Czyj to numer? – zastanawiasz się patrząc na przychodzące połączenie na wyświetlaczu smartfona. Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu, który do Ciebie wydzwania? Na ile przydatne są strony i aplikacje identyfikujące numery telefonów?
Twój telefon komórkowy wibruje, słyszysz muzykę ustawioną na przychodzące połączenie. Na ekranie widzisz nieznany numer telefonu.
Nie masz ochoty rozmawiać ze sprzedawcą ubezpieczeń lub garnków, ale z drugiej strony to może być ważny telefon. Kliknąłeś w zieloną słuchawkę i okazało się, że to kolejny telemarketer.
Jak znaleźć właściciela numeru telefonu? Gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej na temat wskazanego numeru telefonu? Sprawa nie jest prosta.
- Jak sprawdzić numer telefonu komórkowego?
- Czyj to numer telefonu – serwisy online
- Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu – aplikacje
- Jak zablokować spam w telefonie?
- Blokuj numer telefonu – ochrona przed spamem
- Czyj to numer? Sprawdź, co potrafią oszuści
- Jak sprawdzić numer telefonu stacjonarnego
Jak sprawdzić numer telefonu komórkowego?
Po wpisaniu w Google frazy „jak sprawdzić właściciela numeru telefonu” zobaczysz bardzo dużo wyników dających nadzieję na szybkie sprawdzenie czyj to numer wyświetla się na Twoim smartfonie.
Przechwalają się, że na temat szukanego numeru telefonu wiedzą wszystko. Jednak bardzo często „nie dowożą obietnicy”. Gorzej, wiele z takich serwisów należy do zwykłych naciągaczy.
Czyj to numer telefonu – serwisy online
Chcesz się dowiedzieć czyj to numer telefonu do Ciebie wydzwania? Wpisz numer telefonu w wyszukiwarce Google. Jeżeli to znany numer spamerski, to z pewnością został już zgłoszony przez inne osoby do serwisów ostrzegających przed niechcianymi połączeniami.
Możesz również wejść bezpośrednio na stronę, która identyfikuje telefon komórkowy na podstawie opinii użytkowników. To np. numerytelefonu.com, odebractelefon.pl, nieznany-numer.pl, ktoto.info.
Stron sprawdzających nieznany numer telefonu jest wiele. Warto użyć kilku aby upewnić się czy faktycznie dany numer należy do uciążliwych telemarketerów.
Wspomniane serwisy mają jednak wadę. Opierają się na informacjach od użytkowników. Każdy może wpisać dowolny komentarz o numerach telefonów i oznaczyć je jako oszukańcze lub nękające.
Czy jest inne rozwiązanie? Informacje o właścicielu danego numeru telefonu obiecują wyspecjalizowane aplikacje.
Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu – aplikacje
Najpopularniejsze serwisy do identyfikacji telefonów to Sync.me oraz TrueCaller. Oba chwalą się rozbudowaną bazą kontaktów i oba działają na podobnej zasadzie.
Czyj to numer? Informacja o numerach telefonów w Sync.me i TrueCaller
Sync.me i TrueCaller kolekcjonują numery telefonów użytkowników. Jeżeli osoba dzwoniąca jest w ich bazie, to zobaczysz jej imię i nazwisko oraz, w niektórych przypadkach, zdjęcie.
TrueCaller oferuje m.in.:
- identyfikację do kogo należy dany numer (o ile znajduje się w bazie aplikacji lub serwisu Yelp),
- blokowanie spamu SMS-owego,
- blokowanie niechcianych połączeń (wystarczy dodać niechciane numery do czarnej listy),
- identyfikacja dzwoniących telemarketerów/przedstawicieli handlowych (aplikacja jest zintegrowana z bazą danych serwisu Yelp),
- nagrywanie rozmów głosowych (po wykupieniu subskrypcji),
- tworzenie kopii zapasowej kontaktów ze smartfona,
- funkcję czatu i wysyłania SMS-ów.
TrueCaller twierdzi, że z jego usług korzysta 400 mln osób na całym świecie.
Konkurencją dla TrueCaller jest m.in. Sync.me z 20 mln użytkowników. W tej aplikacji znajdziesz:
- identyfikację czyj numer dzwoni – z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem (o ile jest w bazie danych aplikacji),
- wsteczne wyszukiwanie numeru telefonu,
- blokowanie niechcianych połączeń spamowych, telemarketerów, oszustów lub automatów telefonicznych (robocalls),
- synchronizację kontaktów ze zdjęciami z mediów społecznościowych,
- automatyczną sekretarkę,
- nagrywanie rozmów,
- wykonanie kopii zapasowej kontaktów.
Korzystanie ze wszystkich funkcji TrueCaller i Sync.me wymaga rejestrowania konta użytkownika.
Rejestracja trwa długo. Jednak nie to jest najgorsze.
Aby aplikacje działały, musisz im dać wiele uprawnień. Jeżeli dbasz o swoją prywatność, to z pewnością zazgrzytasz zębami…
Sync.me i TrueCaller poprosi o dostęp do Twoich kontaktów na telefonie, rejestru połączeń, a nawet do wykonywania połączeń telefonicznych i zarządzania nimi oraz wysyłania SMS-ów.
TrueCaller zapewnia: „Twoje kontakty są bezpieczne i nigdy nikomu nie są udostępniane”. Podkreśla też, że nigdy nie prosi o niepotrzebne zezwolenia.
Czy można im zaufać? Czy Twoje dane są bezpieczne?
Wyszukaj numer telefonu – bezpieczeństwo aplikacji
Truecaller miał problemy z informacjami zebranymi w swojej bazie danych.
Do sieci wyciekły dane należące do ok. 47,5 milionów użytkowników aplikacji z Indii (2019). Wśród nich znalazły się imiona i nazwiska, numery telefonów oraz adresy e-mailowe.
Bazę Truecaller można było kupić w Darknecie. Cena: 1 tys. dolarów amerykańskich. Firma tłumaczyła, że nie doszło do naruszenia bazy danych, a informacje o użytkownikach są bezpieczne. Twierdziła, że przestępcy zrobili kompilację danych z różnych źródeł i przybili na nich pieczątkę Truecaller.
Co wiedzą aplikacje na temat numerów telefonów
Co ze skutecznością wymienionych aplikacji? Powiem tak: nie jest oszałamiająca.
Sprawdziłem numery telefonów komórkowych, których właścicieli nie miałem zapisanych w książce telefonicznej.
Sync.me oznaczył spamerskie połączenia, jednak nie rozpoznał numeru infolinii InPost (722 444 000).
TrueCaller wykrył InPost oraz spamerów, ale nie zidentyfikował połączenia z 508 736 249. Co ciekawe, strona www TrueCaller okazała się bardziej skuteczna i dowiedziałem się, że nieodebrane połączenie pochodziło od sprzedawcy cudownego środka na stawy.
Kolagenowy numer zidentyfikował też jeden z popularnych polskich serwisów (Numerytelefonu.com):
O danym numerze telefonu, który nie jest zapisany w Twojej książce i bazie danych aplikacji, nie dowiesz się w TrueCaller i Sync.me zbyt wiele.
A jak wygląda skuteczność tych aplikacji w porównaniu z usługą wbudowaną w telefony Samsunga?
Jak zablokować spam w telefonie?
Skuteczne blokowanie spamu w smartfonie nie wymaga instalacji zewnętrznej aplikacji. Spójrz, jak zrobić to w telefonie z Android:
- Kliknij na numer telefonu komórkowego, który chcesz oznaczyć jako spam.
- Przejdź do informacji (symbol z literą “i”) i kliknij “blokuj”.
Tyle wystarczy. Połączenie z tego numeru telefonu będzie oznaczona jako „Podejrzenie spamu”.
A jak zablokować numer w Apple iOS dla połączeń głosowych, połączeń FaceTime oraz wiadomości od określonych osób?
- W aplikacji Telefon wejdź w „Ulubione” lub „Ostatnie”.
- Stuknij w przycisk Więcej informacji (symbol z literą “i”) obok numeru lub kontaktu, który chcesz zablokować, przewiń w dół, a następnie wybierz „Blokuj tę osobę”.
Listą zablokowanych numerów i kontaktów na iPhone możesz zarządzać po wejściu w Ustawienia > Telefon > Zablokowane kontakty.
Blokuj numer telefonu – ochrona przed spamem
To nie wszystko. Masz telefon Samsunga? Skorzystaj z funkcji “nazwa ID rozmówcy i ochrona przed spamem”:
- Wejdź do aplikacji Wiadomości.
- Wybierz Wiadomości – Ustawienia.
- Kliknij Blokowanie numerów i spamu.
- Możesz zablokować konkretny numer (wpisać go na czarną listę) oraz włączyć ID rozmówcy i ochronę przed spamem.
Funkcja wykorzystuje zgłoszenia użytkowników, a obsługuje ją aplikacja Hiya.
Jeżeli dostaniesz połączenie z podejrzanego nieznanego numeru, to zobaczysz ostrzeżenie przed spamem.
Android umożliwia również ustawienie domyślnej blokady połączeń z nieznanych lub prywatnych numerów.
Podobna usługa na iPhone, czyli włączanie identyfikacji połączeń używając informacji z usługi Apple Business Connect, od operatora komórkowego oraz z obsługiwanych aplikacji identyfikujących dzwoniących dostępna jest w iOS po wejściu w: Ustawienia > Telefon > Blokowanie i identyfikacja połączeń
Czyj to numer? Sprawdź, co potrafią oszuści
Jednak sprawdzenie czyj to numer telefonu nie zawsze przynosi efekty.
Oszuści mogą być krok przed nami. Np. korzystają z serwisów online, które umożliwiają im podszycie się pod dowolny numer telefonu komórkowego.
Numery komórkowe używane przez scamerów
Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę internetową, która oferuje usługę bramki VoIP. Po zapłaceniu drobnej kwoty, każdy może wysłać wiadomość lub zadzwonić z dowolnego numeru telefonu. Nawet należącego do oficjalnej infolinii banku lub innego użytkownika.
W takiej sytuacji sprawdzanie numeru przychodzącego połączenie niewiele da. Przecież odbierzesz połączenie widząc, że dzwoni do Ciebie zaufany numer telefonu…
Oszuści mogą użyć Twój numer telefonu komórkowego do scamu za pomocą phishingu, a aplikacja blokujące niechciane połączenia nie wychwycą go (do momentu zgłoszenia przez rozzłoszczonych odbiorców).
Oszuści podszywają się pod pracowników oficjalnych instytucji, aby wykraść nasze dane np. hasła do bankowości online.
Jak sprawdzić numer telefonu stacjonarnego
Sprawdzanie numeru telefonu stacjonarnego było kiedyś bardzo proste (pod warunkiem, że miałeś/miałaś nazwisko i adres danej osoby). Wystarczyło sięgnąć po książkę telefoniczną. Opasłe tomisko zawierało numery stacjonarne telefonów wszystkich abonentów z danego miasta.
Teraz książki telefoniczne straciły na znaczeniu. Nadal można szukać w nich numerów telefonów jeżeli znamy nazwisko osoby, do której chcemy zadzwonić. Jednak bardzo często to daremny trud – z aparatów przymocowanych kablem korzysta zaledwie 4,3 proc. gospodarstw domowych (raport Digital Care z 2022 roku).
Z książek telefonicznych nadal korzystają np. złodzieje na wnuczka. Wychodzą z założenia, że jeżeli ktoś odbierze telefon, który znaleźli w książce, to jest to starsza osoba czyli ich potencjalna ofiara.
Sprawdź numer stacjonarny
Chcesz sprawdzić, kto dzwonił do Ciebie z nieznanego numeru telefonu stacjonarnego? Wpisz numer telefonu do wyszukiwarki. Zobaczysz wyniki serwisów identyfikujących połączenia lub numer zapisany na stronie internetowej (jeżeli miałeś połączenie z urzędem, sądem, firmą lub inną instytucją publiczną).
Do identyfikacji nieznanego numeru telefonu nie warto używać tzw. książek telefonicznych online. Za raport trzeba im zapłacić (np. wysyłając SMS-a), a wyniki są, delikatnie mówiąc, mało wiarygodne. Mówiąc wprost, często to próba wyłudzenia pieniędzy od ciekawych czyj to numer telefonu wydzwania.
Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA
i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe: