyszukiwarka specjalizująca się w dostarczaniu eksperckiej wiedzy z matematyki, fizyki i chemii oraz innych dziedzin naukowych.

Np. po wpisaniu zapytania: „które państwo jest najbogatsze na świecie”, otrzymasz kompleksową informację z danymi statystycznymi, mapą, flagą państwa i dodatkowymi informacjami na jego temat, nawet z liczbą nauczycieli czy długością dróg (1 miejsce ma Liechtenstein z 175 814 dolarami na głowę mieszkańca na rok).

Wolfram Alpha przyda się przede wszystkim studentom, naukowcom i osobom, które poszukują dokładnych i rzetelnych informacji.

Wolfram Alpha nie zarabia na sprzedaży danych i reklam, utrzymuje się z m.in. sprzedaży subskrypcji oraz interfejsu API dla innych firm.

Link: https://www.wolframalpha.com/

Zalety i wady prywatnych wyszukiwarek

Prywatność

Google oferuje wyniki wyszukiwania dopasowane do naszych wcześniejszych zapytań i całej aktywności w sieci. Płacimy za brakiem prywatności i oglądaniem sprofilowanych reklam.

Prywatnych wyszukiwarek nie interesuje, co robisz w internecie. Nie będą Cię śledziły. Jednak ceną za prywatność mogą być mniej trafne – dopasowane do Ciebie – wyniki.

Spójrz, jakie są zalety i wady prywatnego wyszukiwania. Dzięki temu bardziej świadomie wybierzesz narzędzie, z którego korzystasz do wyłuskiwania wiadomości z internetu.

Prywatna wyszukiwarka – zalety

 1. Zwiększona prywatność – prywatne serwisy nie śledzą Twojej aktywności, a co za tym idzie, nie gromadzą danych, aby je odsprzedać zewnętrznym firmom. Możesz z nich korzystać bezpłatnie, ich modele biznesowe nie opierają się na sprzedaży danych użytkowników.
 2. Ograniczenie reklam profilowanych – większość reklam, które widzisz online to reklamy behawioralne: ciasteczka śledzą, jakie strony internetowe odwiedziłeś i co na nich robiłeś, a sieci reklamowe sprzedają tę wiedzę reklamodawcom. Prywatne wyszukiwarki nie handlują danymi swoich użytkowników i dlatego nie widzisz reklam sprofilowanych pod kątem, Twoich wyszukiwań.
 3. Brak baniek filtrujących – prywatne strony do wyszukiwania nie wykorzystują danych użytkowników do personalizowania wyników wyszukiwania i dostarczania im jedynie informacji zgodnych z ich przekonaniami i opiniami. Wyniki są bardziej obiektywne i neutralne.
 4. Bezpieczeństwo – wiele prywatnych wyszukiwarek szyfruje połączenie pomiędzy użytkownikiem i serwerem, co zmniejsza ryzyko naruszenia prywatności danych i ogranicza śledzenie.
 5. Wsparcie dla etycznych praktyk biznesowych – Google, Facebook i inne wielkie cyber korporacje oskarżane są o nieetyczne działania w celu maksymalizacji zysków, m.in. zbyt dużą ingerencję w prywatność użytkowników, zbieranie najbardziej intymnych informacji, brak należytego nadzoru nad zgromadzonymi danymi, łamanie RODO, czyli przepisów UE chroniących przed cyfrową inwigilacją. Korzystając z prywatnych wyszukiwarek, wspierasz firmy i organizacje, które na pierwszym miejscu stawiają prywatność i etyczne praktyki biznesowe.

Oczywiście prywatna wyszukiwarka ma swoje wady (jak każde narzędzie). Za chwilę poznasz minusy alternatyw dla Google.

Śledzenie

Prywatna wyszukiwarka – wady

 1. Ograniczona personalizacja – prywatne wyszukiwarki nie wykorzystują danych osobowych do personalizowania wyników wyszukiwania. Co to znaczy? Po wpisaniu w Google frazy, która jest związana z Twoimi zainteresowaniami, w wynikach wyszukiwania znajdują się informacje odpowiadające temu, co wie o Tobie gigant z Mountain View (a wie prawie wszystko). W prywatnej wyszukiwarce wyniki mogą być o wiele mniej dopasowane.
 2. Brak integracji z innymi usługami – tradycyjne wyszukiwarki oferują mnóstwo usług online, np. pocztę e-mail, kalendarze, czaty, mapy, miejsce w chmurze na pliki. Wiele prywatnych wyszukiwarek jest pozbawionych tych udogodnień.
 3. Mniejszy zestaw danych – prywatne wyszukiwarki mogą korzystać z mniejszego zestawu danych (zindeksowanych stron internetowych) i tym samym oferować mniej wyczerpujące wyniki wyszukiwania.
 4. Mniejsza wygoda – niektóre prywatne strony nie pozwalają na dostosowanie opcji wyszukiwania do preferencji użytkowników.
 5. Zależność od wyszukiwarek innych firm – wiele prywatnych wyszukiwarek polega na wynikach Google, Bing czy Yahoo, w celu indeksowania i ustalania rankingu stron internetowych. W takiej sytuacji po prostu korzystasz z Google, choć nie jesteś śledzony/śledzona (wyniki nie będą dobierane pod Ciebie).
 6. Mniejsza szybkość – niektóre prywatne wyszukiwarki działają wolniej, m.in. ze względu na szyfrowanie połączenia.

Podsumowanie. Jak wybrać odpowiednią wyszukiwarkę

Masz już listę najlepszych prywatnych wyszukiwarek. Wybór odpowiedniej zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeżeli potrzebujesz dokładnych i aktualnych wyników wyszukiwania, użyj StartPage. Myślisz przede wszystkim o ochronie prywatności? Skorzystaj z DuckDuckGo lub Qwant. Być może masz dosyć śmieciowych wiadomości i zależy Ci na eksperckiej, solidnej informacji – w takiej sytuacji zajrzyj na Wolfram Alpha.

Jeżeli interesuje Cię nie tylko wyszukiwarka, sprawdź dodatkowe funkcje oferowane przez serwisy, np. Brave i Presearch płacą za użycie ich serwisu.

Zanim wybierzesz tradycyjną lub prywatną wyszukiwarkę, dokładnie przeczytaj politykę prywatności wybranego serwisu. Upewnij się, że wiesz jakie dane zbierają, co z nimi robią i czy jest to zgodne z Twoimi wymaganiami. Pamiętaj: za każdym razem, kiedy otworzysz przeglądarkę i wciśniesz „szukaj” ktoś może gromadzić informacje o Tobie, a potem je sprzedać.

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA