Jak usunąć konto na Facebooku?

Jak trwale usunąć konto na Facebooku? Jak dezaktywować konto na FB? Poradnik i instrukcja krok po kroku na komputerze i w aplikacji.

Jak usunąć FB?

Jeżeli szukasz w sieci jak usunąć konto na FB, to sprawdź informacje, które dla Ciebie przygotowałem.

“Ta technologia pozwoliła miliardom ludzi wyrażać siebie, komunikować się z rodziną i przyjaciółmi, dzielić się tym, co lubią, jak lubią i kiedy lubią na niespotykaną wcześniej skalę. To moim zdaniem przyniosło ogromne korzyści, bo społeczeństwa stają się silniejsze gdy ludzie mogą swobodnie wyrażać co myślą i czują” – przekonywał w czerwcu 2022 roku Nick Clegg, człowiek numer 2 w FB, w podcaście “Raport o stanie świata”. 

Brzmi to jak zaklęcia i to mało skuteczne. Nad FB zebrały się czarne chmury. Wiele osób przestaje kochać internetowego giganta.

Byli pracownicy oskarżają firmę o pazerność i pogoń za zyskiem bez względu na dobro korzystających z medium, a jeden z amerykańskich kongresmenów porównał Facebooka do koncernów tytoniowych, które zaprzeczały, że palenie papierosów szkodzi.

Być może masz własne powody, żeby nie lubić firmy Marka Zuckerberga i chcesz wiedzieć jak usunąć konto na FB. Za chwilę pokażę Ci, jak przebiega dezaktywacja konta FB, o czym warto pamiętać, żeby nie stracić ważnych materiałów.

Jak usunąć konto na Facebooku w 5 krokach?

O tym jak trudno usunąć konto na FB krąży mnóstwo opowieści. Jak jest w rzeczywistości? 

Jeżeli chcesz trwale usunąć konto, musisz wykonać kolejne czynności:

 1. Wejdź na swój profil na FB i kliknij w przycisk w prawym górnym rogu (“Twój profil”).
 2. Wejdź w “Ustawienia i prywatność”, a potem kliknij w “Ustawienia”.
 3. Wybierz “Twoje informacje na Facebooku” (kolumna po lewej stronie). 
 4. Kliknij przycisk “Dezaktywacja i usuwanie”.
 5. Wybierz “Usuń konto na stałe”, kliknij “Przejdź do usuwania konta”, a potem “Usuń konto” – wprowadź hasło i kliknij “Kontynuuj”.

Ustawienia Facebooka mogą wyglądać u Ciebie nieco inaczej, przez to, że niedawno FB wprowadził coś, co nazywa się „Centrum kont”. Instrukcja krok po kroku do permanentnego usunięcia konta na Facebooku przez Centrum kont wygląda następująco:

 1. Zaczynamy od kliknięcia na nasze zdjęcie profilowe, które znajduje się w prawym górnym rogu strony Facebooka.
 2. Następnie, z rozwijanego menu, wybieramy „Ustawienia i prywatność”, a potem „Ustawienia”.
 3. W nowym oknie, znajdującym się po lewej stronie, wybieramy „Centrum kont”.
 4. W sekcji „Ustawienia konta”, szukamy i klikamy na „Informacje osobiste”.
 5. Następnie przechodzimy do „Własność konta i kontrola”.
 6. Tutaj wybieramy „Dezaktywacja lub usunięcie”.
 7. Wśród dostępnych opcji wybieramy konto lub profil, które chcemy usunąć.
 8. Następnie, wybieramy „Usuń konto”.
 9. Wreszcie, klikamy „Kontynuuj” i wykonujemy pozostałe instrukcje, które pojawiają się na ekranie w celu potwierdzenia naszych intencji.

Pamiętaj, że Facebook daje Ci szansę na powrót. Proces usunięcia konta można anulować w ciągu 30 dni od jego rozpoczęcia. Po zalogowaniu na konto kliknij “Anuluj usunięcie”.

Z czym się wiąże trwałe usunięcie konta na FB? Oto najważniejsze konsekwencje:

 • nie będziesz mógł ponownie aktywować usuniętego konta,
 • nie odzyskasz zdjęć, filmów i innych zamieszczonych treści (pamiętaj, żeby je wcześniej zapisać!),
 • nie skorzystasz z aplikacji Facebook Messenger,
 • nie użyjesz FB do logowania się do programów i aplikacji,
 • znikną strony, które były pod Twoją wyłączną kontrolą.

Jak utworzyć kopię informacji z FB?

Facebook skrzętnie gromadzi wszystkie informacje, które zamieszczasz w serwisie. Przed skasowaniem konta – lub w dowolnym momencie – możesz pobrać wszystkie lub wybrane typy informacji, m.in.:

 • zapisane elementy i kolekcje,
 • wiadomości z Messengera,
 • posty i ankiety,
 • strony – Twoje, polubione, obserwowane, których już nie obserwujesz,
 • ankiety,
 • wydarzenia,
 • Facebook Gaming,
 • Twoje miejsca,
 • płatności FB,
 • Marketplace FB,
 • komentarze i reakcje,
 • relacje,
 • krótkie filmy,
 • zbiórki pieniędzy,
 • grupy i Twoja aktywność.

To nie wszystko. Pobierzesz również informacje podane przy konfigurowaniu kont i profili na FB oraz kontakty ze znajomymi i obserwującymi. 

Szczególnie ciekawa może być kolekcja informacji o aktywności, którą serwis wykorzystuje do tworzenia rekomendacji dla Ciebie.

Swoje dane pobierzesz wchodząc na konto – klikając w przycisk w prawym górnym rogu “Twój profil”, a następnie wchodząc w “Ustawienia i prywatność””Ustawienia””Twoje informacje na Facebooku” (kolumna z lewej strony) → ”Pobieranie Twoich informacji” (przycisk “Wyświetl”). Możesz wybrać, które informacje chcesz zapisać na dysku oraz opcje, np. format pliku czy jakość zdjęć, a także zakres dat.

Po kliknięciu “Utwórz plik” Twoja prośba będzie miała status “Oczekująca” (w sekcji “Dostępne kopie” w narzędziu “Pobieranie Twoich informacji”). 

Im jesteś bardziej aktywny na FB, tym więcej czasu potrzebuje serwis, żeby przygotować dane do pobrania – nawet kilka dni. Facebook poinformuje Cię, że plik jest gotowy.

Zobacz też: Co wie o mnie Facebook?

Szybka dezaktywacja konta FB 

Jeżeli chcesz nadal korzystać z Messengera oraz zachować opublikowane treści, to możesz dezaktywować konto. Przestanie być widoczne dla innych użytkowników (podobnie kontrolowane strony).

Czasowe zniknięcie z oczu znajomych i innych użytkowników FB, nie jest trudnym zadaniem. 

 1. Wejdź na FB i kliknij w przycisk w prawym górnym rogu (“Twój profil”).
 2. Wejdź w “Ustawienia i prywatność”, a potem kliknij w “Ustawienia”.
 3. Wybierz “Twoje informacje na Facebooku” (kolumna po lewej stronie). 
 4. Kliknij przycisk “Dezaktywacja i usuwanie”.
 5. Wybierz opcję “Dezaktywuj konto” i kliknij “Kontynuuj do dezaktywacji konta”, a następnie wykonaj polecenie podane przez system.

Dezaktywowane konto możesz przywrócić w każdej chwili. Wystarczy zalogować się do FB używając adresu e-mail/numeru telefonu.

Smartfon: jak usunąć konto FB lub dezaktywować konto FB

Facebook w wersji mobilnej wygląda inaczej niż na desktopie. Usunięcie konta lub jego dezaktywacja na w aplikacji na telefonie wymaga pacnięcia w ikonę w prawym górnym rogu (trzy poziome kreski). Po wejściu do “Menu” wybierz “Ustawienia” (ikona zębatki). 

Na swoim koncie znajdziesz opcję „Informacje osobiste oraz informacje o koncie”. Po przejściu do sekcji informacji kliknij  „Własność konta i kontrola”, a tam “Dezaktywację i usuwanie”. Możesz wybrać usunięcie lub zamrożenie konta.

Jak usunąć FB bez czekania – czy to możliwe?

Natychmiastowe usunięcie konta na Facebooku nie jest możliwe. Natomiast rozpoczęcie procesu oznacza, że Twoje konto nie będzie widoczne dla innych użytkowników serwisu.

Po jakim czasie dane z konta zostaną na dobre usunięte? FB informuje, że potrzeba na to maksymalnie 90 dni. Warto też pamiętać, że w ciągu 30 dni możemy anulować skasowanie konta.

Jednocześnie Facebook zastrzega prawo do przechowywania w pamięci zapasowej kopii danych “z której korzystamy do odzyskiwania danych w przypadku katastrofy, błędu oprogramowania lub innej sytuacji utraty danych”. Dane mogą być przechowywane również ze względu np. na postępowanie prokuratorskie lub zapobieżenie szkodom.

Jak usunąć konto na FB innej osoby?

Czasem bywa tak, że chcesz pomóc innej osobie w usunięciu jej konta na FB. Np. ze względu na chorobę nie może ona świadomie zarządzać swoim profilem. W innej sytuacji na serwisie aktywne jest konto osoby, która zmarła. Co wtedy?

Należy przesłać specjalne zgłoszenie do Facebooka. To Wniosek specjalny dotyczący konta ubezwłasnowolnionej lub zmarłej osoby”. Pracownicy serwisu zweryfikują go i ocenią czy są podstawy do podjęcia działania:

 • nadania kontu status “In memoriam”,
 • usunięcia konta z powodu śmierci lub ubezwłasnowolnienia właściciela.

Możesz również przesłać do pracowników Facebooka specjalną prośbę. Pamiętaj, że osoba w ośrodku odwykowym lub w więzieniu nie jest traktowana jako niezdolna do samodzielnego działania. Ta ścieżka dotyczy osób, które ze względów medycznych same nie mogą zarządzać swoim kontem.

W ramach wniosku należy podać swoje dane – m.in. adres e-mail – oraz potwierdzić, że jest się członkiem bliskiej rodziny lub wykonawcą testamentu.

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA