Tymczasowy adres e-mail: kiedy się przydaje? Zalety, Wady i lista 7 usług

Co to jest tymczasowy adres e-mail i jak działa? Kiedy warto go stosować, a kiedy nie? Poznaj zalety i wady oraz listę 7 sprawdzonych usług.

Tymczasowy e-mail

Tymczasowe konto e-mail to sposób na ochronę Twojego cyfrowego „paszportu” czyli osobistego adresu e-mail. Poznaj korzyści używania jednorazowego adresu poczty elektronicznej.

Przygotowałem dla Ciebie krótki przewodnik. Dowiesz się z niego, w jakich sytuacjach przydaje się tymczasowy adres e-mail oraz, z jakich serwisów skorzystać.

Tu warto użyć tymczasowy e-mail

Każdy używa poczty elektronicznej. Jednak pewnie niewiele osób wie, że ze względów bezpieczeństwa/prywatności nie zawsze warto podawać swój podstawowy adres.

Dlaczego? Jedna z najważniejszych zasad cyberbezpieczeństwa głosi: im mniej prywatnych danych podajesz w sieci, tym lepiej.

Adres e-mail jest kluczowy: to nasza wizytówka. Niepowołana osoba z dostępem do Twojego konta e-mail ma otwartą furtkę do wielu innych serwisów, z których korzystasz. Może np. zmienić w nich hasła (używając opcji przywracania hasła), rozsyłać spam, użyć je do oszustw.

Mail

Czym jest tymczasowy adres e-mail?

To nic innego jak konto e-mail, które można założyć i używać przez określony czas. Przyda się, gdy potrzebujesz adresu e-mail do rejestracji na stronie internetowej lub do otrzymywania ofert promocyjnych, ale nie chcesz ujawniać swojego osobistego adresu e-mail.

Zamiast zakładać wiele kont e-mailowych (podawać datę urodzenia, imię i nazwisko, telefon oraz wiele innych prywatnych informacji, a potem zapamiętać hasło i liczyć, że bazy nie przechwycą przestępcy), lepiej użyć wygodnego i bezpiecznego tymczasowego adresu. Oferują go specjalne serwisy online.

Taka poczta zakładana jest przy użyciu prawdziwego adresu e-mail:

  • jako tymczasowa poczta – usługa e-mail aktywna przez określony czas, możesz ustawić przekierowanie wiadomości e-mail na dowolny adres,
  • jako jednorazowe adresy e-mail.

Niektóre serwisy umożliwiają przyjmowanie wiadomości i ich wysyłanie, inne działają tylko jako skrzynki odbiorcze. Po określonym czasie – np. 10 minutach lub 48 godzinach – system kasuje skrzynkę i zawarte w niej wiadomości e-mail.

Przykłady użycia tymczasowego adresu e mail

Tymczasowe adresy e-mail są szczególnie przydatne, gdy potrzebujesz adresu tylko na krótki okres lub gdy chcesz zabezpieczyć swoją prywatność i/lub bezpieczeństwo, np. uniknąć spamu.

Oto miejsca i sytuacje, w których warto użyć tymczasowy adres email:

Rejestracja w serwisach

Im mniej wiarygodny serwis, tym większe prawdopodobieństwo, że Twój e-mail może wyciec do Darknetu i zostać użyty do np. rozsyłania spamu, oszustw lub wyłudzeń. Użyj jednorazowego adresu e-mail i popraw swoje bezpieczeństwo (jeżeli masz dobry powód, aby odwiedzać takie miejsca).

Rejestracja na forach internetowych

Podanie adresu poczty elektronicznej to standardowy wymóg na forach. Często nie ma sensu udostępniać swojego prywatnego maila.

Korzystanie z Wi-Fi

Zazwyczaj na lotnisku, w galerii handlowej lub innych publicznych miejscach trzeba podać adres email, żeby skorzystać z darmowego Wi-Fi. Użyj jednorazowy adres e mail.

Pobieranie materiałów z Sieci

Kolejna sytuacja, kiedy ktoś żąda od Ciebie adresu mailowego. Chcesz pobrać e-booka ulubionego eksperta, podać e-maila i dołączyć do jego newslettera? Świetnie, podaj osobisty adres, w innej sytuacji przyda się tymczasowy adres email.

Komentowanie

Masz ochotę skomentować coś w sieci, ale ta opcja jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników, którzy podali e-maila. Tak, dobrze się domyślasz – skorzystaj z jednorazowego adresu.

Weryfikacja konta na stronach internetowych

Gdy rejestrujesz się na nowej stronie internetowej, często wymagana jest weryfikacja adresu e-mail. Możesz użyć tymczasowy adres e-mail – unikniesz ujawniania swojego prywatnego adresu.

Karty lojalnościowe, oferty specjalne i promocje

Różne sklepy online i marki proponują układ: zapiszesz się na naszego newsletter, a my damy Ci zniżkę na zakupy. To bywa opłacalne, ale jeżeli nie chcesz, aby Twój mejl trafił do bazy danych jakiejś firmy, a później niechciane oferty wypełniały miejsce w skrzynce w prywatnym e-mailu, to możesz podać tymczasowy adres.

Inbox

Tymczasowy email – jak uzyskać, jego zalety i wady

Jednorazowe/tymczasowe adresy mailowe oferują wyspecjalizowane serwisy. Który wybrać?

W skrócie: usługę jednorazowych adresów musisz dobrać do swoich potrzeb.

Jeżeli np. zarejestrujesz się w  konkursie i dostaniesz powiadomienie, że wygrałeś na nieistniejący e-mail, to nagroda przepadła.

Wybierz pocztę, która spełni Twoje wymagania. Do najbardziej cenionych i bezpiecznych usług jednorazowych mejli należą:

1. TempMail

TempMail

Serwis, w którym znajdziesz jednorazowe adresy e-mail. System generuje adres, którego możesz użyć do korespondencji. Odpowiedzi trafią do skrzynki odbiorczej na TempMail.

Adres: https://temp-mail.org/

2. Adres tymczasowy

Adres tymczasowy

Bardzo prosta usługa – generuje tymczasowe adresy, możesz też ustawić własny (np. ze swoim imieniem i nazwiskiem). Dostęp do skrzynki odbiorczej ma każdy, kto zna adres. Wiadomości kasowane są automatycznie o północy następnego dnia (możesz usunąć je samodzielnie).

Adres: https://adrestymczasowy.pl/

3. Mohmal

Mohmal

Możesz generować losowy adres lub wybrać własną, łatwą do zapamiętania nazwę, a czas ważności Twojego maila skończy się po 45 minutach (możesz go przedłużyć) – wiadomości zostaną skasowane. Mohmal co pewien czas zmienia domenę na nową, która nie jest na czarnych listach serwisów online.

Adres: https://www.mohmal.com/pl

4. Mailinator

Mailnator

Serwis, z którego korzystają firmy do obsługi poczty elektronicznej z darmową usługę tymczasowego e-maila. Wystarczy, że podasz komuś dowolny adres z @mailinator.com, a odpowiedź trafi do skrzynki odbiorczej (zobaczysz ją podając użyty adres). W bezpłatnym planie korespondencja jest publiczna, wiadomości sam usuniesz lub znikają po kilku godzinach.

Adres: https://www.mailinator.com/

5. Yopmail

Kolejny tymczasowy adres bez rejestracji do sprawdzenia poczty przychodzącej. Usługa przechowuje przychodzące maile przez 8 dni, możesz je również samodzielni skasować. Możesz wysyłać wiadomości na adresy z domeną yopmail.com. Co ciekawe, możesz też zmylić serwisy podając dowolną nazwę domeny – email i tak trafi do Yopmail.

Adres: https://yopmail.com/pl/

6. Guerrilla Mail

Guerrilla Mail

Bez rejestracji i passwordu – do obsługi wystarczy Inbox ID, wiadomości e-mail są przechowywane w skrzynce odbiorczej przez 1 godzinę, a potem niszczone. Do wiadomości e-mail możesz dołączyć załącznik o pojemności 150 MB.

Adres: https://www.guerrillamail.com/

7. 10 Minute Mail

10 Minute Mail

Jednorazowa skrzynka odbiorcza, które, jak wskazuje nazwa, wygasa po 10 minutach (możesz przedłużyć do 100 minut oraz odzyskać skrzynkę, która właśnie wygasła). Adresy email są generowane losowo. W skrzynce możesz odczytać wiadomości e-mail, które dostałeś na swój tymczasowy adres.

Adres: https://10minutemail.net/?lang=pl

Zalety jednorazowego e-maila

Jak już zauważyłeś/zauważyłaś jednorazowy adres e-mail ma wiele zalet, to:

  • ochrona prywatności i bezpieczeństwa – gdy używasz jednorazowych adresów, nie musisz ujawniać swojego prywatnego adresu e-mail i tym samym nie wpadnie on w ręce spamerów lub przestępców,
  • brak spamu – tymczasowe konta e-mail często są używane do weryfikacji kont na stronach internetowych, co oznacza, że skrzynka odbiorcza nie będzie zalewana niechcianymi wiadomościami,
  • łatwość uzyskania – tymczasowe konta e-mail są łatwe do uzyskania, nie musisz podawać żadnych danych ani pobierać oprogramowania aby skorzystać z fałszywego adresu.
SPAM

Wady jednorazowych adresów e-mail

Tymczasowa usługa e-mail to narzędzi i jak każde ma też swoje wady. Zobacz, jakie są minusy fałszywych maili:

  • ograniczona funkcjonalność – często nie oferują wszystkich funkcji, które są dostępne w pełnowartościowych skrzynkach pocztowych, np. masz tylko skrzynkę odbiorczą i nie odpowiesz na wiadomość,
  • ograniczona pamięć – zazwyczaj nie możesz wysyłać i przechowywać dużych plików,
  • ograniczona wydajność – jednorazowe poczty e-mail bywają wolniejsze od standardowych skrzynek poczty elektronicznej,
  • brak stabilności – u mniej renomowanych dostawców możesz utracić wiadomości, które trafią do tymczasowego inboxa,
  • brak prywatności – w wielu usługach wystarczy podać tymczasowy adres (nazwę użytkownika) żeby dostać się do skrzynki odbiorczej.

Jak się domyślasz, są sytuacje, w których lepiej nie używać tymczasowych maili i lepiej założyć drugą skrzynkę w tradycyjnej poczcie elektronicznej:

  • przy weryfikacji kont w serwisach online – takie adresy mogą być traktowane jako niezaufane. Niektóre serwisy, np. Discord, potrafią je wyłapywać i traktować jako błędne,
  • w miejscach, w których używasz e-poczty częściej niż raz – np. przy regularnych płatnościach powiązanych z adresem poczty elektronicznej (np. zakupach online) czy subskrypcji newslettera, który chcesz rzeczywiście otrzymywać – w takich sytuacjach jednorazowy adres e-mail jest nieprzydatny. Chcesz ukryć swoją tożsamość? Możesz zarejestrować się do usługi, która umożliwia odnawianie tymczasowego adresu,
  • przy transakcjach finansowych – ryzyko jest zbyt duże: możesz utracić ważne informacje związane z transakcją (np. numery konta bankowego czy potwierdzenie wpłaty), paść ofiarą oszustów lub wrażliwe dane zostaną przechwycone przez osoby trzecie (nie mają tak dobrych zabezpieczeń jak klasyczne usługi e-mail),
  • do przesyłania wrażliwych informacji – z zasady wiadomości wysyłane na tymczasowy adres powinieneś traktować jako publiczne (każdy może je przeczytać lub kliknąć linki przesłane w tym mailu), nie używaj ich np. do zakładania kont w serwisach, które przetwarzają prywatne dane.

Zobacz: Jak wybrać bezpieczną pocztę e-mail? Usługi i programy i Recenzja Proton Mail: sposób na bezpieczny i prywatny e-mail?

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA