Jak bezpiecznie kupić i przechowywać Bitcoin i inne kryptowaluty?

Jak bezpiecznie kupić i przechowywać Bitcoin i inne kryptowaluty? Poradnik bezpieczeństwa kryptowalut. Giełdy, portfele, zabezpieczenia.

Kryptwaluty

Kryptowaluty kuszą obietnicą dużych zysków. Kto nie słyszał o fortunach zbudowanych na wirtualnych monetach?

Szczęśliwiec, który kupił kryptowalutę Bitcoin (BTC) lata temu lat temu, dziś dostanie za nią wielokrotność sumy zakupu.

Jednak, podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut i inwestycji, zawsze istnieje ryzyko utraty środków. Udowodnił to choćby niespodziewany upadek FTX w 2022 roku, jednej z największych i najważniejszych kryptogiełd na świecie.

Kryptowaluty lubią też przestępcy. Oszuści wykorzystują ludzką chciwość mamiąc niebotycznymi zyskami. W kradzieży wirtualnych aktywów wyspecjalizowała się np. Grupa Lazaurs, która działa na zlecenie Korei Północnej. Używa AppleJeus, złośliwego oprogramowania ukrytego w legalnej aplikacji do handlu cyfrowymi aktywami.

Chcesz bezpiecznie obracać kryptowalutami? Zebrałem dla Ciebie podstawowe porady dotyczące m.in. wyboru platformy handlowej oraz zasad, jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty.

Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami, ten artykuł jest dla Ciebie. Za chwilę dostaniesz pigułkę wiedzy, która pomoże Ci kupić Bitcoina (BTC, największy udział w rynku wirtualnych pieniędzy) lub altcoinów (inne wirtualne aktywa) oraz zmniejszyć ryzyko utraty inwestycji.

Bitcoin

Jak bezpiecznie kupić Bitcoin i inne kryptowaluty?

Inwestowanie w rynek kryptowalut warto zacząć od czytania. Im więcej wiesz o Bitcoinie, tym większa szansa, że na nim zarobisz, a przynajmniej nie zrujnujesz swoich finansów.

Poznałeś już białą księgę Bitcoina (znajdziesz ją na stronie bitcoin.org)? Kolejny krok to rejestracja na giełdzie kryptowalut. To platforma, na której kupuje się i sprzedaje cyfrowe pieniądze.

Giełdy kryptowalut

Giełda kryptowalut

Wybór giełdy kryptowalut jest szalenie ważny. To one obsługują większość transakcji z udziałem wirtualnych aktywów.

Giełdy różnią się od siebie oferowanymi cyfrowymi walutami oraz poziomem bezpieczeństwa. Zebrałem podstawowe wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednią platformę handlową:

  1. Sprawdź reputację giełdy kryptowalut – poszukaj opinii innych użytkowników i recenzji w Internecie, aby mieć pewność, że dana giełda jest godna zaufania.
  2. Zorientuj się jakie funkcjonalności oferuje platforma – przeczytaj, co piszą o niej użytkownicy, jakie ma wady i zalety dotyczące m.in. bezpieczeństwa transakcji.
  3. Sprawdź zabezpieczenia – upewnij się, że giełda wykorzystuje zaawansowane metody bezpieczeństwa, takie jak weryfikacja dwuetapowa, szyfrowanie SSL czy przechowywanie aktywów w portfelach offline.
  4. Wybierz giełdę z niskimi prowizjami – opłaty transakcyjne mogą wpłynąć na Twoje zyski z transakcji, dlatego warto wybierać giełdy, które oferują atrakcyjne stawki.
  5. Sprawdź dostępne metody wpłat i wypłat – czy giełda oferuje wygodne i bezpieczne sposoby wpłat/wypłat (m.in. przelewy bankowe, karty kredytowe czy portfele kryptowalut).
  6. Zawsze uważaj na oszustów – stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Na rynku kryptowalut pełno jest kanciarzy, którzy próbują dobrać się do Twoich środków. Unikaj podejrzanych (np. zbyt atrakcyjnych) ofert i nigdy nie udostępniaj swojego hasła do portfela kryptowalut – nawet osobom podającym się za pracowników giełdy.
  7. Nie trzymaj kryptowalut na giełdzie dłużej, niż to jest konieczne – po wymianie, przelej je na własny portfel kryptowalut.

Zobacz: Ranking (porównanie) giełd kryptowalut

Pamiętaj, że to, co jest największą zaletą rynku kryptowalut, jest też największym zagrożeniem dla inwestorów. Myślę o braku regulacji, który sprzyja swobodnemu obrotowi oraz (niestety) działalności oszustów.

Bitcoin

Zastanawiasz się jaką kryptowalutę wybrać? To wymaga rzetelnego namysłu.

Inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne i może skutkować utratą części lub nawet całości zainwestowanego kapitału. Inwestuj tylko pieniądze, które możesz stracić i w aktywa, których działanie rozumiesz.

Wybierając cyfrowy pieniądz m.in. zwróć uwagę na technologię, na której opiera się dana kryptowaluta – zrozum, jak działa, jakie może mieć zastosowanie i czy pasuje do Twoich potrzeb. Np. kryptowaluta Bitcoin oparta jest na technologii blockchain, która pozwala bezpiecznie przechowywać coiny i obracać nimi bez pośredników (banków, instytucji finansowych). Bitcoin może być atrakcyjny dla osób, które chcą uniknąć biurokracji i ograniczeń tradycyjnego systemu. Natomiast Ethereum wykorzystuje technologię smart contracts (pozwala tworzyć zdecentralizowane aplikacje i systemy).

Pamiętaj o bezpieczeństwie kryptowaluty – niektóre cyfrowe aktywa są bezpieczniejsze od innych. Zazwyczaj im dłuższa obecność na rynku, tym lepiej. Dla Twojego bezpieczeństwa ważne jest również, kto stoi za tą kryptowalutą, jakie ma doświadczenie i prestiż w branży.

CoinMarketCap
Na CoinMarketCap znajdziesz informacje o najpopularniejszych kryptowalutach

Zakup kryptowaluty

Po wyborze odpowiedniej giełdy i kryptowaluty, możesz przystąpić do najważniejszego, czyli zakupu.

Kupno BTC – podobnie jak innych wirtualnych pieniędzy – możliwe jest tylko w formie elektronicznej:

  1. Załóż konto inwestycyjne na wybranej platformie – najczęściej będzie to giełda kryptowalut. Założenie konta jest bezpłatne.
  2. Zbadaj jak wygląda kwestia weryfikacji tożsamości – niektóre giełdy kryptowalut (np. Biance) nie sprawdzają użytkowników, ale ograniczają wtedy niektóre funkcjonalności, inne platformy przeprowadzają weryfikację, aby uniknąć oszustw. Sprawdź, czy weryfikacja konta jest szybka i sprawna.
  3. Użyj silnego hasła – korzystaj z menedżera haseł i włącz weryfikację dwuskładnikową. Nigdy nie używaj jednego hasła do wielu kont. Nie ujawniaj nikomu swojego hasła, klucza prywatnego czy kodu weryfikacyjnego.
  4. Kupuj ostrożnie – obowiązują te same zasady, co przy każdej transakcji online. Upewnij się, że jesteś na autentycznej stronie, a nie podstawionej przez oszustów. Czy korzystasz z bezpiecznego urządzenia, na którym masz zainstalowanego antywirusa? Zawsze weryfikuj poprawność transakcji przed dokonaniem płatności. Nie ufaj podejrzanie atrakcyjnym okazjom – oszuści lubią kusić rażąco niskimi cenami kryptowalut.
  5. Unikaj ofert typu ICO (Initial Coin Offering) czyli emisji kryptowaluty przez firmy, które zbierają kapitał na rozpoczęcie działalności – nawet 80 proc. takich zbiórek kończy się zniknięciem emitentów lub brakiem emisji monet. Zrezygnuj z inwestycji jeżeli słyszysz obietnicę nierealnie dużych zysków. Sprawdź wiarygodność emitenta – sygnałem ostrzegawczym jest np. ulokowanie siedziby w rajach podatkowych.
  6. Zachowaj ostrożność podczas wypłat środków – dobrym pomysłem jest biała lista adresów IP, które są bezpieczne.
  7. Korzystaj z portfeli offline – kryptowaluty możesz przechowywać w portfelach offline, które nie mają dostępu do sieci internetowej. To skuteczna metoda ochrony przed utratą środków.
  8. Nie dziel się swoimi danymi – przestępcy stosują różne socjotechniki, aby zdobyć Twoje hasło, klucz prywatny lub inne dane o koncie, np. podszywają się pod pracowników kryptogiełd.

Masz wątpliwości podczas kupowania lub sprzedawania kryptowalut, coś budzi Twój niepokój w trakcie transakcji? Przerwij ją i poproś o pomoc obsługę techniczną platformy.

Giełda kryptowalut na telefonie

(źródło: Jak kupić Bitcoin?)

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

Transakcja zakończona, udało się kupić Bitcoin czy Ethereum. Co dalej, jak bezpiecznie przechowywać aktywa kryptograficzne? Trzymanie kryptowalut na giełdach nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Renomowana giełda kryptowalut ma dobre zabezpieczenia przed włamaniami. Np. stosuje nawet trzypoziomową autoryzacją transakcji i logowania do konta. Pamiętaj jednak, że ryzyko utraty kryptowalut trzymanych na giełdzie jest wyższe niż w przypadku akcji przechowywanych na klasycznym koncie maklerskim.

W przypadku awarii lub ataku hakerskiego możesz stracić dostęp do środków zgromadzonych na giełdzie. Twoją walutę może też ukraść nieuczciwy operator kryptogiełdy.

Gdzie zatem przechowywać kryptowaluty?

Giełda

Oto zasady bezpiecznego przechowywania kryptowalut:

  1. Użyj portfela kryptowalutowego – to najpewniejszy sposób przechowywania kryptowalut. Możesz użyć portfela sprzętowego (zimne portfele) lub w formie aplikacji (hot wallet). Czym się różnią, który jest pewniejszy – o tym dowiesz się niżej.
  2. Zabezpiecz hasło i klucz prywatny – to dwa najważniejsze elementy, które pozwalają Ci na dostęp do Twoich kryptowalut.
  3. Zaktualizuj oprogramowanie – przestępcy wykorzystują luki (podatności) w legalnym oprogramowaniu aby dostać się do urządzenia ofiary. Upewnij się, że Twój portfel kryptowalut – jeżeli używasz go w formie aplikacji – jest zawsze zaktualizowany.
  4. Nie udostępniaj klucza prywatnego – nigdy i nikomu (wyjątek to sytuacje nadzwyczajne).

Za chwilę dowiesz się więcej o tym, czym jest i jak działa portfel kryptowalut.

Przechowywanie kryptowalut: portfele

Portfele kryptowalutowe to najbezpieczniejszy sposób przechowywania, wysyłania i odbierania kryptowalut – to już wiesz. Teraz pora na szczegóły.

Do wyboru masz różne rodzaje portfeli kryptowalutowych. Oto najpopularniejsze rozwiązania:

Portfele Bitcoin - rodzaje

Portfel online (hot wallet)

Portfel, do którego dostaniesz się przez przeglądarkę internetową lub pobierzesz go w formie aplikacji na komputer stacjonarny/urządzenie mobilne z Android lub iOS.

Mając gorący portfel kryptowalut możesz zarządzać swoimi funduszami, otrzymywać i wysyłać płatności, przechowywać klucze prywatne czy wyświetlać historię transakcji.

Portfel online jest łatwy w użyciu, umożliwia szybki dostęp do środków i prowadzenie transakcji z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Wada: hot wallets są mniej bezpieczne czyli bardziej podatne na ataki niż portfel offline.

Do popularnych i uznanych gorących portfeli należą Coinbase Wallet, SafePal Crypto Wallet, Crypto.com DeFi Wallet, Exodus Crypto Wallet czy Coinbase dApp Wallet.

Portfele online są wygodne, pozwalają na zarządzanie kryptowalutami np. na urządzeniu mobilnym. To jednak mniej bezpieczny sposób przechowywania kryptowalut niż portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe (offline, cold wallet)

Portfel, który daje możliwość przechowywania środków na fizycznym urządzeniu, które nie ma połączenia z internetem.

Cold wallet zazwyczaj przypomina z wyglądu pendrive’a (USB) i jest bardziej bezpieczny niż portfel online. Powód? Do takiego urządzenia nie ma dostępu z zewnątrz. Przestępca musiałby zdobyć przedmiot, np. ukraść go z domu właściciela, a jednocześnie znać hasło, aby z niego skorzystać.

Zimne portfele są też odporne na phishing i działanie złośliwego oprogramowania. Rolę portfela offline spełnia czasem komputer odłączony od internetu.

Dobre cold wallets to m.in. Ledger Crypto Wallet, Trezor i Ellipal Titan Crypto Wallet.

Portfele sprzętowe działające w trybie offline dają maksymalną ochronę podczas przechowywania Bitcoina i innych kryptowalut.

Papierowy portfel

Rodzaj portfela offline w postaci kartki papieru, na której masz zapisany klucz publiczny (odpowiednik numeru tradycyjnego konta bankowego), klucz prywatny lub kod QR.

Papierowy portfel pozwala bardzo bezpiecznie przechowywać kryptowaluty (nie ma łączności z siecią). Z drugiej strony jest nietrwały i można go zgubić.

Bezpieczne przechowywanie kryptowalut na portfelu

Bezpieczeństwo cyfrowych aktywów zależy od dwóch elementów: rodzaju wykorzystywanego portfela i Twojej ostrożności.

Jeżeli obawiasz się ataków przestępców i nie ufasz sobie do końca (phisherzy potrafią być bardzo przebiegli), to zdecyduj się na cold wallet lub papierowy portfel. To najbezpieczniejsze sposoby przechowywania kryptowalut.

Zawsze decyduj się na aplikację lub fizyczne urządzenie od sprawdzonego, dobrze ocenianego i rzetelnego producenta. Zwróć uwagę czy możesz użyć logowania dwuskładnikowego.

Hot wallet pobieraj tylko z oficjalnych stron, np. producenta. Nie instaluj programów pochodzących z podejrzanych witryn – to ryzyko utraty środków oraz infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Przed zalogowaniem do portfela sprawdź, czy korzystasz z bezpiecznego połączenia internetowego (HTTPS).

Przechowuj swoje hasła i klucze prywatne w bezpiecznym miejscu, do którego nie mają dostępu postronne osoby. Nie zapisuj ich na urządzeniach, które nie są bezpieczne (np. w niezaszyfrowanym pliku na smartfonie, komputerze lub laptopie).

Uważaj na oszustwa i phishing. Bądź ostrożny podczas otwierania wiadomości e-mail i SMS od nieznanych/podejrzanych nadawców. Nie klikaj w linki w takich wiadomościach i nie pobieraj załączników.

Porównanie poszczególnych rodzajów Bitcoin Wallet

Podsumowanie. Zasady bezpieczeństwa przy kupowaniu i przechowywaniu Bitcoin i innych kryptowalut

Pamiętaj: inwestycje w kryptowaluty są ryzykowne. Ich kurs może gwałtownie rosnąć i równie szybko się załamać. Grozi to utratą zainwestowanych środków.

Dodatkowo rynek kryptowalut jest nieregulowany. To dla wielu osób wielka zaleta. Warto przy tym pamiętać, że jednocześnie inwestorzy ponoszą całkowitą odpowiedzialność za swoje akcje. Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie chroni środków przechowywanych na kryptogiełdzie lub w portfelu online. Nie działa również system rekompensat prowadzony przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych na wypadek upadłości domu maklerskiego.

Warto wiedzieć, że jeżeli wejdziesz w spór z innymi uczestnikami rynku wirtualnych walut (np. kryptogiełdą), to mogą obowiązywać przepisy spoza Polski i Unii Europejskiej.

Jeśli jednak chcesz podjąć ryzyko, to sprzedając lub kupując kryptowalutę Bitcoina czy altcoiny zadbaj o bezpieczeństwo swoich funduszy:

  • przed wydaniem choć jednej złotówki dobrze zrozum jak działają wirtualne aktywa, w które chcesz zainwestować,
  • nie trzymaj kryptowalut na giełdzie czy w kantorze, dłużej niż na czas transakcji kupna/wymiany/sprzedaży – do tego służą portfele.
  • dobrze przemyśl wybór portfela kryptowalutowego, od tego zależy bezpieczeństwo Twoich środków – żadne aplikacje czy urządzenia nie są w 100 proc. kuloodporne, choć portfele sprzętowe bez dostępu do internetu słusznie uchodzą za najlepsze do bezpiecznego przechowywania coinów,
  • rozważnie korzystaj z tzw. mikserów kryptowalutowych umożliwiających zamianę aktywów między użytkownikami. Przestępcy wykorzystują je do prania brudnych pieniędzy – możesz nabyć nielegalne środki i mieć problemy z ich sprzedażą (a także policją),
  • zadbaj, aby transakcje dokonywać tylko na bezpiecznym urządzeniu, które ma aktualne oprogramowanie (przestępcy wykorzystują luki w legalnym software do wykonywania ataków),
  • hasło do portfelu online traktuj jak hasło do konta w bankowości elektronicznej – nie podawaj go nikomu (podobnie kluczy prywatnych).

Weź pod uwagę powyższe kwestie, a przy zachowaniu ostrożności poprawisz swoje bezpieczeństwo podczas handlu Bitcoinem i przechowywania kryptowalut – nie zaryzykujesz utraty środków na nieuczciwych giełdach kryptowalut lub podczas ataku przestępców.

Źródła: Czy Bitcoin jest bezpieczny?, Odkryj Bitcoin.

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA