15 polskich blogów, stron, podcastów i kanałów na YouTube o bezpieczeństwie w sieci

Skąd zdobywać wiedzę o bezpieczeństwie w sieci? Subiektywna lista 15 świetnych polskich źródeł wiedzy dla każdego: Blogi, serwisy, podcasty, kanały YouTube.

Blogi, podcasty, strony o bezpieczeństwie

Blog Kwestia Bezpieczeństwa jest specyficzny. I taki z założenia ma być. Staram się tu pisać prosto o tematach związanych z bezpieczeństwem online. Robię to, publikując raz na jakiś czas (obecnie: raz w miesiącu) poradnik poświęcony wybranemu zagadnieniu. Taki poradnik z założenia ma być ponadczasowy i chcę, aby był zrozumiały dla osób bez wiedzy technicznej, znających wyłącznie podstawy obsługi komputera. Nie piszę tu o trwających cyberatakach, nie piszę o wyciekach danych, wpadkach firm, odkrytych błędach, lukach czy spektakularnych włamaniach.

To moje (nietypowe?) podejście i niewielki wkład w edukację na temat podstaw bezpieczeństwa w sieci. Są jednak w internecie świetne miejsca, które do tych samych tematów podchodzą zupełnie inaczej. I publikują dużo więcej i częściej, poruszając tematy, o których u mnie nie ma ani słowa. Robią dobrą i przydatną robotę i moim zdaniem warto je poznać!

Poniżej znajdziesz subiektywną listę serwisów, blogów, podcastów, kanałów YouTube i innych ciekawych miejsc, które warto odwiedzać, jeśli chcesz zgłębiać swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Większość z nich regularnie czytam i słucham, a przynajmniej staram się śledzić, aby być na bieżąco 🙂

Zapraszam do zestawienia! Kolejność jest przypadkowa.

1. Serwis: Zaufana Trzecia Strona

Zaufana Trzecia Strona

Serwis-ikona w branży IT Security. Mnóstwo ciekawych i autorskich treści – od ponadczasowych poradników, przez opisy aktualnych cyberataków, po komentarze do wydarzeń z zakresu bezpieczeństwa IT. Ciekawe tematy pisane zarówno dla początkujących i mniej świadomych użytkowników, jak i dla tych bardziej zaawansowanych.

Na szczególne polecenie zasługuje seria poradników z zakresu podstaw bezpieczeństwa, wciągające i pełne emocji przestępcze historie Agnieszki i Weekendowa Lektura, czyli cotygodniowa porcja ciekawych linków do wydarzeń i publikacji ze świata cyber.

W ramach działalności Z3S działa też cykliczny podcast „Rozmowa Kontrolowana” w ramach którego Adam Haertle i Adam Lange rozmawiają co tydzień o tematach związanych z cyberbezpieczeństwem (ale nie tylko!) z ciekawymi osobami z branży.

LINK: https://zaufanatrzeciastrona.pl + podcast + YouTube

2. Serwis: Niebezpiecznik

Niebezpiecznik

Kolejny serwis-ikona piszący o bezpieczeństwie chyba od zawsze. Dużo informacji, częste publikacje, ciekawe informacje. Zdecydowana większość treści przyjazna dla czytelników z mniejszą wiedzą techniczną, choć znajdą się i bardziej zaawansowane opisy ataków.

Na uwagę zasługuje sekcja „Co robić, jak żyć?” na końcu niektórych artykułów, pokazująca co w praktyce zrobić z danym zagadnieniem we własnym zakresie (np. jak się zabezpieczyć przed opisywanym atakiem). Odwiedzając Niebezpiecznika warto zerknąć na listę trwających cyberataków w Polsce, wraz z ich dokładnymi opisami. A swoją przygodę z tym serwisem polecam zacząć od wykładu Piotra Koniecznego o 3 mitach cybersecurity i darmowego zapisu z webinaru Jak zabezpieczyć konta internetowe przed hakerami?.

Chłopaki z ekipy Niebezpiecznika prowadzą też świetny podcast „Na podsłuchu”, w którym rozmawiają o aktualnych tematach i wydarzeniach związanych z bezpieczeństwem IT i tematach pokrewnych.

LINK: https://niebezpiecznik.pl + podcast + YouTube

3. Blog: Bezpieczny Blog

Bezpieczny Blog

Gdy Łukasz Basa, Wiktor Szymański, Marcin Gromek uruchomili bloga o bezpieczeństwie w sieci pisanego prostym językiem, pomyślałem: W KOŃCU! To jest właśnie to, co ja chciałem zrobić od dawna! Prosty język, ponadczasowe poradniki, praktyczne zastosowania, instrukcje krok po kroku – to właśnie znajdziesz na bezpiecznym blogu.

Część materiałów przygotowana jest w formie tekstowej, część w formie audio (podcast), a część w formie zarówno pisanej, jak i słuchanej. I choć chłopaki publikują już znacznie rzadziej niż na początku, to strzelam, że 95% treści jest dziś równie aktualna, co w dniu publikacji.

Czytanie warto zacząć od spisu treści, gdzie większość opublikowanych już materiałów jest podzielona na konkretne sekcje tematyczne. Warto też zerknąć na wyzwania zgrupowane w kategorię Zadanie na weekend.

LINK: https://bezpieczny.blog + podcast

4. Serwis: Sekurak

Sekurak

Teksty na tematy związane z bezpieczeństwem IT i nowości ze świata bezpieczeństwa. Zdecydowanie bardziej techniczny serwis, pisany głównie dla osób związanych z branżą IT. Opisy podatności w aplikacjach webowych, błędów i ataków, które je wykorzystują oraz metod zabezpieczeń. Sporo bardzo dogłębnych informacji o protokołach internetowych oraz ich działaniu i bezpieczeństwie.

Mniej technicznym osobom (choć nie tylko!) polecam na Sekuraku w szczególności poradnik poświęcony używaniu KeePassXC, pokazujący krok po kroku jak uruchomić, skonfigurować i używać tego darmowego menedżera haseł.

LINK: https://sekurak.pl + YouTube

5. Serwis: AVLab

AVLab

Serwis internetowy prowadzony przez fundację AVLab dla Cyberbezpieczeństwa. Znaleźć tam można sporo ciekawych tekstów z branży cyber-zagrożeń i cyber-ochrony – od newsów czy wiadomości o włamaniach i wyciekach danych, po konkretne techniczne analizy czy raporty.

Szczególnie warto zajrzeć do sekcji „Polecane rozwiązania”, gdzie znaleźć można recenzje i opisy oraz testy oprogramowania zabezpieczającego dla osób prywatnych i firm takiego jak programy antywirusowe czy kombajny typu „internet security”.

LINK: https://avlab.pl

6. YouTube: Kacper Szurek

Kacper Szurek

Kanał YouTube z materiałami wideo na tematy bezpieczeństwa komputerowego. Prostym językiem o technologiach – to lubię! Część materiałów przygotowywanych pod kątem zwykłego użytkownika, który chce się dowiedzieć więcej o technologiach i tym jak się zabezpieczyć, a część dla osób bardziej zaawansowanych, chcących uczyć się tematów technicznych (web security, pentesting).

Co warto obejrzeć? Na początek polecam film o metodach oszustw internetowych „Jak nie zostać słupem?” 1,5-godzinną prezentację o tym, jak szpiegują nas przeglądarki internetowe oraz poradnik używania klucza U2F Yubikey. Ale w gąszczu filmików i z pomocą rekomendacji na YouTube znaleźć można jeszcze sporo ciekawych wideo od Kacpra.

LINK: https://www.youtube.com/channel/UCP16m86ciUUlU8UZvlpw0TQ + podcast + blog

7. Podcast: Cyber, Cyber…

Cyber, Cyber...

Cykliczny cotygodniowy podcast na tematy związane z bezpieczeństwem internetowym prowadzony przez fundację Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Komentarze i omówienie bieżących wydarzeń ze świata bezpieczeństwa cybernetycznego. Duży przekrój tematów i często kilka różnych punktów widzenia na każdy z nich.

W ramach fundacji działa też serwis internetowy, gdzie publikowane są raz na jakiś czas porady z zakresu bezpieczeństwa IT. Polecam zerknąć np. na artykuł o bezpiecznej komunikacji. Konkretnych odcinków podcastu nie polecę – warto po prostu przesłuchać kilka ostatnich, aby zorientować się w formule Cyber, Cyber…

LINK: https://www.cybsecurity.org/pl/category/podcast/ + sam podcast

8. Blog: Informatyk Zakładowy

Informatyk Zakładowy

Blog autorstwa Tomasza Zielińskiego. Trochę o tematach związanych z IT, trochę ciekawostek na temat technologii a trochę osobistych przemyśleń autora. Jest jednak też i trochę o szeroko rozumianym bezpieczeństwie i prywatności w sieci. I to przedstawione bardzo ciekawie, dogłębnie i w sposób zrozumiały dla przeciętnego zjadacza internetu.

Warto w szczególności zapoznać się ze świetnym cyklem artykułów o tworzeniu kopii zapasowych w domu i małej firmie (tylko dla Windowsa) oraz poradnikiem poświęconym usłudze Google Family Link, służącej do zarządzania telefonem dziecka na Androidzie.

LINK: https://informatykzakladowy.pl

9. Biuletyn: OUCH!

OUCH!

Seria biuletynów wydawana przez CERT Polska w formie krótkich artykułów z zakresu bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów. Prosta i przyjazna forma dla absolutnie każdego. Nowe wydanie publikowane jest co miesiąc już od kwietnia 2011 roku.

Polecam w szczególności: biuletyn o atakach i oszustwach telefonicznych, numer poświęcony fake newsom i ten o internecie rzeczy (IoT).

LINK: https://www.cert.pl/ouch/

10. Serwis: Legalnie w Sieci

Legalnie w sieci

Serwis poświęcony bezpieczeństwu zakupów w internecie. Wspominałem już o nim w moim artykule o bezpieczeństwie zakupów i wykrywaniu czy sklep internetowy nie jest fałszywy.

Oprócz programu certyfikacji dla e-sklepów (Bezpieczny Sklep) i listy niebezpiecznych sklepów w serwisie znaleźć można też artykuły, porady i aktualności z zakresu cyberbezpieczeństwo. W szczególności polecam listę ostrzeżeń przed zagrożeniami w sieci (aktywnymi atakami, wyłudzeniami, oszustwami itd.).

LINK: https://www.legalniewsieci.pl

11. Blog: Open Security

Open Security

Blog dla osób zawodowo związanych z branżą IT, którzy interesują się bezpieczeństwem systemów IT. Treści przygotowywane zdecydowanie bardziej pod kątem bezpieczeństwa komercyjnych sieci czy systemów niż zabezpieczania sprzętów domowych.

Polecam jednak każdemu (nawet osobom, które chcą zadbać wyłącznie o swój sprzęt) zerknięcie na artykuł o szyfrowaniu telefonu czy śledzenie Biuletynu Harakiri, w którym raz na miesiąc (lub rzadziej) opisywane są w kilku zdaniach najważniejsze wydarzenia z branży cyberbezpieczeństwa (włamania, odkrycia, oszustwa).

LINK: https://opensecurity.pl

12. Serwis: Kapitan Hack

Kapitan Hack

Serwis jasno stawa sprawę – tutaj treści są głównie o bezpieczeństwie w firmach. Trwające kampanie i ataki, opisy odkrytych błędów i luk w oprogramowaniu. Na uwagę zasługuje fakt, że często w artykułach jest dokładną informacją krok po kroku o tym, jak się bronić czy zabezpieczyć przed opisywanym zagrożeniem.

Chętnym wiedzy z zakresu bezpieczeństwa IT w środowiskach firmowych polecam zestawienia tygodniowe przygotowywane przez autorów serwisu, które opisują po kilka ciekawych czy ataków lub odkrytych, czy załatanych luk z minionego tygodnia.

LINK: https://kapitanhack.pl

13. Serwis: CERT Orange Polska

CERT Orange Polska

Serwis internetowy prowadzony przez zespół dbający o bezpieczeństwo użytkowników internetu od pomarańczowego operatora. Publikujące głównie informację o incydentach w polskim internecie czy demaskujących fałszywe, phishingowe wiadomości oraz podrobione aplikacje i strony WWW.

Warto siedzieć listę ostrzeżeń w której redaktorzy na bieżąco opisują trwające ataki phishingowe, wyłudzenia czy próby oszustw w sieci.

LINK: https://cert.orange.pl

14. Serwis: Payload

Payload

Internetowy serwis o bezpieczeństwie IT z mocnym nastawieniem na bezpieczeństwo ofensywne. Artykuły, poradniki, ciekawostki i artykuły pokazujące jak wykonywane są w praktyce niektóre ataki.

Ja polecę jednak na początek dwa dobre artykuły, które mogą spodobać się osobom z bardziej defensywnym podejściem do bezpieczeństwa w sieci: ten o bezpieczeństwie odcisków palców oraz ten nt. pendrive’ów szyfrowanych sprzętowo.

LINK: https://payload.pl

15. Serwis: SIRT

Sirt

Serwis poświęcony bezpieczeństwu w sieci głównie z ostrzeżeniami przed złośliwymi aplikacjami, fałszywymi wiadomościami e-mail i innymi oszustwami.

Szukając tam ciekawych i ponadczasowych treści, warto zerknąć na poradnik pokazujący jak poradzić sobie z wirusem na Facebooku i artykuł o mylących, ukrytych rozszerzeniach plików w Windowsie.

LINK: https://sirt.pl

Myślisz, że powinienem dodać jakieś miejsce do tej listy? Daj mi znać!

A jeżeli zestawienie okazało się dla Ciebie ciekawe, to podziel się nim w social mediach – wrzuć go na Facebooka, Twittera, LinkedIna czy zrób zrzut ekranu i umieść na swoim stories na Instagramie. Dzięki! 🙂

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA