Jak kompletnie i bezpiecznie usunąć wszystkie dane z dysku twardego, pendrive’a czy kart pamięci?

Bezpieczne i skuteczne formatowanie dysku twardego (SSD, HDD), pendrive czy kart pamięci SD, microSD. Instrukcje.

Bezpieczne formatowanie

Przed sprzedażą, oddaniem do naprawy lub pożyczeniem komputera, smartfonu lub innego urządzenia, upewnij się, że na dysku lub innym nośniku pamięci (pendrive, karta SD, karta microSD) nie ma Twoich danych. Zobacz, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić kartę pamięci lub dysk z prywatnych danych: zdjęć, wideo i dokumentów.

Jak wyczyścić komputer i dyski z danych – poradnik

Nikt nie ma ochoty, aby obcy ludzie przeglądali nasze prywatne fotki, filmy z wakacji lub kopie firmowych dokumentów. Jednak okazuje się, że zdumiewająco wiele osób oddaje w obce ręce kartę SD lub komputerowy dysk bez wymazanych danych.

Dysk twardy (HDD)

Bezpieczeństwo danych

Potwierdził to dość szokujący eksperyment firmy Kroll Ontrack. Jej pracownicy kupili w 2015 roku na platformach sprzedażowych 122 nośniki – dyski twarde HDD, półprzewodnikowe SSD, telefony i tablety. Potem zaczęli przeszukiwać zakupione urządzenia. Okazało się, że wielu byłych użytkowników nie zatroszczyło się o skasowanie swoich danych:

 • 48 proc. zakupionych urządzeń zawierało szczątkowe dane, które odzyskali specjaliści z Kroll Ontrack,
 • z 35 proc. smartfonów i tabletów wydobyli historię połączeń, sms-y, zdjęcia, filmy i e-maile (naliczyli 2 153 e-maili i 10 838 plików tekstowych),
 • 61 proc. sprzedawców, którzy nieskutecznie czyścili nośniki, zastosowało szybkie formatowanie (pliki zostały nadpisane, a nie skasowane),
 • 11 proc. po prostu przeniosło pliki do Kosza – ich odzyskanie nie stanowi problemu nawet dla osoby, która nie ma specjalistycznej wiedzy, a używa powszechnie dostępnego oprogramowania.

Eksperci podkreślają, że dwa nośniki zawierały dane, dzięki którym przestępcy z łatwością mogliby ukraść tożsamość ofiarom, użyć do oszustw, wymuszeń lub kradzieży.

Eksperyment powtórzył trzy lata później zespół z Uniwersytet Hertfordshire i Comparitech. Badacze kupili 100 używanych kart pamięci SD i microSD.

Okazało się, że tylko 25 miało faktycznie usunięte dane, większości pozostałych bez większych problemów odzyskano dane poprzednich użytkowników, w tym fotki paszportów, listy kontaktów czy kopie firmowych dokumentów.

Kartę SD i dysk z komputera/laptopa należy skutecznie wyczyścić z danych przed sprzedażą, wyrzuceniem urządzenia, pożyczeniem go znajomemu lub podarowaniem komuś z rodziny. Za chwilę dowiesz się, jak poprawnie sformatować kartę SD, kartę pamięci microSD oraz dyski HDD i SSD.

Pendrive

Jak sformatować kartę pamięci – metody pewne i zawodne

Zwykłe skasowanie pliku i folderu – przeniesienie go do Kosza – nie zapewnia skutecznego usunięcia danych. Zostaną tylko umieszczone „w innym miejscu”.

Również pliki skasowane z Kosza (opcja opróżnij Kosz) bardzo łatwo odzyskać. Zrobi to każdy przy użyciu programu do odzyskiwania danych lub ekspert z firmy IT.

Jest kilka metod aby skuteczniej wyczyścić z danych kartę SD czy komputer. Możesz zastosować:

 • formatowanie karty SD lub dysku,
 • oprogramowanie do wymazywania danych,
 • fizycznie zniszczyć nośnik.

Spójrz jak wyglądają szczegóły. Zacznijmy od formatowania nośników pamięci.

Formatowanie karty SD i dysku na komputerze

Szybkie formatowanie karty pamięci używanej w telefonie, aparacie fotograficznym, kamerze, tablecie i w innych urządzeniach to najpopularniejszy sposób na pozbycie się danych z nośnika. Jednak jest też najmniej skuteczny.

Szybkie formatowanie karty SD nie usunie danych z urządzenia. Quick format usunie tylko informacje o plikach zapisanych na kartę pamięci. Same pliki odzyskasz używając np. programu EaseUS Data Recovery Wizard.

Dopiero ich wielokrotne nadpisanie – czyli zapisanie na karcie SD nowych danych – może sprawić, że pierwotnych plików nie uda się odzyskać.

Podobnie z komputerami – dane ze sformatowanych dysków odzyskasz używając dedykowanych programów lub oddając urządzenie do firmy, która specjalizuje się w data recovery.

Formatowanie dysku/karty SD sprawdzi się jeżeli przekażesz urządzenie komuś z rodziny lub innej zaufanej osobie. Chcesz sprzedać swój telefon lub komputer? Musisz użyć pewniejszej metody (poznasz ją niżej).

Jak zatem poprawnie sformatować kartę SD lub dysk?

Formatowanie dysku na komputerze

Spójrz jak wyczyścić dysk twardy na komputerze z Windows. Oto kolejne kroki:

 1. Zacznij od zrobienia kopii bezpieczeństwa – ważne pliki wyślij do magazynu w chmurze lub zapisz w pamięci przenośnej.
 2. Wejdź w Ustawienia >Windows Update >Odzyskiwanie
Odzyskiwanie Windows
 1. W sekcji Odzyskiwanie kliknij Rozpocznij, a następnie wybierz Usuń wszystko. Operacja zakończy się usunięciem osobistych plików, aplikacji i ustawień Windows.
Usuwanie Windows

Formatowanie możesz wykonać również na komputerach Mac.

Po wykonaniu kopii bezpieczeństwa kliknij klawisze Command-Spacja, wpisz Narzędzie dyskowe i zatwierdź Enter. Po wybraniu Widok kliknij Pokaż wszystkie urządzenia i wybierz dysk, który chcesz wyczyścić. Teraz pozostaje kliknąć Wymaż.

Narzędzie dyskowe macOS - wymazywanie dysku

Jak sformatować kartę SD – Usuwanie danych z karty pamięci SD i microSD

Karty pamięci SD

Włóż kartę do czytnika i przejdź do folderu, w którym znajdują się pliki do usunięcia, a potem przeciągnij je do kosza. To rozwiązanie dla plików, które nie są już potrzebne i które nie zawierają poufnych informacji.

To najprostszy sposób, jednak nigdy nie polegaj na Koszu jeżeli chcesz rzeczywiście zniszczyć ważne pliki z karty SD!

Skuteczniej jest sformatować kartę SD.

Przed formatowaniem karty SD zrób kopię zapasową danych, których będziesz potrzebował/potrzebowała w przyszłości.

Teraz możesz przejść do formatowania, najłatwiej wykonać je przy użyciu eksploratora plików Windows lub przez zarządzanie dyskami.

Eksplorator plików:

 1. Włóż kartę SD do czytnika kart, podłącz czytnik do komputera.
 2. Wybierz Ten komputer > Eksplorator Windows, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy kartę SD, wybierz Format.
 3. Określ system plików i wybierz nową etykietę na karcie SD. Kliknij „Start” i zatwierdź formatowanie.

Zarządzanie dyskami:

 1. Podłącz czytnik kart z włożoną kartą SD do komputera.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy Ten komputer, a następnie Zarządzaj >Zarządzanie dyskami.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy kartę SD >„Format”.
 4. Zatwierdź aby kontynuować formatowanie, ustaw nową etykietę, zatwierdź.

Usuwanie danych z dysku na komputerze

Zanim opiszę, jak skutecznie wyczyścić dysk, warto abyś wiedział, że wiele zależy od urządzenia, z którego chcesz skasować dane. Większość nowoczesnych komputerów ma dyski SSD, z których trudniej odzyskać dane – pliki są fizycznie usuwane (w dyskach HDD były wielokrotnie nadpisywane)

Jeżeli chcesz skutecznie wyczyścić dysk, to masz do wyboru:

 • secure erase – czyszczenie dysku z plików i folderów za pomocą programu do usuwania danych. Popularne niszczarki to darmowy CCleaner, Glary Utilities, EaseUS Data Recovery Wizard Free czy Eraser (bezpłatny).Takie narzędzia dają gwarancję skutecznego usunięcia plików i folderów (danych nie uda się odzyskać nawet przy użyciu specjalistycznego oprogramowania). Pamiętaj, że użycie secure erase ma dodatkową zaletę – przedłuża żywotność dysku SSD i poprawia jego wydajność.
 • moduł wbudowany w antywirusa – skuteczne niszczarki plików ma większość najpopularniejszych, renomowanych AV, m.in. Avast, Avira, Bitdefender, McAfee. W większości przypadków niszczarki dostępne są w płatnych planach.
Eraser

Formatowanie karty SD i dysku przy użyciu aplikacji

Jak już wiesz, formatowanie karty microSD lub sformatowanie karty SD nie jest wystarczającym działaniem jeżeli chcesz rzeczywiście usunąć pliki zebrane na nośniku.

Kartę SD wymażesz – dane bezpowrotnie znikną – za pomocą dedykowanego programu do usuwania danych.

Dobrym wyborem na całkowite usunięcie informacji z karty SD będzie użycie np. SD Card Formatter, SD Card Data Eraser lub wspomniany EaseUS Data Recovery Wizard.

To narzędzia, które pozwolą Ci na skuteczne kasowanie plików i folderów oraz ich bezpowrotne usunięcie z karty pamięci SD. Są one szczególnie przydatne, gdy chcesz usunąć pliki, które zawierają poufne informacje lub zamierzasz zwolnić miejsce na karcie.

Usuwanie plików za pomocą metody szyfrowania

Nośniki danych

Jeśli chcesz jeszcze skuteczniej zabezpieczyć dane przed niepowołanym dostępem i przypadkowym usunięciem, skorzystaj z szyfrowania. Szyfrowanie jest alternatywną metodą dla formatowania karty SD.

Szyfrowanie polega na zastosowaniu algorytmu kodującego, dzięki któremu dane stają się nieczytelne dla osób postronnych. Dopiero posiadając odpowiedni klucz deszyfrujący, możesz odczytać zaszyfrowane dane.

Na koniec zostawiłem metodę, która daje 100-procentową gwarancję skuteczności jeśli chcesz skasować pliki.

Fizyczne niszczenie kart pamięci i dysków

Firmy, które pozbywają się starych urządzeń często zlecają fizyczne niszczenie dysków. Jak łatwo się domyślić, to bardzo skuteczna metoda.

Brytyjskie National Cyber Security Centre zaleca: jeżeli chcesz mieć pewność, że dane twojej organizacji nie zostaną odczytane przez nieupoważnione osoby, to nieużywane nośniki pamięci flash musisz fizycznie zniszczyć – zmielić pendrive’y USB, karty SD lub microSD na części nie większe niż 6 mm. Celem jest przecięcie krzemowej matrycy w obudowie chipa, aby uniemożliwić jej odczytanie.

Jeżeli chcesz zutylizować prywatną kartę pamięci, a nie masz pieniędzy na wynajęcie specjalistów, to aby zniszczyć kartę pamięci SD lub dysk wyjęty z komputera wystarczy Ci wiertarka lub młotek.

Zapisz się na bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail:
PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

i dowiedz się jak zabezpieczyć komputer, telefon i konta internetowe:

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA