TOP 10 filmów i seriali o bezpieczeństwie i prywatności – niekoniecznie dla technicznych

Poznaj zestawienie 10 filmów i seriali o bezpieczeństwie i prywatności w sieci. Fikcja i dokumenty. Niekoniecznie dla technicznych.

Filmy i seriale

Dreszczowiec z akcją w obwieszonym kamerami nadmorskim miasteczku, przenikliwy portret założyciela słynnego WikiLeaks, realistyczna opowieść o zbuntowanym programiście, demaskatorski dokument o mediach społecznościowych i wiele więcej – oto lista seriali, filmów i dokumentów, które wstrząsają, dają do myślenia, bawią i mają w temacie bezpieczeństwa, prywatności i wpływu nowych technologii na nasze życie.

Filmy, seriale i dokumenty wymienione w moim zestawieniu znajdziesz w internecie, na TVP VOD, Netflix, Amazon, Player oraz innych platformach streamingowych.

1. Czarne lustro (Black Mirror), 2011 – do teraz, 6 sezonów

Czarne lustro (Black Mirror)

Oklaskiwany serial science fiction, którego akcja toczy się w nieodległej przyszłości. „Black Mirror” skupia się na tematach dotyczących technologii i ich wpływu (zazwyczaj niepokojącego) na ludzi.

Każdy odcinek opowiada inną historię i zawiera intrygę pełną tajemnic, trzymającą w napięciu i zawsze dotykającą kwestii naszej prywatności, nowych technologii i cyberbezpieczeństwa.

Ocena na RottenTomatoes – 84 proc. pozytywnych recenzji.

2. Mr. Robot, 2015-2019, 4 sezony

Mr. Robot

Znakomity, trzymający w napięciu cyber thriller o młodym programiście, który zostaje zwerbowany przez grupę hakerów dowodzonych przez tajemniczego Mr. Robota. Elliot za dnia pracuje jako inżynier ds. cyberbezpieczeństwa w wielkich firmach, a nocą walczy z nimi, aby obalić korporacyjną Amerykę.

Serial chwalony za niezwykle realistyczne przedstawienie działań hakerów i możliwości nowych technologii.

Elliot korzysta m.in. z Kali Linux, dystrybucji Linuksa przeznaczonej do testów penetracyjnych (ulubione narzędzie etycznych hakerów), John the Ripper (programu do łamania haseł), Social-Engineer Toolkit (do obsługi ataków socjotechnicznych) oraz Proton Mail, czyli cenionej usługi szyfrowanej poczty e-mail.

Ocena na RottenTomatoes – 94 proc. pozytywnych recenzji.

3. Hakowanie świata (The Great Hack), 2019

Hakowanie świata (The Great Hack)

Dokument opowiadający historię brytyjskiej firmy Cambridge Analytica i jej roli w kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, którą wygrał Donald Trump oraz w Brexicie czyli wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Film pokazuje jak dane każdego z nas mogą być bronią w walce o władzę. Cambridge Analytica wykorzystała dane osobowe 87 milionów użytkowników Facebooka do tworzenia niezwykle precyzyjnie targetowanych reklam.

Afera przyczyniła się do znaczącego pogorszenia wizerunku Facebooka i rozpoczęcia dyskusji na temat prywatności w sieci.

Ocena na RottenTomatoes – 85 proc. pozytywnych recenzji.

4. Citizenfour, 2014

Citizenfour

Porywający dokument o Edwardzie Snowdenie, byłym pracowniku CIA, który ujawnił tajemnice amerykańskiego wywiadu, m.in. jego zdolność do podsłuchiwania każdej osoby na świecie (nawet przywódców innych państw).

Snowden stał się wrogiem nr 1 Stanów Zjednoczonych, dla jednych jest bohaterem walczącym z inwigilacją i wszechmocą państwa, dla innych zdrajcą (przyjął rosyjskie obywatelstwo z rąk Władimira Putina).

Ocena na RottenTomatoes – 96 proc. pozytywnych recenzji.

5. Dylemat społeczny (The Social Dilemma), 2020

Dylemat społeczny (The Social Dilemma)

Chcesz wiedzieć jak i dlaczego media społecznościowe rujnują nasze życie? Obejrzyj „Dylemat społeczny”, połączenie filmu dokumentalnego, dramatu i thrillera.

Dokument przedstawia przenikliwą wizję wpływu mediów społecznościowych na nasze życie, pokazuje też, jak wielkie platformy (np. Facebook) zbierają i wykorzystują informacje o swoich użytkownikach.

Ocena na RottenTomatoes – 85 proc. pozytywnych recenzji.

6. Piąta władza (The Fifth Estate), 2013

Piąta władza (The Fifth Estate)

Thriller o założycielu serwisu WikiLeaks, Juliana Assange’a i jego walce o ujawnienie tajnych dokumentów rządowych.

Film nie zdobył przychylnych opinii krytyków i nie jest wybitnym dziełem (słynny portal dla demaskatorów i sensacyjny życiorys Assange’a z pewnością zasługują na lepszą fabułę), jednak warto go zobaczyć jeżeli interesuje cię temat inwigilacji, swobód obywatelskich oraz wolności słowa.

Ocena na RottenTomatoes – 35 proc. pozytywnych recenzji.

7. Risk, 2017

Risk

Bardzo udany dokument o Julianie Assange’u, twórcy słynnego portalu WikiLeaks.

Największa zaleta obrazu? Reżyserka, Laura Poitras miała przez 6 lat dostęp do swojego bohatera i zrobiła z tego użytek: dostajemy pogłębiony, intymny i szczery portret człowieka, który wstrząsnął światem publikując sekretne i niedostępne materiały tajnych służb.

Assange nie był zadowolony z efektu jej pracy, dokument pokazuje, że jest bezwzględnym pragmatykiem, który choć walczy o radykalną przejrzystość, sam nie chce podlegać tej regule.

Ocena na RottenTomatoes – 80 proc. pozytywnych recenzji.

8. Bellingcat: prawda w czasach postprawdy, 2018

Znasz najsłynniejszy na świecie portal zajmujący się dziennikarstwem śledczym? To Bellingcat, który od lat wyszukuje informacje w sieci przy użyciu najnowszych technologii aby demaskować zbrodnie i nadużycia władzy (np. ujawnili szczegóły zestrzelenia holenderskiego samolotu pasażerskiego przez prorosyjskich separatystów z Donbasu).

Dokument opowiada historię ludzi, którzy stoją za Bellingcat, pokazuje ich motywacje i metody działania w świecie pełnym kłamstw zwanych przez niektórych postprawdą.

Bardzo dobry, wciągający obraz nowoczesnego dziennikarstwa obywatelskiego w epoce cyfrowej.

Ocena na RottenTomatoes – 100 proc. pozytywnych recenzji.

9. Dolina Krzemowa (Silicon Valley), 2014 – 2019, 6 sezonów

Dolina Krzemowa (Silicon Valley)

Przezabawna satyra na miłośników nowych technologii, twórców start-upów i najbardziej absurdalnych aplikacji. Najlżejszy spośród wymienionych filmów i seriali.

„Silicon Valley” to perypetie grupy bystrych specjalistów od nowych technologii i internetu, którzy zakładają firmę i chcą powtórzyć sukces Steve’a Jobsa i Marka Zuckerberga.

Mike Judge oparł scenariusz na własnych doświadczeniach – pracował jako inżynier w Dolinie Krzemowej.

Ocena na RottenTomatoes – 94 proc. pozytywnych recenzji.

10. Security, 2021

Security

Gdy w pocztówkowym włoskim nadmorskim miasteczku dochodzi do napaści na młodą kobietę, ekspert do spraw bezpieczeństwa i jego rodzina zostają wciągnięci w intrygę pełną tajemnic i kłamstw.

Security to włoski dramat (miła odmiana od amerykańskich produkcji), którego bohaterem jest człowiek obsługujący monitoring mający strzec bezpieczeństwa mieszkańców.

Co stanie się, jeżeli stróż dowie się zbyt wiele o pozornie prawych i bogatych obywatelach urokliwego miasteczka?

Zobacz też: TOP 10 książek o bezpieczeństwie i prywatności w sieci – niekoniecznie dla technicznych

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA